ניתוח בריאטרי לקיצור קיבה: כל הפתרונות

למידע והתייעצות

להתייעצות עם ד”ר אליעזר
השאירו פרטים או חייגו
077-996-5564

  מדיקו > כירורגיה בריאטרית

  השמנת יתר חולנית מוגדרת כמצב בו משקל הגוף גבוה פי 1.5-2 מהמשקל התקין. טיפול בהשמנת יתר חולנית מתאפשר באמצעות מגוון טכניקות ניתוחיות: ניתוח טבעת, מעקף הקיבה, שרוול, מיני מעקף ועוד. בשיטת הטבעת מקטינים למעשה את נפח הקיבה מבלי לחתוך או לתפור רקמות

  צפו בד”ר אליעזר מסביר על כך בראיון עם פרופ’ קרסו בתכנית המילון הרפואי

  ניתוח טבעת לקיצור קיבה הוא ניתוח פשוט וקצר, שיכול להוביל להפחתת משקל של 5-10 ק”ג בחודש הראשון, והפחתה של ק”ג אחד בכל שבוע לאחר מכן.
  בשנת 2014 בוצעו בישראל כ-9,000 ניתוחי קיצור קיבה פי 2 מהעשור הקודם.

  מהן הסיבות העיקריות להשמנת יתר חולנית?

  השמנת יתר חולנית מוגדרת כמצב בו משקל הגוף גבוה פי 1.5 עד פי 2 מהמשקל הרצוי. במצב זה, קיים עודף משקל הנובע כולו מעודפי שומן בגוף, כתוצאה מאכילת יתר של סוכרים.

  המונח סוכרים מתייחס לא רק לרכיבים התזונתיים המתוקים, אלא כולל בתוכו גם את כל קטגוריית הפחמימות. כאשר אנו אוכלים פחמימות כמו קמח, לחם, פסטה וכדומה, פחמימות אלה מתפרקות בגוף לכדי סוכרים, ונספגות בו ככאלה.

  הסוכר משמש כדלק הביולוגי של הגוף, אך כאשר צורכים ממנו ברמה גבוהה יותר מן הצרכים שלנו, במקרה הטוב הגוף דוחס את עודפי הסוכרים והופך אותם לתאי שומן, ובמקרה הרע יותר, הגוף כבר לא יכול להתמודד עם עודף הסוכרים ואלו נותרים ברקמות הגוף, בדם, ויוצרים למעשה את מחלת הסוכרת.

  כיצד משפיעה השמנת יתר חולנית על חיי החולה?

  השמנת יתר חולנית עלולה לייצר שורה של מצבים רפואיים, הפוגעים באיכות חייו של החולה ואף מסכנים אותו. עודף שומנים וסוכר בדם יוצר כאמור את הסיכון להתפתחות סוכרת, פגיעה בכלי הדם, יתר לחץ דם, פגיעה במפרקי הגוף, פגיעה בשינה בגלל הלחץ על בית החזה ועוד.

  ניתוחים קיצור קיבה נתוני משרד הבריאות

  האם ניתן לרפא את מחלת השמנת היתר החולנית?

  ככלל, השמנת יתר חולנית היא אינה מחלה ברת ריפוי, במובן שלא מדובר בגורם ספציפי שאותו ניתן להסיר, למשל בהליך כירורגי, ולפתור את הבעיה. החולים במחלה הם בעלי נטייה גנטית בולטת להשמנה, ולכן הטיפול במחלה מתמקד בעיקרו בריסונה.

  בדיוק כמו סוכרת או לחץ דם, גם בהשמנת יתר חולנית, לא ניתן לרפא את המחלה, אך ניתן לטפל בהשלכות ותסמיני המחלה על מנת לרסן אותה.

  ניתוח בריאטרי מאפשר לחולה להתגבר על הנטייה שלו להשמנה ולשמור על משקל תקין. מרגע שמוסר הרסן, המחלה חוזרת לסורה והאדם שוב עולה במשקל.

  מהי הגישה הניתוחית לטיפול בהשמנת יתר חולנית?

  תחנת האוכל הראשונה בגופנו היא הקיבה. כאשר אנו אוכלים, המזון עובר מבית הבליעה, דרך צינור הושט שאורכו מגיע לכ-40 ס”מ עד לקיבה.

  במצב בסיסי, נפח הקיבה הוא כחצי ליטר, אך ביכולתה של הקיבה להימתח ולהתרחב עד לנפח של ליטרים רבים. הגישה הניתוחית הנפוצה ביותר לטיפול בהשמנת יתר היא הקטנת קיבה.

  גישה זו, מיושמת בכ-98% מן המקרים ובהיקף של כ-300,000 מקרים בשנה בעולם המערבי בלבד.

  בתהליך הקטנת קיבה, המטרה היא להקטין את נפח הקיבה בצורה משמעותית, מנפח של כחצי ליטר עד לכדי גודל של אגודל (מספר עשרות מ”ל).

  ישנם מספר שיטות לניתוח קיצור קיבה, בניהן : ניתוח שרוול ניתוח מעקף הקיבה, ניתוח מיני מעקף הקיבה וניתוח טבעת

  ניתוח מעקף הקיבה:

  מעקף קיבה הינו ניתוח הרזיה שבמהלכו מחלקים את הקיבה לשני מדורים: האחד, כיס קטן ביותר, אליו נכנס האוכל, והשני – שייר הקיבה המנותק, לחלק זה לא ייכנס אוכל יותר.

  את כיס הקיבה הקטן מחברים ישירות למעי הדק (תוך כדי מעקף של יתרת הקיבה). בצורה זו ניתן לאכול כמות אוכל קטנה ביותר בכל רגע נתון. הערך הקלורי השמיש מופחת, דבר התורם לירידה במשקל.

  החיסרון הוא פגיעה בספיגת ויטמינים ומלחים שאותם יש להשלים באמצעות תוספים באופן מתמיד.

  ניתוח בריאטרי השמנת יתר קיצור קיבה

  ניתוח מיני מעקף קיבה:

  ההבדל בין ביצוע מעקף קיבה “סטנדרטי” לביצוע מעקף עם השקה בודדת הוא שבראשון ישנן שתי השקות (בין מעי לכיס הקיבה, ובין המעי לעצמו) ובמעקף בהשקה בודדת ישנה השקה אחת (בין לולאת מעי הדק לכיס הקיבה).

  פחות השקות = סיכון מופחת. כמו כן, פחות השקות מאפשר ניתוח קצר יותר.

  כמו כן, בניתוח זה יש יותר תת ספיגה לסוכרים כיוון ששיעור המעקף של המעי הדק הינו באורך של כ-2 מטרים שזה מעקף של כמעט ממחצית המעי הדק, המשמעות היא למטופל, מבחינת ספיגת הסוכרים, הינו גורם נוסף שמסייע בתהליך ההרזייה לאחר הניתוח.

  ניתוח שרוול קיבה:

  ניתוח שרוול מבוצע גם הוא בשיטת הלפרוסקופית, דרך מספר חתכים קטנים דרכם מכניס הרופא המנתח את כל המכשור הדרוש לצורך ביצוע הניתוח.

  במהלך הניתוח יוצרים את אותה קיבה קטנה או כיס קיבתי קטן על ידי כריתה תת שלמה של הקיבה, כלומר כל יתרת הקיבה מוסרת מהגוף ולא ניתן לשחזר את הניתוח כמו בניתוחים האחרים.

  ניתוח זה איננו הפיך בניגוד לשאר הניתוחים.

  מהי טכניקת הטבעת להקטנת קיבה?

  ניתוח טבעת לקיצור קיבה הוא למעשה ניתוח מתקדם, המבוסס על שיטות ניתוח קודמות, אך מציע יתרונות רבים יותר. ניתוח הטבעת מאפשר להקטין את נפח הקיבה מבלי לבצע חתכים ומבלי לקצר רקמות בפועל.

  הניתוח מבוצע בשיטה הלפרוסקופית, באמצעות פתח בגודל של כ-1 ס”מ מעל הטבור, דרכו מוחדרים מצלמה ואמצעים כירורגיים אל חלל הגוף.

  הרעיון המרכזי העומד מאחורי ניתוח הטבעת מבוסס על יצירת מעין עניבה לוחצת בחלקה העליון של הקיבה, באופן שמחלק אותה לשניים: החלק שמעל הטבעת והחלק שמתחת לטבעת.

  באמצעות מיקום הטבעת בחלקה העליון של הקיבה, ניתן לחלק אותה לחלק אחד קטן מאוד שישמש ככיס קיבתי קטן המגביל את יכולת האכילה.

  את הטבעת ניתן להדק בעוצמה משתנה, מה שמאפשר לשלוט בכמות המזון שיעבור מהחלל הקטן העליון של הקיבה אל החלל התחתון, ובכך לשלוט למעשה בתחושת השובע של המטופל.

  הידוק ושחרור עוצמת הלחיצה של הטבעת, יכולים להתבצע גם במסגרת מרפאתית, ואין צורך בניתוח לשם כך.

  ניתוח הטבעת להקטנת קיבה הוא ניתוח קצר, שאורך 15-20 דקות, דורש יום אשפוז אחד ולאחר מכן יכול המטופל להשתחרר אל ביתו.

  השמנת יתר קיצור קיבה

  כיצד משפיעה הטבעת על חיי החולה לאחר הניתוח?

  במסגרת הניתוח, מותקנת הטבעת באופן שמחלק כבר את הקיבה לשני חלקים, אך ברמת הידוק מינימלית. כבר בשלב זה, גורמת הטבעת להאטה משמעותית בקצב האכילה של המטופל, מה שמוביל להורדת משקל בהיקף של 5-10 ק”ג בחודש הראשון בלבד.

  השאיפה היא לייצר הפחתת משקל בקצב של קילוגרם אחד לשבוע, במשך חצי שנה עד שנה.

  יחד עם זאת, חשוב לזכור כי המטרה האולטימטיבית היא לשמר את המשקל התקין לאורך שנים, ולשם כך על המטופל לקבל את משטר האכילה הנכפה עליו על ידי הטבעת.

  דירוג:

  28 גולשים דירגו 3.9
  ד"ר אבינח אליעזר
  כירורגיה כללית
  ד”ר אליעזר אבינח הינו רופא מנתח בכירורגיה כללית ובכירורגיה בריאטרית בבית החולים אסותא בתל אביב ובבית החולים הציבורי סורוקה ומרצה בכיר באוניברסיטת בן גוריון למתמחים בתחום הכירורגיה. לד”ר אבינח מעל 30 שנה מתחילת התמחותו של...

  להתייעצות עם ד”ר אליעזר
  השאירו פרטים או חייגו
  077-996-5564

   תגובות

   1. לפני שבע שמונה שנים עשיתי ניתוח קיצור קיבה אצל דוקטור סובחי אבו עבייד אין עליו

    1. שלום חנה,
     ניתן לעבור ניתוח בריאטרי בין הגילאים 18-65.
     ניתן לעבור ניתוח גם לפני גיל 18 ומעל גיל 65, אך נדרש לגשת לוועדת חריגים ולבדיקות נוספות.

     בברכה, צוות מדיקו

   2. אין על המנתח אבינוח. הוא עשה לי מיני מעקף קיבה לפני 4 חודשים לא הקאתי אפילו פעם אחת. רזיתי 28 ק”ג אחרי 4 חודשים. אני כל כך מאושרת. צריכה לרדת עוד 15 ק”ג בלבד. רמת החיים שלי השתנתה 180 מעלות. הבריאות שלי באיתנה. אני אוכלת מעט ונהיית שבעה מהר. אין לי תופעות כמו דחפים לאכילת מתוק. אני ממש מאושרת והיד עוד נטויה. תוך 4 חודשים בלבד. ד”ר אבינוח הוא הרופא הכי טוב שיש והכי מומחה בניתוחי קיצור קיבה בכלל. המלצה מיכל הלב. אני במייל; oshrit1111@gmail.com. הכל אמיתי ומוכח. בהצלחה לכולם.

   דירוג: