אקנה: הסיבות והטיפולים למחלת העור הנפוצה

למידע והתייעצות

להתייעצות עם פרופ' כהן
השאירו פרטים או חייגו
077-729-9101

  הנני מאשר את תקנון אתר
  יש לאשר את תקנון האתר

  מדיקו > רפואת עור

  85% מהמתבגרים סובלים מאקנה, עם זאת, המחלה מופיעה גם במבוגרים וגם בילדים צעירים לעיתים כבר בגיל 9 שנים. למחלה יש השלכות חברתיות ונפשיות קשות, איך ניתן למנוע אקנה או להפחית אותה וכיצד מטפלים בבעיית העור הנפוצה

  על כך מסביר פרופ' ארנון כהן בתכנית המילון הרפואי בהנחיית פרופ' קרסו

  מהי אקנה?

  אקנה הוא המונח הרפואי לפצעי בגרות, או חצ'קונים. אקנה היא מחלה דלקתית של זקיקי השערות. הפצעים מופיעים כאשר זקיקי השערות נסתמים בגלל חומרים הנוצרים בתוך זקיק השערה.

  אקנה מאופיינת בהופעה של נגעים המכונים קומדונים. בהמשך הקומדונים הופכים להיות אדומים, דלקתיים ומוגלתיים. במקרים קשים עור הפנים עלול להצטלק,ההצטלקות שנשארת כל החיים.

  כיצד ניתן למנוע אותה, או להפחית?

  מומלץ לנקות את הפנים עם תכשירים המנקים ומפחיתים שומן העור, מבלי לייבש אותו. עדיף להשתמש בקרם לחות ללא חומרי בושם או צבע ולהימנע ממוצרי איפור או תכשירים לעור המבוססים על שמן.

  יש לשטוף את הפנים במים פושרים, לא לשפשף את העור חזק, ובוודאי לא לחטט או לפוצץ את הפצעונים. "פיצוץ" הפצעים עלול לגרום להופעת כתמי פיגמנטציה בפנים, זיהום משני וצלקות בפנים שהן בלתי הפיכות.

  פרופ' ארנון כהן : "אקנה מאופיינת בהופעה של נגעים המכונים קומדונים. בהמשך הקומדונים הופכים להיות אדומים, דלקתיים ומוגלתיים. במקרים קשים עור הפנים עלול להצטלק,ההצטלקות שנשארת כל החיים".

  למדריך "טיפולים לאקנה" הכולל תמונות לפני ואחרי, מחירים ושיטות טיפול

  אקנה חטטים
  צילום : 123RF

  אילו סוגי טיפול יש לבעיית האקנה ?

  הטיפול באקנה יכול להיות מקומי, או פומי (בכדורים):

  הטיפול המקומי כולל מספר תכשירים:

  • בנזואיל פראוקסיד הוא תכשיר אנטי בקטריאלי שהוא גם בעל פעילות להמסת הקומדונים של האקנה וגם בעל פעילות כנגד החיידקים שמופיעים באקנה. מדובר בטיפול יעיל וטוב שאינו יוצר עמידות חיידקית מכיון שאינו מכיל אנטיביוטיקה.
  • רטינואידים מטפלים בנושא של סתימת הזקיקים של בלוטות השיער.
   הרטינואידים יעילים לאקנה המאופיינת בריבוי של קומדונים.
   רטינואידים הינם העוגן של הטיפול באקנה, מכיוון שהם בעלי תכונות הן נגד הקומדונים והן נגד החיידקים.
  • אנטיביוטיקה מקומית – אנחנו פחות מעדיפים לתת טיפול זה כטיפול יחיד עקב הסיכון להופעת עמידות של חיידקים.
  • ישנם טיפולים המשלבים אנטיביוטיקה, רטינואידים ובנזואיל פראוקסיד (תרופות אלו ניתנות במרשם רופא) .

  טיפול פומי ( באמצעות כדורים) 

  • אנטיביוטיקה – במתן דרך הפה (במרשם רופא)
  • איזוטרטינואין – במתן  דרך הפה (במרשם רופא)

  מה החיסרון בטיפול אנטיביוטי?

  עמידות לאנטיביוטיקה הינה תופעה שאנחנו חוששים ממנה מבחינת הנזק לקהילה, מכיון שטיפול אנטיביוטי עשוי לגרום להתפתחות עמידות לאנטיביוטיקה, לא רק של החיידק הגורם לאקנה, אלא גם של חיידקים אחרים.

  במתן אנטיביוטיקה פומית ניתן לצפות בהופעת חיידקים עמידים גם באזורי גוף אחרים, ואף בבני המשפחה של המטופל.

  אנטיביוטיקה עשויה לגרום לתופעות לוואי כמו כאבי בטן, הקאות, שלשולים, פריחות, פטרת בנרתיק או פגיעה בכבד ולכן אנחנו מעדיפים שלא לתת אנטיביוטיקה פומית כקו ראשון, אלא רק במקרים עמידים לטיפול מקומי.

  אקנה

  מהו הטיפול המומלץ?

  הטיפול היעיל ביותר באקנה הוא טיפול משולב, מכיוון שאנו פועלים בשני מנגנונים בו זמנית – משפיעים גם על הזיהום החיידקי וגם על הקומדונים. תוספת של טיפול מקומי ברטינואידים או בנזואיל פראוקסיד, לטיפול אנטיביוטי מקומי או סיסטמי, משפרת את התוצאות הקליניות ומפחיתה יצירת עמידות חיידקית.

  מתי נשתמש באנטיביוטיקה סיסטמית או באיזוטרטינואין?

  אנטיביוטיקה סיסטמית מומלצת לחולים עם אקנה בינוני וחמור ולחולים עם אקנה דלקתי עמיד לטיפול מקומי. השימוש באנטיביוטיקה סיסטמית צריך להיות למשך הזמן הקצר ביותר האפשרי.

  בכל מקרה יש לבצע הערכה מחודשת של הצורך בטיפול באנטיביוטיקה סיסטמית לאחר 3-4 חודשי טיפול. במקרים קשים של אקנה או כאשר יש נטייה להופעת צלקות, הטיפול המומלץ הוא איזוטרטינואין.


  פרופ' ארנון כהן
  רפואת עור
  פרופ' ארנון כהן מייצג את ישראל ושירותי בריאות כללית בשיתופי פעולה מחקריים בינלאומיים בתחומים: רפואת העור, פסוריאזיס, הידרדניטיס סופורטיבה, אורטיקריה, גרד ועוד.

  להתייעצות עם פרופ' כהן
  השאירו פרטים או חייגו
  077-729-9101

   הנני מאשר את תקנון אתר
   יש לאשר את תקנון האתר

   תגובות