סתימת אוזניים כרונית וירידה בשמיעה: טיפול בלון להרחבת התעלה האוסטכית

למידע והתייעצות

להתייעצות עם ד"ר יחזקאלי
השאירו פרטים או חייגו
077-9973086

  הנני מאשר את תקנון אתר
  יש לאשר את תקנון האתר

  מדיקו > אף אוזן גרון - ראש וצוואר

  כולנו מכירים את החוויה של סתימת אוזניים בזמן צינון או כאשר אנו יושבים במטוס נוחת, אך לעתים  מדובר בבעיה כרונית המלווה אותם באופן כמעט יומיומי והתחושה היא מעין שאנחנו נמצאים בבועה ולא שומעים טוב. הפתרונות שעמדו לרשותנו עד כה היו חלקיים בלבד אשר הקלו על מצב המטופלים אך, לא פתרו אותם. טיפול חדשני מספק בשורה חדשה לסובלים מסתימת אוזניים כרונית וירידה בשמיעה

  צפו בסרטון: ד"ר יחזקאלי מסביר על סתימת אוזניים כרונית וירידה בשמיעה בראיון לתכנית "בקו הבריאות"

  למה בעצם האוזניים שלנו נסתמות?

  באוזן שלנו ישנה חצוצרה או תעלה המחברת בין הלוע האחורי (בגרון) ובין האוזן. תעלה זו מאפשרת אוורור של האוזן התיכונה שהיא למעשה חלל סגור לגמרי.

  כאשר התעלה פתוחה ומתפקדת אנחנו יכולים לאזן את הלחצים בהתאם לשינויים שלהם בסביבה. לעיתים יש בעיות בתפקוד של תעלה זו מה שגורם לתסמינים של סתימת אוזניים.

  סתימת אוזניים כרונית - התעלה האוסטכית

  איך בא לידי ביטוי מצב של אוזניים סתומות?

  אוזניים סתומות הוא מצב שיכול לבוא לידי ביטוי בכך שאנשים שומעים כאילו נסגר ונפתח להם מדף בתוך האוזן, מרגישים אטימות בשמיעה, פצפוצים של משהו שנפתח ונסגר וכדומה. סתימת אוזניים שנמשכת מספר ימים יכולה להוביל גם לתחושת כאב.

  אצל מרבית האנשים מדובר בתופעה שמופיעה במצבים אקוטיים בלבד. כך למשל, אם אדם עולה לטיסה כשהוא מצונן עם אף גדוש, ייתכן מאוד שהוא ירגיש בכאב באוזניים בזמן הנחיתה, לאור הקושי של הגוף לאזן את הלחצים הנובעים בזמן הנחיתה, ולעשות זאת בצורה מהירה מספיק ועל אף הגודש באף.

  יחד עם זאת, ישנם אנשים שעבורם מדובר בבעיה כרונית הנובעת מאי ספיקה של פתח התעלה.

  אנשים אלה חווים את מה שאדם רגיל חווה כאשר הוא מצונן או כאשר הוא נמצא על מטוס נוחת, רק שהם חווים זאת בתדירות גבוהה מאוד ובמצב זה בהחלט ישנה פגיעה משמעותית באיכות החיים.

  אוזניים סתומות

  מהו הטיפול שהיה נהוג עד כה?

  הטיפול עד כה בוצע משני כיוונים אפשריים.

  פעם אחת דרך האף באמצעות מורידי גודש, סטרואידים ואלמנטים נוספים שבאים לשפר את המצב של פתח החצוצרה, ופעם שניה דרך כפתור שמותקן באוזן ומיועד להוות מעקף של החצוצרה לצורך כניסת אוויר לאוזן התיכונה מבלי להסתמך על איכות תפקודו של פתח החצוצרה.

  תרופות הן לא פתרון שניתן לתת אותו לאורך כל החיים ועם הזמן יעילותן גם הולכת ופוחתת. כפתור גם הוא מספק פתרון חלקי בלבד, וגם הוא יכול מעת לעת ליפול, לאבד תפקוד, לדרוש התקנה מחדש וכן הלאה.

  סתימת אוזניים כרונית

  מהו הטיפול הנוכחי בבעיה?

  הטיפול החדש מיועד לטפל ישירות בבעיה, והבעיה היא הפתח של חצוצרת האוזן שנמצא בלוע האחורי.

  עד עכשיו נמנענו מלגשת לאזור זה ולגעת בו מכיוון שמדובר באזור מאוד רגיש שכל פעולה כירורגית שמבוצעת בו יכולה לגרום להצטברות של נזק נוסף.

  כיום, ישנו פיתוח חדש שמאפשר לנו לגשת אל פתח החצוצרה דרך האף.

  פיתוח זה מבוסס על בלון זעיר אותו אנו יכולים להחדיר דרך האף ולהוביל אותו אל פתח החצוצרה באזור הלוע האחורי, ושם לנפח את הבלון באופן שפותח את פתח החצוצרה ומאפשר אוורור יעיל של האוזן התיכונה.

  עיקר החידוש נובע מהלחץ העצום בו יכול הבלון לעמוד לצורך מילוי תפקידו זה. את הבלון אנו מנפחים בלחץ של 12 אטמוספירות, כשרק לשם השוואה הלחץ בצמיגי הרכב עומד על 4 אטמוספירות בלבד.

  ההערכה היא כי עצם הפעלת הלחץ המשמעותי הזה על רקמות פתח החצוצרה, מובילה לשינוי ברקמות באופן שמאפשר לשמור על הפתח פתוח לאורך זמן, גם לאחר שמסירים את הבלון.

  כיצד מבוצעת הפרוצדורה?

  פתיחת פתח החצוצרה באמצעות הבלון היא פרוצדורה שנמשכת מספר דקות בלבד, ויחד עם זאת מאחר ומדובר בלחץ גבוה מאוד המופעל באזור רגיש, הפרוצדורה מבוצעת בהרדמה מלאה על מנת להימנע ממצב של כאב למטופל.

  לאחר ביצוע ההרדמה, מתבצעת הפרוצדורה למשך 2 דקות לכל צד של האוזן ועל כך יש להוסיף את זמן ההחדרה של הבלון, כך שההרדמה והטיפול כולו אורכים מספר דקות בלבד.

  סתימת אוזניים כרונית - פרוצדורה לפתיחת התעלה האוסטכית

  לכמה זמן מחזיק הטיפול?

  הטיפול באמצעות הבלון החדש מחזיק למעשה לנצח. במידה והטיפול מצליח, הבעיה לא תחזור עוד על עצמה. במקרים בהם הפעולה נכשלה או הצליחה רק באופן חלקי, ניתן לחזור על הפעולה שוב, אבל הטיפול עצמו, כאשר הוא מוגדר כמוצלח, מחזיק מעמד לנצח.

  חדר ניתוח

  ד"ר אייל יחזקאלי: "במידה והטיפול באמצעות הבלון מצליח, הבעיה לא תחזור עוד על עצמה. במקרים בהם הפעולה נכשלה או הצליחה רק באופן חלקי, ניתן לחזור על הפעולה שוב."

  למי מיועד הטיפול?

  על אף שאנו לא שומעים עליהם, ישנם לא מעט מבוגרים הסובלים מבעיית האוזניים הסתומות, ועבורם מהווה הטיפול החדש בשורה של ממש.

  כיום ניתן הטיפול למבוגרים מעל גיל 18 בלבד.

  ההערכה היא כי אם בהמשך הדרך תוכח יעילותו של הטיפול בצורה מובהקת, ניתן יהיה להעניק אותו גם לילדים צעירים יותר, שזקוקים לטיפול זה כנראה יותר מכל אחד אחר.


  ד"ר אייל יחזקאלי
  אף אוזן גרון וכירורגיית ראש צוואר
  ד"ר אייל יחזקאלי הינו סגן מנהל מחלקת א.א.ג. וניתוחי ראש וצוואר ואחראי על השרות הרינולוגי בבית החולים אסף הרופא. ד"ר יחזקאלי בעל מרפאות פרטיות בתל אביב ובראשון לציון, ומנתח במרכזים הרפואיים של אסותא. משמש כאחראי...

  להתייעצות עם ד"ר יחזקאלי
  השאירו פרטים או חייגו
  077-9973086

   הנני מאשר את תקנון אתר
   יש לאשר את תקנון האתר

   תגובות

   • אילן קריספין קרוואנס 7 בדצמבר 2020 19:09

    יש לי בעיות באוזניים באוזן ימין שנהיה קר או הטמפרטורה יורדת מסתם לי אוזן ימין וזה מאוד מציק לי שאלה אם אתם מכירים את הבעיה לא יכולים לעזור לי

     הגב

    1. מערכת מדיקו 9 בדצמבר 2020 10:59

     שלום אילן,
     אתה מוזמן לפנות לד"ר יחזקאלי לקבלת פרטים אודות הטיפול בטלפון: 077-9973086.
     בברכה,
     צוות מדיקו

      הגב