קיצור קיבה: ניתוח מעקף ומיני מעקף קיבה

למידע והתייעצות

להתייעצות עם ד”ר גויטיין
השאירו פרטים או חייגו
077-2309370


מדיקו > כירורגיה בריאטרית

בשנת 2014 בוצעו בישראל כ-9,000 ניתוחי קיצור קיבה פי 2 מהעשור הקודם. בשנים האחרונות שיטת הניתוח מעקף הקיבה או בפורמט החדש שלו מיני מעקף הקיבה הפכה להיות שכיחה מאוד בקרב ניתוחים אלו, מה היתרונות והחסרונות בניתוח ומה חשוב לדעת?

צפו בד”ר דוד גויטיין מסביר על מעקף קיבה ומיני מעקף קיבה במילון הרפואי בווידאו בהנחיית פרופ’ קרסו

ניתוחי קיצור הקיבה הינם מהניתוחים השכיחים ביותר בעולם המערבי ובכלל זה גם בישראל. בשנים האחרונות עולה הפופולריות של שיטת מעקף הקיבה עם השקה בודדת (“מיני מעקף”) – הפורמט החדש של מעקף הקיבה הוותיק.

מעקף קיבה הינו ניתוח הרזיה שבמהלכו מחלקים את הקיבה לשני מדורים: האחד, כיס קטן ביותר, אליו נכנס האוכל, והשני – שייר הקיבה המנותק, לחלק זה לא ייכנס אוכל יותר. את כיס הקיבה הקטן מחברים ישירות למעי הדק (תוך כדי מעקף של יתרת הקיבה). בצורה זו ניתן לאכול כמות אוכל קטנה ביותר בכל רגע נתון ובנוסף, יעילות מערכת העיכול נפגעת בצורה בה חלק מהאוכל שנאכל, לא נספג. הערך הקלורי השמיש מופחת, דבר התורם לירידה במשקל.

keyva-1
כיצד מתבצע ניתוח מעקף קיבה?

ד”ד דוד גויטיין: “ניתוח מעקף קיבה הינו ניתוח המבוצע בגישה זעיר פולשנית, קרי דרך מספר חתכים קטנים בבטן ולא בחתך גדול אחד.

גישה זו משפרת החלמה מבחינת כאב, פגיעה נשימתית, ניוד מוקדם ועוד. גם התוצאה האסתטית טובה יותר. יום לאחר הניתוח, במידה שהכל כשורה, יש להתחיל לצרוך נוזלים בכמות קטנה בכל פעם, אך בתדירות גבוהה. בהמשך ניתן להתחיל לצרוך מזון נוזלי כאשר העלייה בכמויות והמעבר לאכילת מזון מוצק יהיה תוך כדי מעקב והוראות של דיאטנית”.

חדר ניתוח

מהם היתרונות בביצוע מעקף קיבה?

 1. הניתוח מקטין את נפח הקיבה בצורה משמעותית כך שניתן לצרוך כמות קטנה מאוד של מזון בכל ארוחה
 2. ביצוע מעקף קיבה יעיל במיוחד למטופלים אשר צורכים כמויות גדולות של מזון מתוק עקב תופעת לוואי הגורמת לתחושה פיזית לא נעימה בצריכת סוגי אוכל אלה (תסמונת הצפה – dumping)
 3. שינוי הורמונלי בתקשורת שבין המעי למח עם השפעה חזקה בדיכוי תיאבון ודחפי אכילה
 4. הפחתה של 70-75% מעודף המשקל
 5. שיפור ניכר בתחלואה מטבולית נלווית, לעתים עד הפסקת טיפול תרופתי, בייחוד בסוכרת, יתר לחץ דם וכו’

מהם החסרונות בביצוע ניתוח מעקף קיבה?

 1. עקב הפגיעה בספיגה יש נטייה להתפתחות חסרים של ויטמינים ומינרלים (ברזל, B12, סידן, חומצה פולית ועוד), דבר המחייב נטילה קבועה של תוספי מזון לאחר ביצוע המעקף.
 2. ביצוע מעקף קיבה לא מתאים למטופלים הנוטלים כמות גדולה של תרופות
 3. מדובר בניתוח בטני עם סיכונים שונים כגון, דימום, חסימת מעיים, דלף, תסחיף ריאות וכו’.

ניתוח מיני ניתוח מעקף קיבה:

ההבדל בין ביצוע מעקף קיבה “סטנדרטי” לביצוע מעקף עם השקה בודדת הוא שבראשון ישנן שתי השקות (בין מעי לכיס הקיבה, ובין המעי לעצמו) ובמעקף בהשקה בודדת ישנה השקה אחת (בין לולאת מעי דק לכיס הקיבה). פחות השקות = סיכון מופחת. כמו כן, פחות השקות מאפשר ניתוח קצר יותר.

בביצוע ניתוח מעקף קיבה בהשקה בודדת מתבצעת בד”כ עקיפה של אורך מעי גדול יותר ובכך גורמים לתת-ספיגה גדולה יותר. דבר זה עלול לגרום לתלות גדולה יותר בתוספי מזון לאורך זמן וכן ליציאות רכות יותר ואי סבילות למזון עתיר שומן

מהם היתרונות בביצוע ניתוח מיני מעקף קיבה?

 1. במיני מעקף ישנה השקה אחת לעומת ביצוע של שתי השקות בביצוע מעקף קיבה.
 2. הניתוח אורך זמן קצר יותר ממעקף קיבה רגיל
 3. שינוי הורמונלי וירידת תיאבון כפי שתואר למעקף ה”רגיל”
 4. הפחתת משקל זהה למעקף “רגיל”
 5. ניתוח מומלץ למטופלים הנוטים לאכילת יתר של מתוקים, מסיבה זוהה לזו שתוארה

מהם החסרונות בביצוע ניתוח מיני מעקף קיבה?

 1. תת הספיגה של המזון עלולה להיות משמעותית ועקב כך לגרום לחוסר שיחייב נטילת תוספי תזונה באופן קבוע וביצוע בדיקות דם לצורך מעקב.
 2. ניתוח זה לא מתאים למטופלים הנוטלים תרופות רבות
 3. בשל הגעת לולאת המעי המוביל את מיצי העיכול עד לכיס הקיבה – מעקף עם השקה בודדת מעלה את הסיכון לסבול מרפולקס מרתי.

פגישת ייעוץ עם רופא

ד”ר דוד גויטיין: “כמו כל הניתוחים להרזיה, אין תחליף לייעוץ כירורגי מקצועי בבחירת סוג הניתוח המתאים ביותר למטופל הספציפי. רצוי להיוועץ במנתח המצוי בכלל הניתוחים ויכול לבחור עם המטופל בכל אחת מהאופציות הקיימות”.

דירוג:

11 גולשים דירגו 4.7
פרופ' דוד גוייטן
כירורגיה כללית
פרופ’ דוד גויטיין הינו מומחה לכירורגיה כללית באסיא מדיקל, משנת 2003 רופא בכיר במחלקת כירורגיה ג’ במרכז הרפואי שיבא, מחלקה לכירורגיה כללית ואונקולוגית. האני מאמין של פרופ’ דוד גוייטן הינו כי “בטחון החולה קודם תמיד לאגו...

תגובות

דירוג: