אקנה

מדיקו > מדריכים > רפואת עור > אקנה
אקנה
רופאים שעשויים לסייע לך: 49 רופאים בתחום אקנה
כמה עולה: 2,000 - 12,000
13 תמונות של אקנה
זמן החלמה: מספר ימים - שבוע (טיפולי לייזר)
סוג הרדמה: מקומית

מדריך אקנה

מהי אקנה?

אקנה היא מחלה דלקתית של יחידת זקיקי השערה המכונה היחידה הפילוסבוצאית, באזורים מיועדים בהם ישנו ריבוי של יחידות אלו- על פי רב פנים אולם גם אזור החזה, גב עליון ולעתים במקומות נוספים בגוף.


תמונות לפני ואחרי של אקנה

תמונות נוספות בתחתית העמוד


מדוע אקנה מופיעה?

85% עד 90% מהאוכלוסייה בגילאים יסבלו מאקנה 12-24. גם בהמשך, 35% מהנשים ו 20% מהגברים בגילאי ה-30, וכן 26% ו12% בגילאי ה-40.
המחלה לרוב מופיעה בשל פקטורים גנטיים- מספר, גודל ופעילות בלוטות החלב הינם פקטורים הנקבעים תורשתית. לכן, לא פעם רואים דמיון בין תאומים זהים. בחלק גדול מהמטופלים, אך לא כולם, יש סיפור משפחתי חיובי.

גורמי סיכון נוספים למחלה קשה יותר ועמידה יותר לטיפולים הינם נשאות של קריוטיפ גנטי – XYY, הפרעות אנדוקריניות (כגון שחלות פוליציסטיות), היפראנדרוגניזם, היפרקורטיזוליזם, התפתחות מינית מוקדמת.

הבסיס להופעת המחלה הינו חסימה של יחידת זקיק השערה אשר מובילה להצטברות חלב ולהרחבת הבלוטות. בהמשך ישנו שגשוג בקטריות הנהנות ממצב זה, בעיקר חיידקים בשם פרופניו-בקטריום אקנה. התהליך הפתולוגי מתגבר עד לפריצת גבולות יחידת זקיק השערה והיווצרות תגובה דלקתית.


באיזה גיל אפשר לטפל?

כל גיל הינו גיל מתאים לטיפול ואין צורך להמתין עד לגיל מסוים. התאמת הטיפול נעשית בהתאם לגיל.


מתי ישנה סכנת הצטלקות?

כאשר האקנה בעלת מאפיינים של מחלה קשה יותר הסיכון להצטלקות עולה. איחור בטיפול גם הוא מוביל לעליה בסיכון להצטלקות. כל מטופל עם בני משפחה שסובלים מהצטלקויות אקנה נמצא בסיכון מוגבר להיווצרות צלקות וככל שהמחלה מפושטת יותר, כלומר מערבת שטחים גדולים יותר הסיכוי להצטלקות עולה.


האם יש דרגות של אקנה? קל, בינוני או קשה?

חומרת מחלת האקנה נקבעת ע"פ מספר קריטריונים קליניים- אופי הנגעים: ככל שהם יותר מודלקים/אדומים, מוסננים המחלה נחשבת קשה יותר. הופעת נגעים ציסטיים מעלה אוטומטית את חומרת המחלה. ככל שהמחלה מפושטת יותר ומערבת יותר שיטחי גוף הרי שהיא נחשבת קשה יותר (לדוגמה מערבת גב עליון).


האם תזונה מסוימת גורמת לאקנה?

עד היום לא הוכח קשר חד משמעי בין סוגי מזון מסוימים לבין התפרצות מחלת האקנה. ישנן עדויות לגבי צריכת מזון בעל אינדקס גליקמי גבוה והתלקחויות של המחלה כמו גם צריכת מוצרי חלב דל שומן, אולם עדויות אלו אינן חד משמעיות והדעות בספרות המדעית חלוקות לגבי הימנעות מהן ולכן באף פרוטוקול טיפול מקובל לא ימצאו הנחיות לצריכת מזון מסוים או הימנעות ממזון אחר באופן גורף.


מהן שיטות הטיפול באקנה פעילה?

ניתן לטפל באקנה באמצעים תרופתיים הדורשים מרשם (כגון כדורי איזוטרטינואין/רואקטן) או באמצעות תכשירים קוסמטיים שאינם דורשים מרשם אשר לרוב הרבה פחות יעילים לעומת התרופות הפעילות המשמשות במצב זה.

טיפולים מסוג אלו, בין אם במרשם ובין אם לאו, לרוב דורשים אורך רוח וסבלנות שכן הגעה לתוצאות באמצעותן דורשת לרוב משך זמן ארוך בין שבועות עד חודשים.

ישנם אמצעי טיפול מבוססי אנרגיה (energy based devices) שנועדו לזרז את הניקוי של מחלת אקנה פעילה ובינם ניתן למצוא טיפולים באור, טיפולי לייזר כגון pulse dye laser או טיפולים במכשור אחר המבוסס על אנרגיה.

טיפול תרופתי/טיפול קוסמטי לרוב מבוצע בבית, כמעט תמיד נדרש טיפול יומי קבוע הדורש התמדה לאורך תקופה של 12-24 שבועות.
טיפול באמצעים מבוססי אנרגיה לרוב מבוצע במרפאה, ולרוב דורשים טיפולים בתדירות של אחת לשבוע-שבועיים עד לרמה של אחת לחודש. יש מעט מאוד מכשירים לרכישה עצמית עימם ניתן לטפל בבית אולם הם בעוצמות נמוכות ביותר ולכן בעלי יעלות פחותה משמעותית, עם מעט מאוד מכשירים כאלו.

בד"כ טיפול במכשור המבוסס אנרגיה מוביל לנפיחות ואדמומיות קלה שנעלמת תוך מספר שעות עד מספר ימים לאחר הטיפול. בד"כ טיפולים מסוג אלו יובילו לניקוי מהיר יותר של האקנה.


מהן שיטות הטיפול בצלקות אקנה?

הצלקות הנותרות בעורנו לאחר חלוף מחלת האקנה הפעילה, הינן בעיה מורכבת, רב ממדית. למרות שהצלקות נראות על פני השטח בלבד, בפועל הן משקפות בעיה הכוללת את כל שכבות העור, החל משכבת האפידרמיס השטחית, דרך שכבת הדרמיס, שכבת השומן התת עורי ובמקרים קשים גם את השריר.

הידבקויות תת עוריות המהוות תולדה של התהליך הדלקתי החריף שעבר העור משתקפות על פני השטח ויוצרות מראה מצולק, פגיעה ואטרופיה בשכבת הדרמיס מיצרות חוסר המשתקף כשקעים ופגיעה אפידרמלית גם היא תורמת לבעיה החמורה. בכדי לתת מענה מקיף לבעיה מורכבת שכזו, תכנית טיפול טובה צריכה לכלול לפחות 3-5 אסטרטגיות טיפוליות שונות משולבות כולן.

טיפול נכון יכלול שילוב של מספר טכנולוגיות בצורת מכשירים מתקדמים שונים עם טכניקות כירורגיות מתקדמות ומתאימות לדוגמא טיפולי הפרדת הידבקויות כירורגית דרך חריר קטן בעור (מזכיר מעט הליך אנדוסקופי), הליך המכונה סבסיז'ן עם "סכין" מיוחדת אשר נקראת קנולת V דיסקטור או קנולת טולדו.

טיפול בשכבות הפנימיות עם לייזר 1470 ננו מטר, לאזורי הצלקות, לצורך ביצוע tightening ופציעה תרמית מבוקרת, פנימית, שתוביל לבניית רקמת חיבור בריאה, חדשה, עם קולגן ואלסטין תטפל בהפרעה הדרמלית ובהפרעות של השכבות העמוקות.

שיוף בינוני-עמוק עם לייזר משייף יהווה התייחסות הולמת לשכבות השטחיות. כל זאת ניתן לשלב עם הזרקת חומרים מעודדי צמיחה, ביוסטימולטרים, אשר דוחפים ליצירת קולגן ואלסטין ומשקמים את שכבת הדרמיס.


צפו בד"ר גיא שלום מסביר על הטיפולים החדשים המטשטשים צלקות אקנה

מתוך ראיון בתכנית סטטוסקופ בהנחיית ד"ר איתי גל וטלי מץ


טיפול אשר יחסית נחשב "חזק" ואגרסיבי מבוצע תחת הרדמה מקומית מוחלטת של האזורים המטופלים כך שאינו כואב בכלל. החלמת העור מטיפול כזה דורשת תקופה מסוימת של התאוששות. שבוע עד שבועיים של מנוחה בבית חיוניים להתאוששות העור. לאחריהם עדיין ישנה אדמומיות שמתבהרת באופן הדרגתי לאורך שבועות וחודשים.

תוצאה סופית לרוב מתקבלת לאחר שלושה עד שישה חודשים. חובה לשלב את תהליך ההחלמה מהניתוח בטיפול תרופתי וליווי רפואי הולם אשר מותאם אישית למטופל, ימזער סיכונים (פיגמנטציה, זיהומים) וימקסם את התוצאה הקוסמטית שמתקבלת בסוף (לדוגמא שימוש בחבישות מתאימות ומתקדמות, כמו חבישת סיליקון, בשלבים המתאימים).

שאלות ותשובות בנושא

מהם התסמינים של אקנה?

אקנה מתאפיינת בהופעת פצעונים דלקתיים סביב זקיקי השיערה אשר יכולים להפוך למוגלתיים, ובמצב חמור יותר ציסטיים.

אילו גורמים נוספים יכולים להשפיע על הופעת פצעים אלו?

הופעת פצעי האקנה יכולה להיגרם ממתח ומצב נפשי ירוד, מחזור נשי, התחלה והפסקה של לקיחת גלולות נגד הריון

תגובות

המדריך נכתב בתמיכה של

ד״ר גיא שלום
רפואת עור
ד"ר גיא שלום הינו מומחה לרפואת עור ואסתטיקה, בעל מרפאה פרטית בנס ציונה. ד"ר שלום שימש כעורך, חבר מערכת או סוקר בכתבי עת מדעיים ומקצועיים, נוטל חלק בפרסום מאמרים מדעיים ומקצועיים רבים בתחום רפואת העור...

תמונות לפני ואחרי של רופאים מהאתר

כתבות בנושא

אקנה: הסיבות והטיפולים למחלת העור הנפוצה
אקנה: הסיבות והטיפולים למחלת העור הנפוצה
פרופ' ארנון כהן

85% מהמתבגרים סובלים מאקנה, עם זאת, המחלה מופיעה גם במבוגרים וגם בילדים צעירים לעיתים כבר בגיל 9 שנים. למחלה יש השלכות חברתיות ונפשיות קשות, איך ניתן למנוע אקנה או להפחית אותה וכיצד מטפלים בבעיית העור...


בשורה לסובלים מצלקות אקנה: מכשיר הפרופאונד שכבש את ארה
בשורה לסובלים מצלקות אקנה: מכשיר הפרופאונד שכבש את ארה"ב הגיע לישראל
ד״ר גיא שלום

בחודשים האחרונים הגיע לישראל מכשיר מהפכני המבוסס על טיפול בגלי רדיו המטפל בעור הפנים ובצלקות אקנה. אחרי 4 שנים עם תוצאות מוצלחות ביותר בארה"ב, מספר מצומצם של מרפאות מומחים בישראל החלו להציע את הטיפול, אשר...


טיפולים מתקדמים בצלקות פוסט אקנה: לעור פנים חלק
טיפולים מתקדמים בצלקות פוסט אקנה: לעור פנים חלק
אליסה יצחקוב

צלקות פוסט אקנה מהוות בעיה נפוצה לנשים וגברים רבים היום. צלקת פוסט אקנה -היא צלקת הנגרמת כתוצאה מדלקת אקנה המתפרצת לרוב בגילאי ההתבגרות המוקדמים, למרות שבחלק מהמקרים גם מאוחר יותר בגילאי 30-40 צפו באליסה מסבירה...


שחלות פוליציסטיות - PCO: סובלת מאקנה ומחזור לא סדיר? כדאי שתקראי
שחלות פוליציסטיות - PCO: סובלת מאקנה ומחזור לא סדיר? כדאי שתקראי
פרופ' אדריאן שולמן

מצב של שחלות פוליציסטיות הינו מצב בו בזמן הביוץ לא מיוצרות ביציות להפריה ולהריון עתידי אלא נוצרות ציסטות, ממצב זה סובלות נשים רבות ועליהן לבצע מעקב באולטרא סאונד על מנת לוודא מתי ישנם זקיקים וניתן להרות...