טיפול בצלקות אקנה

מדיקו > מדריכים > רפואת עור > טיפול בצלקות אקנה
טיפול בצלקות אקנה
רופאים שעשויים לסייע לך: 48 רופאים בתחום טיפול בצלקות אקנה
כמה עולה: 2,000 - 12,000
26 תמונות של טיפול בצלקות אקנה
זמן החלמה: מספר ימים - שבוע
סוג הרדמה: מקומית

מדריך טיפול בצלקות אקנה

במאמר זה נדון על:

סוגי צלקות אקנה | תמונות לפני ואחרי | הסיבות להופעת צלקות אקנה | גיל מומלץ לטיפול | שיטות לטיפול | אורך זמן הטיפול | הסיכוי לחזרתן של צלקות אקנה

מהן צלקות אקנה?

צלקות פוסט אקנה הינן תוצאה של החלמה לא תקינה של העור מהתהליך הדלקתי שמאפיין אקנה פעילה.

צלקות אלו הן סוג של הפרעה במרקם העור, צבעו ופני השטח שלו ולמעשה יוצרות סימנים קבועים בעור אשר פוגעים במראהו לאחר חלוף מחלת אקנה פעילה. הן יכולות להיות בולטות או שקועות, בעלות גוון חום/אפור או גוון אדמדם.

טיפול בצלקות אקנה


הסוגים הקיימים של צלקות אקנה

כאשר אנו מדברים על טיפול בצלקות אקנה, חשוב להדגיש כי הן לא מופיעות בצורה אחת כי אם בכמה צורות.

  1. ראשית, ישנן צלקות עמוקות וצרות, שנראות כמו נקבים שנוצרו על ידי סיכות חדות. צלקות כאלה הן בדרך כלל קטנות בגודלן אך משמעותיות בעומקן, מה שהופך אותן למאתגרות ביותר לטיפול. הן דומות לחורים זעירים אך עמוקים בעור.
    ישנן צלקות בצורכה של שקעים עגולים או אליפטיים. צלקות אלה רחבות יותר מהקודמות, וגורמות למראה "מגורען". הן יכולות להיות רדודות או עמוקות, ויחסית נראות היטב לעין מכיוון שיוצרות צללים על פני העור.
  2. צלקות במראה גלי (דמוי גל), שגורמות לעור להיראות לא אחיד ומחוספס. בדרך כלל הן די רחבות ורדודות. צלקות אלו נגרמות כתוצאה מנזק תת עורי, היוצר מרקם סיבי ולא אחיד.
  3. צלקות אטרופיות הן צלקות שטוחות, דקות בדרך כלל. נפוצות יחסית ומופיעות בצורה של שקעים קלים בעור. הן נוצרות כשהעור לא מחדש רקמות שניזוקו ביעילות מספקת, מה שמוביל לשקעים בעור.
  4. צלקות היפרטרופיות הן צלקות שמורמות מעל פני העור. צלקות היפרטרופיות עשויות להיות עבות ואדומות, הן נשארות בגבול הפצע המקורי. יש סוג מעט שונה, שעלול לצמוח ולהתרחב מעבר לגבול הפצע המקורי והן בדרך כלל גדולות ובולטות יותר. עשויות עם הזמן להמשיך ולגדול והן נראות יותר כהות מהעור שסביב.

תמונות לפני ואחרי

תמונות נוספות בתחתית העמוד


מדוע הן מופיעות?

צלקות אקנה מופיעות בשל נטייה גנטית של הפרט, אולם הן קשורות גם לחומרת מחלת האקנה, למהירות ויעילות הטיפול שניתן בעת המחלה הפעילה.

הצלקות מופיעות בשל תהליך החלמה שאינו תקין המוביל לפגמים בלתי הפיכים, קבועים, בשלושת שכבות העור- שכבת השומן התת עורי החשובה לנפח העור, שכבת הדרמיס והאפידרמיס.

צפו בסרטון: ד"ר גיא שלום על צלקות פוסט אקנה


האם ניתן למנוע מראש היווצרות של צלקות אקנה?

מניעת צלקות אקנה מתחילה בטיפול מהיר ויעיל באקנה פעיל, ניכר מאוד לעין ולעיתים גם מגרד. הכוונה היא לשימוש בתרופות לשימוש מקומי במריחה או לשימוש בתרופות שנוטלים בבליעה, שהומלצו על ידי רופא. חשוב לא פחות לשמור על שגרת טיפוח עור בקביעות, הכוללת ניקוי עדין, שימוש בחומרי לחות והגנה מפני השמש. אלה צעדים שיכולים לעזור בהקטנת הסיכון לצלקות.
צעדים נוספים שיכולים למנוע היווצרות צלקות:

  1. הימנע מגירוד, סחיטה או "פיצוץ" פצעי האקנה. אלה פעולות שעלולות להגביר דלקת וגם מעלות סיכון של הצטלקות.
  2. שקלו לשלב מוצרי טיפוח איכותיים לעור, למשל כאלה המכילים מרכיבים של ויטמין C או חומצות אלפא הידרוקסיות. מוצרי טיפוח איכותיים מסוג זה יכולים לסייע בריפוי העור ולהפחית את הצלקות שלאחר הריפוי.
  3. כדאי במקביל לנקוט בשיטות להרגעת הלחץ הנפשי שבו חשים רבים מהמטופלים והמטופלות שסובלים מאקנה בגילאי ההתבגרות ואילך. סטרס יכול
  4. להחמיר אקנה ולהאט את תהליך הריפוי, מה שעלול להוביל לצלקות חמורות ונראות לעין.

באיזה גיל אפשר להתחיל לטפל בצלקות אקנה?

כל גיל מתאים לטיפול בצלקות אקנה. ככל שמקדימים לטפל כך הסיכוי לתוצאה טובה יותר ומהירה יותר עולה.

טיפול בצלקות אקנה


מהן שיטות הטיפול?

בניגוד לאקנה פעילה, טיפול בצלקות אקנה לא יכול להיעשות באמצעים תרופתיים או תכשירים קוסמטיים למריחה.

הטיפול יכול להתבצע רק באמצעות מכשור מבוסס אנרגיה הכולל מכשרי לייזר כגון לייזר פחמן דו חמצני (כגון מכשיר הcore או מכשיר הPIXEL) אשר לרוב ישמשו לשיוף העור, מכשירים המבוססים על אנרגיית גלי רדיו (RF) כגון מכשיר הפרופאונד אשר לרוב ישמשו לtightening כשבנוסף ניתן לבצע טיפולים להפרדת הידבקויות תת עוריות כגון subcision.

לרוב לאחר הטיפול נדרשת תקופת החלמה של 3-7 ימים בהם העור מגורה, אדמומי ולא פעם מתקלף. בתקופה זו, המכונה החלמה חריפה, חשוב מאוד להימנע מחשיפה לשמש ישירה ולאפשר מנוחה לצורך החלמה טובה. לאחר ההחלמה החריפה בד"כ תיוותר אדמומיות שתמשך פרק זמן של מספר שבועות עד חודשים לאחר הטיפול.

שימוש לא נכון במכשור המבוסס אנרגיה עלול להיות כרוך בתופעות לוואי משמעותיות כגון היוותרות צלקות, פיגמנטציה או עיוות במראה עור הפנים. כמנגד, טיפול בידיים מיומנות ומנוסות לרוב בטוח וכרוך במעט מאוד סיכונים ותופעות לוואי.

צפו בסרטון: ד"ר מאיר באבאיב על הטיפול המשולב לצלקות אקנה בתוכנית "סטטוסקופ"


מהו משך תהליך הטיפול

טיפול בצלקות אקנה הינו לרוב "רומן ארוך טווח" שכן כמעט תמיד נדרשת סידרת טיפולים עם תקופת החלמה מסוימת בין טיפול לטיפול ומכיוון שלעתים תקופת ההחלמה יכולה להתפרש עד מספר שבועות לרוב משך סידרת הטיפולים יהיה מספר חודשים עד שנה.

את התוצאות חשוב לראות כבר מהמפגש הראשון, שכן כל טיפול אמור לקדם את המטופל לעבר התוצאה הסופית. התוצאה הסופית לעולם לא תהיה עור חלק ומושלם אלא טשטוש ועידון הממצאים לעומת מה שהיה בנקודת הפתיחה.

צפו בסרטון: בד"ר גיא שלום מסביר על הטיפולים החדשים המסייעים בטשטוש צלקות אקנה

מתוך ראיון לתכנית סטטוסקופ


האם צלקות אקנה עלולות לחזור גם לאחר הטיפול?

טיפולים בצלקות אקנה יכולים לשפר משמעותית את מראה העור, אך עדיין קיימת אפשרות שהצלקות יחזרו או שייווצרו צלקות חדשות, במיוחד אם פצעי האקנה לא החלימו לחלוטין ומופיעים עוד פצעונים. שמירה על שגרת טיפוח כאמור וכן התייעצות עם רופא עור לפי הצורך, יוכלו להועיל. כדאי להדגיש כי טיפולי לייזר יכולים לספק תוצאות טובות, אך ייתכן שיהיה צורך בטיפולים נוספים בהמשך, להשלמה וכדי לשמור על התוצאה הרצויה על רקמות הצלקת. חומרי מילוי המשמשים לפעמים לטיפול בצלקות, עשויים להצריך טיפולים חוזרים כל כמה חודשים מכיוון שהגוף סופג באופן טבעי את חומר המילוי עם הזמן.

שאלות ותשובות בנושא

האם הטיפולים הללו כואבים?

התהליך מבוצע תחת הרדמה מקומית ולרוב הטיפולים אינם כרוכים בכאב, אך לפעמים תיתכן הרגשת אי נוחות מסוימת.

מהו משך כל טיפול?

לרוב משך הטיפול הינו בין שעה לשעתיים.

תגובות

המדריך נכתב בתמיכה של

ד״ר גיא שלום
רפואת עור
ד"ר גיא שלום הינו מומחה לרפואת עור ואסתטיקה, בעל מרפאה פרטית בנס ציונה. ד"ר שלום שימש כעורך, חבר מערכת או סוקר בכתבי עת מדעיים ומקצועיים, נוטל חלק בפרסום מאמרים מדעיים ומקצועיים רבים בתחום רפואת העור...

תמונות לפני ואחרי של רופאים מהאתר

כתבות בנושא

בשורה לסובלים מצלקות אקנה: מכשיר הפרופאונד שכבש את ארה
בשורה לסובלים מצלקות אקנה: מכשיר הפרופאונד שכבש את ארה"ב הגיע לישראל
ד״ר גיא שלום

בחודשים האחרונים הגיע לישראל מכשיר מהפכני המבוסס על טיפול בגלי רדיו המטפל בעור הפנים ובצלקות אקנה. אחרי 4 שנים עם תוצאות מוצלחות ביותר בארה"ב, מספר מצומצם של מרפאות מומחים בישראל החלו להציע את הטיפול, אשר...


טיפולים מתקדמים בצלקות פוסט אקנה: לעור פנים חלק
טיפולים מתקדמים בצלקות פוסט אקנה: לעור פנים חלק
אליסה יצחקוב

צלקות פוסט אקנה מהוות בעיה נפוצה לנשים וגברים רבים היום. צלקת פוסט אקנה -היא צלקת הנגרמת כתוצאה מדלקת אקנה המתפרצת לרוב בגילאי ההתבגרות המוקדמים, למרות שבחלק מהמקרים גם מאוחר יותר בגילאי 30-40 צפו באליסה מסבירה...


צלקות פוסט אקנה: הטיפול החדשני בלייזר
צלקות פוסט אקנה: הטיפול החדשני בלייזר
ד״ר גיא שלום

פצעי בגרות או צלקות פוסט אקנה וחטטים, מהווים בעיה נפוצה ומתסכלת. קיומה באזור הפנים מעיב ויוצר בעיה חברתית המעיבה על הביטחון העצמי ומקשה על התפקוד היומיומי. הטיפולים הניתנים במסגרת קופת החולים דורשים לרוב טיפול ממושך...