רוזציאה: גורמים אבחון ודרכי טיפול

למידע והתייעצות

להתייעצות עם ד”ר רוזנבלט
השאירו פרטים או חייגו
077-8049230

  מדיקו > רפואת עור

  רוזציאה, המכונה גם “אקנה של הגיל המבוגר”, היא מחלת עור הגוררת בעיקר פגיעה אסתטית חמורה. המחלה, המתבטאת באודם ופצעונים באזורי פנים שונים, פעמים רבות לא מאובחנת, מה שמונע מהסובלים ממנה לקבל טיפול  הולם. אז מהי רוזציאה, איך מאבחנים אותה נכון וללא פספוסים, והכי חשוב: איך מטפלים. כל התשובות לכל השאלות | מאת מערכת אתר מדיקו

  מעבר להיותה מפגע אסתטי הבעיה העיקרית הנוגעת למחלת רוזציאה קשורה לתת האבחון שלה. במקרים רבים המחלה כלל לא מאובחנת והמטופל מוצא עצמו משלם את המחיר של המפגע האסתטי שגורר פגיעה תפקודית בינונית עד חמורה.

  אקנה היא מחלת עור דלקתית המתאפיינת בסוגי נגעים שונים המופיעים בעיקר בעור הפנים : קומודונים לבנים / שחורים ( “שחורים”) פצעונים אדומים עם או בלי ראש מוגלתי מלווים אדמומיות.
  במצב של רוזציאה Rosacea אין קומודונים והמופע הקליני יכול לנוע מאדמומיות מפושטת בפנים עם כלי דם מורחבים ונטייה להתקפי הסמקה עם או בלי פצעונים אדומים שיכולים להיות גם עם ראש מוגלתי .

  רוזציאה אופיינית יותר בקרב נשים סביב גיל ה-40 בעוד אקנה יותר אופיינית בבני נוער ( אם כי בהחלט יכולה להופיע ולהתפרץ גם בגילאים מבוגרים יותר).

  רוזציאה Rosacea

  בעקבות האודם, הפצעונים והגבשושיות המופיעים באזורי הפנים השונים (בעיקר בלחיים, אך עשויים גם להופיע בסנטר, במצח ואף בצוואר), החולים מתקשים לתפקד מבחינה חברתית ומקצועית, ועשויים להסתגר, להתבודד ולפתח בעיות רגשיות (מתח, חרדה, קשיים בזוגיות, אי שקט, עצבנות, נדודי שינה, בעיות קריירה ועוד).

  זו הסיבה העיקרית בשלה חשוב להיות מודעים למחלת הרוזיצאה ולהתחיל לטפל בה מוקדם ככל הניתן.

  החדשות הטובות הן שעם השנים יותר רופאים ויותר מתרפאים מודעים למחלה, מה שתורם למציאת טיפול מתאים.

  בכל הנוגע למחלת רוזיצאה: חשוב להגביר את המודעות לקיומה ולהכיר בכל הטיפולים שיכולים לתרום להתמודדות עימה ולהעלמת התסמינים.

  מה זה רוזציאה?

  רוזציאה היא שם למחלת עור שנפוצה בעיקר בקרב בעלי עור בהיר ונוטה להתפרץ אחרי גיל 30, בעיקר בקרב נשים.

  המחלה איננה מזיקה או מסוכנת אולם היא מהווה מפגע אסתטי, לעתים מאד חמור, בשל תסמיניה.

  מהם תסמיני מחלת הרוזיציאה?

  התסמין העיקרי של רוזיצאה הוא אדמומיות מוגברת של עור הפנים בעיקר באזור הלחיים, אדמומיות שיכולה להופיע גם במצח בסנטר ובצוואר.

  במקרי מחלה חמורים האדמומיות מלווה גם בפצעונים, בגבשושיות, בגרד ובתחושת צריבה.

  בחלק קטן מהמקרים מופיעים גם גירוי בעיניים, דמע ואפילו ביטויים אלרגיים כגון: נפיחות והתעבות של ריריות באיזור האף והפנים.

  כיצד ניתן לאבחן רוזיציאה?

  האבחון נעשה על ידי רופא עור המבצע תשאול של המטופל ובוחן את ההסתמנות הקלינית. כאמור, פעמים רבות האבחנה מתפספסת, כשלתת האבחון השלכות קשות.

  יש לציין כי רוזציאה מאובחנת בדרך כלל בקרב גברים ונשים מעל גיל 30 ולפיכך גם מכונה לעתים בכינוי “אקנה של הגיל המבוגר”.

  חשוב ביותר להשלים אבחון מדויק של המחלה בשלבי ההתפרצות הראשוניים וזאת כדי חשוב כדי למנוע את ההשלכות הרגשיות – נפשיות הבלתי רצויות שלה, וגם על מנת להגדיל את סיכויי ההחלמה.

  טיפול בשלבים הראשונים של המחלה הוא פחות מורכב ויותר יעיל, לפיכך חשוב שלא לאבד את חלון ההזדמנויות הטיפולי הזה של ראשית המחלה.

  מדוע יש תת אבחון של רוזיציאה?

  הגורמים ל”פספוס” באבחון המחלה מגוונים וכוללים, בין היתר את הגורמים הבאים:

  1. חוסר מודעות של הגורמים המטפלים

  למשל, הפנייה לגורם טיפולי שגוי: לא כל רופאי המשפחה מודעים לצורך לטפל במחלה בעזרת דרמטולוג מומחה.

  2. חוסר מודעות של המתרפאים

  רבים מהסובלים מהתופעה מניחים בטעות ש״זה מה יש״ ואין מה לעשות, ומתוך הנחה שגויה זו משלימים עם רוע הגזירה ומקבלים את המפגע האסתטי כרע הכרחי, חלק מתהליך ההתבגרות הבלתי נמנע.

  3. הדמיון למחלות עור אחרות

  לא סתם מכונה הארוזיציאה “אקנה של העור”. תסמיני המחלה מזכירים מאד במקרים מסוימים אקנה, למרות שמדובר במחלה שונה לחלוטין.

  כמו כן, במקרים בהם התסמינים הקליניים המופיעים על פני המטופלת כוללים רק הסמקה רבים מתייחסים אל העניין כשולי ושגרתי ולא מבינים שמדובר, למעשה, במחלה כרונית.

  בשל כך חשוב לדעת מהו ההבדל בין הסמקה לרוזיציאה, ומהו ההבדל בין אקנה לבין רוזיציאה.

   

  אם כן, מהו ההבדל בין ארוזיציאה להסמקה?

  הן תהליך המחלה והן תהליך ההסמקה מערבים התרחבות של כלי דם, מה ש”צובע” את העור באדום, אלא שכאשר מדובר בארוזיציאה, ישנה מעין הסמקה שלא נגמרת, בעוד הסמקה “רגילה” (עקב התרגשות, מאמץ פיסי רב, הזעה וכדומה) היא קצובה, מוגבלת בזמן וחולפת.

  לכן, כאשר ההסמקה תכופה, כרונית ופרמננטית, ניתן להסיק שמדובר ברוזיציאה.

  ומהו ההבדל בין אקנה לרוזיציאה?

  אקנה היא מחלה דלקתית של העור שמתבטאת בפצעים גדולים בעלי “ראש” מוגלתי, ואילו הנגעים המופיעים על העור עקב מחלת הרוזיציאה, הם בעלי מאפיינים שונים לחלוטין.

  מדובר בפצעונים רבים וקטנים, מעין פריחה שלעתים מאופיינת גם בגבשושיות ושלפוחיות.

  מהו הטיפול במחלת הרוזיציאה?

  את הטיפול ברוזיציאה חשוב מאד להתאים באופן אישי למטופל, ובהתבסס על אבחנה מדויקת “לתפור” עבורו תוכנית טיפולים מותאמת למידותיו. בכל מקרה הטיפול ברוזיציאה הוא רב תחומי, ותוכנו מושפע מנסיבות המקרה וממאפייני המחלה והמתרפא.

  הטיפול ברוזיציאה יכלול אחד או יותר מהטיפולים הבאים:

  טיפול במישור ההתנהגותי: שינוי אורחות חיים

  הימנעות מעישון, מצריכת אלכוהול, מחשיפה לשמש ומחום יתר.

  טיפולי לייזר לרוזציאה 

  ישנם מספר טיפולי פנים המסייעים להתמודדות עם רוזיציאה, בעיקר טיפולים המסייעים להתמודדות עם פיגמנטציה, דוגמת טיפולי פילינג למיניהם, טיפוליי לייזר וטיפולים בRF.

  1. טכנולוגיית PDL) Pulsed dye Laser) : לייזר צבע הבזקי הינו לייזר העיקרי לטיפול ברוב הנגעים המערבים כלי דם, בזכות יעילותו הקלינית הגבוהה ומיעוט תופעות לוואי. המכשיר מצויד בקרן (spot size) גדולה (5-10 מילימטר) המאפשרת טיפול מזורז גם בנגעי עור גדולים. תופעות הלוואי של לייזר צבע הבזקי לרוזציאה יכולות להיות; שטפי דם החולפים שבוע עד שבועיים מסיום הטיפול, בנוסף ,יכולים להיות שינויי פיגמנטציה זמניים. היתרון המשמעותי של הטכנולוגיה הינה אפשרות לקירור דינמי המגביר את הנוחות בזמן הפעולה ומאפשר טיפול באנרגיה גבוהה יותר באופן בטוח ואפקטיבי יחד עם צמצום מספר הטיפולים הנדרש.

  2. טכנולוגיית IPL) Intense Pulsed Light) :  טיפול בקרני אור עבור נגעים שמקורם בכלי דם (רוזציאה, קופרוז-הרחבת כלי דם), בנגעים פיגמנטריים ונועד גם לשיפור מרקם העור והצערתו. במהלך הטיפול נפלטות פעימות אור בעצמה גבוהה אל השכבות השטחיות של העור, וגורמות להפחתת כמות המלנין ו/או כלי הדם ובנוסף מגרות יצירת עור חדש בעל מראה צעיר ורענן יותר.  קרני  האור נספגים על ידי אוקסיהמוגלובין ופוגעים בכלי הדם הקטנים. הטיפול אינו כואב וזמן ההחלמה מינימלי.

  3. טיפול פוטודינאמי (PDT): טיפול הכולל טכנולוגיית אור בשילוב חומרים פעילים. במהלך הטיפול מורחים חומר בשם  “ALA” (אמינו לבוליניק אסיד)באזור הנגע העורי, (מדובר בחומר הקיים בגוף במינונים קטנים ביותר ורגיש לאור). החומר נספג באופן ממוקד בבלוטות החלב בעור ובנימיות הדם השטחיות, כאשר הקרנת האור מייצרת חמצן, ולפיכך מובילה להקטנת הבלוטות והצרת הנימים באזור הנגעים.

  4. טיפול באמצעות מכשיר “טיקסל ” בשילוב עם מריחת ALA. מכשיר הטיקסל גורם להעברת חום בהולכה מהשכבה החיצונית של העור ( אפידרמיס) לשכבה הפנימית (דרמיס ) וגורם ליצירת תעלות מזעריות דרכן אפשר להעביר חומרים . לאחר הטיפול מורחים ALA ויוצאים לשמש לשעתיים מה שמשפעל את פעולת ALA בדומה לטיפול הפוטודינמי שהוזכר מעלה
  מחקרים חדשים הראו יעילות גם בטיפול טיקסל ולאחריו מריחת בוטוליניום טוקסין מהול. (דוגמת BOTOX )
  הטיקסל מסייע בהחדרת הבוטוקס לאיזור כלי הדם המורחבים ללא הזרקה מה שמצמצם את כלי הדם המורחבים.

  טיקסל
  מכשיר הטיקסל המסייע במקרים של רוזציאה

  רינופימה : Rhinophyma
  במקרים מתקדמים של רוזציאה כמו רינופימה Rhinophyma (אף עבה כתוצאה מצמיחה של בלוטות חלב)  יש צורך בטיפול באמצעות הלייזר CO2 , לייזר  ( Carbon dioxide laser)הנחשב בין היתר גם לטיפול הטוב ביותר להצערת עור הפנים. המכשיר מבוסס על טכנולוגיה המאפשרת טיפול הן בנזקי עור שטחיים והן בנזקי עור עמוקים יותר ומייצר כמות גדולה של סיבי קולגן (חלבון טבעי הקיים אצלנו בגוף) חדשים התורמים לשיפור משמעותי במראה עור הפנים.

  טיפול תרופתי לרוזציאה 
  1. הטיפול התרופתי לרוזציאה נחלק לטיפולים מקומיים כגון; קרם אנטי טפילים כמו פרמטרין 5% אשר יכול לסייע מכיוון שחלק ממנגנון המחלה ככל הנראה כולל התרבות של טפיל בשם “דמודקס” באיזורים הפעילים יותר בפנים.
  2.  כדורים בבליעה כמו אנטיביוטיקה כגון דוקסילין אשר משמשת במקרה זה כאנטי דלקת ולא בגלל זיהום עורי
  3. כדורים כמו רואקוטן במינון נמוך- נגזרת ויטמין A שנועדה לטיפול גם באקנה קשה.

  הכתבה נכתבה על ידי מערכת אתר מדיקו בסיוע:


  ד"ר מתי רוזנבלט
  רפואת עור
  ד”ר מתי רוזנבלט הינו מומחה לרפואת עור. עם סיום לימודיו בהצטיינות באוניברסיטת סמלוויס עבר השתלמויות ב-NEW YORK MEDICAL COLLEGE  ועבד באוניברסיטת ניו יורק (NYU) הן כחוקר והן כרופא אצל מיטב המומחים במוסד זה. לאורך הכשרתו...

  להתייעצות עם ד”ר רוזנבלט
  השאירו פרטים או חייגו
  077-8049230

   תגובות