סוכרת טיפול GLP-1: הדור החדש של התרופות

למידע והתייעצות

להתייעצות עם ד"ר כהן
השאירו פרטים או חייגו
077-997-9796

  מדיקו > אנדוקרינולוגיה

  תרופות GLP-1 מציעות כבר מזה כעשור, טיפול מתקדם בסוכרת תוך הפחתה משמעותית של הסיכון להיפוגליקמיה. תרופות אלה מדמות את פעולתו של הורמון GLP-1 האנדוגני, ונכנסות לפעולה אך ורק בנוכחות מזון במערכת העיכול

  צפו בד"ר כהן מסבירה על כך בראיון עם פרופ' קרסו בתכנית המילון הרפואי

  הדור החדש של תרופות GLP-1 מאפשר טיפול עצמי באמצעות מזרק אוטומטי אחת לשבוע בלבד, מובילות להפחתת משקל ומדכאות תאבון, ולכן נחשבות לתרופות אפקטיביות ואטרקטיביות מאוד עבור המטופלים.

  מהו טיפול באמצעות תרופות GLP-1?

  טיפול באמצעות תרופות GLP-1 הוא טיפול חדש יחסית, המיושם בעשור האחרון בלבד.

  תרופות אלה מדמות את פעולתו של הורמון ה-GLP-1 האנדוגני, שקיים בגוף האדם באופן טבעי.

  הורמון זה הוא הורמון המופרש בגוף מרירית המעי בתגובה למזון, ומתאפיין במספר אפקטים שונים:

  • מגביר הפרשת אינסולין בגוף
  • מדכא הפרשה של גלוקוגון
  • מאט את קצב ריקון הקיבה
  • מדכא תאבון

  הורמון זה אחראי למעשה על המנגנון בגוף שאמור "להודיע" לגוף, כי הגיע מזון ולכן צריך לדכא את התיאבון, ובמקביל להבטיח את הפעולה התקינה של הגוף למזון, קרי הגברת אינסולין והפחתת גלוקוגון.

  הטיפול באמצעות תרופות GLP-1 מסוגל להוריד את רמות ההמוגלובין המסוכרר בדם בעד כ-1.9% ולהוביל להפחתת משקל של כ-3 ק"ג.

  אחת מן התרופות בשימוש נתגלתה כבעלת יעילות לטווח של 7 שנים, טווח זמן שנחשב לארוך במחלה שבה יורדת יעילות הטיפול עם הזמן.

  צילום: 123RF

  כיצד נלקחות תרופות GLP-1?

  תרופות אלה פותחו כאמור על בסיס ההורמון GLP-1 האנדוגני, אך בצורה כזאת שמאפשרת להורמון לשרוד זמן רב יותר, מה שמאפשר לתת אותו למטופל בצורה של הזרקה.

  בשלבי הפיתוח הראשונים ניתנה התרופה בתדירות של פעמיים ביום, לאחר מכן ירדה התדירות לפעם אחת ביום, וכיום מאפשר הדור החדש של התרופות, לקבל את הזריקה פעם אחת בשבוע בלבד, על מנת להשיג את האפקט הנדרש.

  עד כמה תרופות אלה "ידידותיות" למטופל?

  הדורות הראשונים של התרופה ניתנו בצורת זריקה רגילה, ולכן נחשבו למאוד לא ידידותיים עבור המטופל, שכן המטופל נדרש היה להזריק לעצמו את התרופה באמצעות מזרק רגיל.

  הדור החדש של התרופות מסופק למטופלים באמצעות מזרק עט, קרי מזרק אוטומטי שבו לא רואה המטופל אפילו את המחט. כל שעליו לעשות הוא להניח את המזרק על גופו במקום הנדרש וללחוץ, וההזרקה מתבצעת בצורה אוטומטית.

  בדיקת סוכר מד סוכר

  מהם היתרונות של טיפול באמצעות תרופות GLP-1?

  בשונה מטיפול באינסולין למשל, טיפול שעלול להוביל למצבים של עלייה במשקל והיפוגליקמיה, קרי נפילת סוכר, תרופות אלה דווקא מובילות לירידה במשקל וכן מונעות מצב של היפוגליקמיה.

  ההיפוגליקמיה היא בעיה ידועה בקרב חולי סוכרת הנוטלים אינסולין, וזאת מכיוון שתרופות האינסולין גורמות לעליית רמת האינסולין בגוף גם כאשר לא קיים מזון במערכת העיכול.

  תרופות GLP-1 פועלות את פעולתן אך ורק כאשר מזון מגיע למערכת העיכול, ולכן נמנע מצב של היפוגליקמיה.

  הירידה במשקל בעקבות השימוש בתרופות אלה, מסייעת הן באיזון רמות הסוכר בגוף והן בהענקת מוטיבציה למטופל. בהתאם לכך, מטופלים שמתאימים לקבלת תרופות אלה מוצאים בה את הפתרון הטוב והנוח ביותר עבורם.

  מהן תופעות הלוואי של הטיפול?

  ככלל, מדובר בתופעות לוואי שוליות במערכת העיכול, לרבות כאבי בטן, שלשול וגזים. תופעות אלה באות לידי ביטוי בצורה מינורית בדרך כלל, וכן חולפות לאחר מספר שבועות מתחילת הטיפול, לאחר שהגוף משלים את תהליך ההסתגלות.

  האם תרופות GLP-1 נכללות בסל הבריאות?

  תרופות GLP-1 לטיפול בסוכרת מאושרות לשימוש במסגרת סל הבריאות, בכפוף לאינדיקציות מסוימות כמו משקל, מספר התרופות שנלקחו קודם לכן ועוד. קופת חולים כללית מספקת את התרופות אפילו מעבר לסל הבריאות.


  אולי יעניין אותך גם:

  > סוכרת סוג 1: המדריך המלא
  סוכרת סוג 2: המדריך הלא
  > תוסף תזונה חדשני המסייע לחולי סוכרת


  ד"ר אביבית כהן
  אנדוקרינולוגיה
  ד"ר כהן הינה בוגרת בית הספר לרפואה של האוניברסיטה העברית בירושלים, והתמחתה בהדסה ברפואה פנימית ובאנדוקרינולוגיה. ד"ר כהן היא רופאה בכירה ביחידת הסוכרת הדסה עין כרם ד"ר כהן מנהלת מכון הסוכרת של מכבי שירותי בריאות...

  להתייעצות עם ד"ר כהן
  השאירו פרטים או חייגו
  077-997-9796

   תגובות