פיגמנטציה: כל השיטות להעלמת כתמי עור בפנים

למידע והתייעצות

להתייעצות עם ד"ר לנדאו
השאירו פרטים או חייגו
077-2303026

  הנני מאשר את תקנון אתר
  יש לאשר את תקנון האתר

  מדיקו > רפואת עור

  כולנו רוצים עור חלק ונטול כתמים, מה עושים עם הופעת כתמים חומים בפנים ? מדוע זה קורה? האם זה תורשתי? והאם אפשר להיפטר מזה? "מורה נבוכים" בנושא כתמי פיגמנטציה

  במאמר זה תוכלו לקרוא על:

  ד"ר מרינה לנדאו מסבירה על פיגמנטציה בתכנית "המילון הרפואי בווידאו" בהנחיית פרופ' קרסו

  גוון עור נקבע על ידי תכולת הפיגמנט שבו הקרוי מלנין. בבעלי עור כהה כמות המלנין גבוהה יותר מאשר בבעלי עור בהיר, אך גם בבהירים וגם באנשים כהי עור הפיגמנט מפוזר בעור בצורה אחידה.

  מדוע נוצרים כתמי עור: פיגמנטציה?

  כתמי פיגמנטציה נוצרים כשפיזור הפיגמנט איננו אחיד: באזור מסוים ריכוזו גבוה ובאזור אחר תקין. אזור עם ריכוז גבוה של פיגמנט נראה ככתם פיגמנטציה.

  הסיבות להופעת כתמי פיגמנטציה רבות: הורמונאליות, חשיפה לשמש, חיים באזור עם רמת זיהום אויר גבוהה, תרופות מסוימות ואפילו טראומה לעור למשל בעקבות אקנה או הסרת שיער בלייזר.

  למדריך "טיפול בפיגמנטציה" הכולל תמונות לפני ואחרי, מחירים ואיך ניתן לטפל

  פיגמנטציה

  סוגי פיגמנטציה עיקריים :

  1. פיגמנטציה הורמונלית או מסיכת הריון או מלזמה – מופיעה בעיקר בנשים בגיל הפוריות. קשורה להורמונים נשיים ומחמירה במצבים כמו נטילת גלולות, הריון או טיפולי פוריות.
   חשיפה לשמש מחמירה את הפיגמנטציה הזה כמעט באופן מידי. טיפולים חודרניים כמו לייזר או פילינגים שמעותיים, גם הם יכולים לגרום להחמרה. מופיעה בעיקר בפנים בפיזור כמו "פרפר" – מרכז המצח, שפה עליונה, גשר האף והלחיים.


  2. כתמי שמש (כתמי כבד או כתמי גיל) – שכיחים יותר באנשים בהירי עור שנחשפו בצעירותם לשמש. מופיעים בעור הפנים, הידיים,  החזה. לעולם לא מופיעים בעור שמוגן דרך קבע מקרני שמש.    פיגמנטציה זו מופיעה בגברים ונשים כאחת.

  3. פיגמנטציה פוסט דלקתית – שכיחה יותר באנשים כהי עור. לא מבחינה בין המינים ומופיע בנשים וגברים כאחד.
   יכולה להופיע לאחר החלמת פצעי בגרות, בצלקות ניתוחיות, פציעות, ואפילו אחרי טיפולים קוסמטיים כמו הסרת שיער בלייזר, פילינגים וכו.


  ד"ר מרינה לנדאו: "קיים מגוון פתרונות לטיפול בפיגמנטציה,חשוב להתייעץ עם מומחה לרפואת עור כדי לקבוע אבחנה וטיפול נכון. כל מטופל צריך לקבל את הטיפול המתאים לסוג הכתמים ולסוג העור שלו".


  טיפולי לייזר עור

  מהם הדרכים לטיפול בכתמי פיגמנטציה?

  1. הגנה מפני שמש – לא משנה מהי סיבת הפיגמנטציה, לקרינת השמש תמיד תפקיד בהחמרה. ולכן כל טיפול בכתמי פיגמנטציה מחייב הימנעות משיזוף ושימוש במסנני קרינה כדרך קבע

  2. תכשירי הבהרה – מבוססים בעיקר על מרכיבים שמאיטים את יצרת הפיגמנט על ידי תאי העור. קיימים תכשירים קוסמטיים שניתנים לרכישה בבתי מרקחת או בפארמים ללא מרשם רפואי ותכשירים רפואיים הדורשים מרשם מרופא ולעתים רקיחה מיוחדת. היעילות של תכשירים רפואיים גבוהה יותר מאשר של קוסמטיקה. תכשירי הבהרה חשובים במיוחד בטיפול בפיגמנטציה על רקע הורמונלי ובפיגמנטציה פוסט דלקתית.

  3. פילינגים רפואיים –  נדרשת מיומנות מיוחדת בביצוע פילינג כשמדובר בכתמי פיגמנטציה. ראשית, חשובה אבחנה מדויקת של סוג הפיגמנטציה, כי חלקן יכולות להחמיר בעקבות קילוף לא נכון. חשוב להחליט מה העומק הנכון של הפילינג הנדרש בכל מקרה ומקרה.

  4. טיפולי לייזר– זה הטיפול הנבחר כשמדברים על כתמי שמש, במיוחד בעור הגוף והידיים. בעור הפנים ניתן לבחור בין לייזר לפילינג.

  5. טיפולים משולבים – לא פעם להשגת תוצאה נאותה ובזמן שביר נדרש שילוב בין קרם הבהרה רפואי לטיפול מרפאתי בלייזר או פילינג.

  אשה פנים מראה

  לסיכום, אפשר לטפל בפיגמנטציה, יש לבצע אבחנה ראשונית אצל מומחה לרפואת עור ולהתאים את הטיפול בהתאם לעור המטופל, סוג כתמי הפיגמנטציה וגורמים נוספים.


  ד"ר מרינה לנדאו
  רפואת עור
  ד"ר מרינה לנדאו הינה מומחית לרפואת עור ומין, רופאה בכירה בבית החולים וולפסון, בעלת מרפאה פרטית בהרצליה. ד"ר לנדאו משלבת את הידע המקצועי שצברה במהלך השנים בפיתוח גישות חדשניות לשמירה על איכות ובריאות העור עם...

  להתייעצות עם ד"ר לנדאו
  השאירו פרטים או חייגו
  077-2303026

   הנני מאשר את תקנון אתר
   יש לאשר את תקנון האתר

   תגובות