שחיקת סחוסים: הטיפולים החדשים

למידע והתייעצות

להתייעצות עם ד"ר ארבל
השאירו פרטים או חייגו
077-7277928

  הנני מאשר את תקנון אתר
  יש לאשר את תקנון האתר

  מדיקו > אורתופדיה

  שחיקת סחוסים או אוסטאוארטריטיס הינו תהליך ניווני המחריף עם התפתחות הגיל ולמעשה 60 אחוזים מבני 50 ומעלה יסבלו מהמחלה אשר גורמת לפגיעה במפרקים, כאבי ברכיים, כאבי גב, כאבי כתף ועוד.

  לאחרונה נכנסו טיפולים חדשים המאפשרים שיקום של הסחוס והעלמת הכאב ללא צורך בניתוח 

  על כך מתראיין ד"ר רון ארבל בתכנית סטטוסקופ

  אותו תהליך של שחיקה גורם להיווצרותה של דלקת באזור שמפרישה חומרים שממשיכים את הפגיעה בסחוס ואף בעצם, וכך ממשיך התהליך של השחיקה.

  הסחוס מצפה את העצמות במפרקים וכאשר הוא נשחק נחשפת העצם מתחתיו ונגרם חיכוך של העצם באיברים אחרים, מה שיביא למצב של כאבים והמשך התהליך הניווני.

  מפרק הברך ומפרק הקרסול הם המפרקים שנושאים את רוב המשקל של הגוף ולכן שחיקות סחוס אופייניות במיוחד לאזורים אלה.

  כאשר הסחוס במפרק מתחיל להישחק באזור נוצרת דלקת ועקב היווצרותה גורם להפרשת חלבונים דלקתיים המביאים לפגיעה בסחוס ובעצם. הדלקת והפגיעה בסחוס ובעצם מביאה למצב של כאבים והחרפת השחיקה בסחוס.

  שחיקת סחוסים

  מהם הגורמים להתפתחות שחיקה של הסחוסים?

  1. עודף משקל ועלייה משמעותית במשקל עלולה להביא למצב של עומס ולחץ על גבי המפרקים מה שיוביל למצב של שחיקת סחוסים. כמו כן אנשים עם BMI גבוה.
  2. מצב בו קיימת דפורמציה של ציר הרגל- כאשר הציר של הרגל לא תקין והיא נוטה פנימה או החוצה, אותם חסחוסים במפרקי הרגל ישחקו הרבה יותר מהר מרגליים בעלות ציר רגל תקין.
  3. כאשר ישנו חוסר במיניסקוס שהינו חלק חיוני וחשוב בברך וכאשר הוא חסר ישנה עלייה בשחיקה של הסחוסים.
  4. פציעות ופגיעות קשות הגורמות לחבלה במפרקים ועקב כך לשחיקה של הסחוסים.
  5. נתונים תורשתיים- שחיקה של הסחוס מועברת בתורשה.
  6. ירידה במסת הסחוס שהינה תהליך ניווני טבעי של הגוף שמתרחש עם השנים וככל שמתבגרים.


  מהם הסימנים לשחיקה של הסחוסים?

  כאשר מתחילה שחיקה של הסחוסים הסימן העיקרי יהיה כאבים אך מעבר לכך ישנם מספר סימנים נוספים המעידים על תחילתה של שחיקת הסחוסים במפרק:

  • כאבים- בתחילת תהליך השחיקה של הסחוסים הכאבים יופיעו בעיקר בזמן הפעלת לחץ ועומס על המפרק ויופחתו בזמן מנוחה אך עם התפתחות והחמרת המצב של שחיקת הסחוסים הכאב יהפוך לכאב כרוני. כמו כן המפרק יהיה רגיש למגע.
  • המפרק ירגיש נוקשה ויהיה קשה לשחררו.
  • הופעת נפיחות במפרק.
  • מכיוון שהשחיקה של הסחוס מביאה לחשיפה של העצם וחיכוכה בעצם אחרת בזמן הפעלת המפרק ויצירת תנועה תורגש הרגשה של חריקה ואף ישמעו קולות חריקה של חיכוך העצמות זו בזו.
  • במידה וחלקי הסחוס שנשחק משתחררים לחלל של המפרק יכולה להיווצר במקום תגובה דלקתית ולהיווצר תהליך דלקתי שיגרום להופעת נפיחות חום וכאב רב באותו המפרק עקב הצטברות של נוזל חלבונים דלקתי באזור.
   ניתן לטפל בדלקת על ידיד מתן טיפול אני דלקתי אך המצב הינו זמני ויחלוף גם ללא טיפול.

  כיצד מטפלים במצב של שחיקה של הסחוסים?

  1. חיזור וייצוב של הברך על ידי ביצוע תרגילים פיזיותרפיים.
  2. ביצוע פעילות גופנית מתאימה, ללא ריצות, קפיצות וניתורים היכולים להחמיר את שחיקת הסחוסים.
  3. שימוש בגרב או בתחבושת אלסטית סביב הברך על מנת לייצב אותה. כמו כן הלחץ שמפעילה התחבושת מונעת את התזוזה של העצם ומפחיתה את הרגשת הכאב שנוצרת עקב שחיקה של הסחוס וחיכוך העצמות זו בזו.
  4. כאשר שחיקת הסחוס הינה בצד הפנימי של הברך ניתן לבצע ניתוח להטיית הציר על מנת להעביר את העומס שנוצר לחלק החיצוני של הברך.
  5. נעילת נעליים מיוחדות בשם נעלי אפוס או  אפוסתרפיה, הגורמות להפעלה של השרירים בחלק של הברך שמופעל עליו פחות לחץ על מנת לחלק את העומס בצורה שווה על כל חלקי הברך ולמנוע שחיקה של הסחוס בצד אחד.
  6. הזרקה של סטרואידים ישירות לסחוס משפיעה באופן מיידי על הורדת הנפיחות והפחתת הכאב אך הזרקה קבועה של יותר מפעמיים רצופות עלולה לפגוע בסחוס הבריא.
  7. הזרקה של חומצה היאלורונית לטיפול בכאב : ישנם מספר תכשירים להזרקה תוך מפרקית (לברך או למפרקים אחרים) המבוססים על חומצה היאלורונית, ובהם אוסטניל, ארטריז, סינויסק ONE ועוד. חלק מהתכשירים מופקים מכרבולת של תרנגולת וחלקם סינתטיים. הם זהים לחומצה ההיאלורונית, שנמצאת באופן טבעי בנוזל הברך ומקנה לו תכונות של נוזל סיכה.
  8. הזרקת אורטוקין ,אורטוקין הינו טיפול ביולוגי אשר הומצא בגרמניה ומהווה פריצת דרך טיפולית, מדובר בשיטה המטפלת באופן טבעי בשחיקת סחוסים, פריצת דיסק ,פציעות ספורט, דלקות שרירים וגידים כגון גיד אכילס, טניס אלבו.
  9. במקרים בהם הטיפולים הא-ניתוחיים לא הועילו וישנה שחיקה חריפה של הסחוסים בברכיים נדרש ניתוח להחלפת מפרק הברך או הירך.

  פגיעת סחוס

  מהו הטיפול הביולוגי לשחיקת סחוסים בשיטת אורטוקין?

  בזמן שישנה דלקת במפרק מופרש חלבון בשם אינטרלואקין אחד הפוגע בסחוס המפרקי,הגוף שלנו יודע לייצר חלבון נגדי החוסם את האינטרלואקין אחד, אך כמותו בגוף מוגבלת. טיפול האורטוקין מאפשר למעשה לייצר מאותו החלבון כמות גדולה של פי 140 מכמות הקיימת בגוף ובכך מטפל בדלקת ומאפשר טיפול בשחיקת הסחוס ויכול לעכב את הצורך בניתוח במספר שנים. הטיפול נעשה באמצעות זריקה הגורמת להורדת התהליך הדלקתי,שמירה על הסחוס ובנייה של רקמה רכה המעודדת את הריפוי במפרק הברך. היתרון המשמעותי של האורטוקין הינו בכך שהוא טבעי ובנוסף אין לטיפול תופעות לוואי.

  למי מתאים הטיפול באורטוקין?

  הטיפול מתאים לסוגים שונים של שחיקת סחוסים (שחיקת סחוס) בברך ובאיזורים נוספים, פריצת דיסק ,פציעות ספורט כמו קרע במיניסקוס, דלקות שרירים וגידים כגון גיד אכילס וטניס אלבו.

  לסיכום, שחיקת סחוסים הינה תופעה שכיחה אך ניתנת לטיפול במספר דרכים ללא ניתוח, במצבים בהם לא הועילו הטיפולים הלא פולשניים, יש לשקול ולהיוועץ עם מומחה לכירורגיה אורתופדית בנוגע לניתוח.


  ד"ר רון ארבל
  כירורגיה אורתופדית
  ד"ר רון ארבל הינו מומחה לכירורגיה אורתופדית, בעל מרפאה פרטית בתל אביב. טלפון לזימון תורים 03-5117047

  להתייעצות עם ד"ר ארבל
  השאירו פרטים או חייגו
  077-7277928

   הנני מאשר את תקנון אתר
   יש לאשר את תקנון האתר