טיפול שורש: איך מאבחנים וכיצד מטפלים?

למידע והתייעצות

להתייעצות עם פרופ' מצגר
השאירו פרטים או חייגו
072-3301464

  הנני מאשר את תקנון אתר
  יש לאשר את תקנון האתר

  מדיקו > רפואת שיניים

  טיפול שורש הוא טיפול המתבצע בתוך תעלת השורש או מערכת תעלות השורש של השן. החלל של תעלת השורש יכול להיות תעלה אחת פשוטה או מערכת מורכבת של תעלות שמכילה במצב התקין את מוך השן.

  על כך מסביר פרופ' צבי מצגר בתכנית המילון הרפואי בווידאו בהנחיית פרופ' קרסו

  מטרתו של טיפול השורש היא לנקות את תעלת השורש או את מערכת תעלות השורש מכל שיירי רקמה ו/או חיידקים, לחטא את התעלה ולסתום אותה באמצעות סתימת שורש אשר תאטום את התעלה לכל אורכה ורוחבה ותמנע חדירה מחודשת של חיידקים לתעלת / תעלות השורש.

  מתי דרוש טיפול שורש?

  טיפול שורש עשוי להיות דרוש בכל אחד מהמצבים הבאים:

  דלקת של מוך השן: חדירת חיידקים למוך השן גורמת ל"דלקת מוך השן", מצב זה מלווה בד"כ בכאבים, וברגישות חזקה לקור. חדירת החיידקים עשויה הייתה להיות או דרך נגע של עששת או דרך סדק בכותרת של השן.

  נמק של מוך השן: נמק של מוך השן נגרם בד"כ על ידי חדירת חיידקים מתוך נגע של עששת. עם זאת נמק מוך השן יכול להיגרם גם כתוצאה מחבלה בשן קדמית שגרמה לקריעה של כלי הדם הנכנסים למוך השן דרך הפתח החודי של תעלת השורש.

  נמק של מוך השן יכול להתרחש גם ללא סימפטומים. עם זאת, בהמשך עשוי להתפתח תהליך דלקתי בעצם סביב קצה השורש, שהוא בעל מראה רנטגני אופייני, ויכול להביא לכאב בלעיסה או במגע בשן או להופעת מורסה.

  טיפול שורש לצורך שיקומי:

  טיפול כזה מתבצע כטיפול יזום כאשר:

  (1) אין מספיק חומר שן כדי לשחזר אותה בכתר. טיפול השורש יאפשר בהמשך לרופא השיניים להכניס יתד לתוך תעלת השורש שתשמש כעיגון ושעליה יוכל רופא השיניים לבנות ליבה שתשמש כבסיס לכתר.

  (2) כיוון ההשחזה של השן, לצורך התקנת כתר או גשר מתוכנן, הוא כזה שיביא לפגיעה במוך השן.

  טיפול שורש חוזר ("חידוש טיפול שורש"):

  טיפול חוזר מתבצע בד"כ כאשר יש עדות לכך שטיפול השורש הקודם נכשל וכי קיימת חדירת חיידקים לתוך תעלת השורש.

  עדות זו עשויה להתבטא בהופעת תהליך דלקתי בעצם שסביב קצה השורש הנראה כ"צל" כהה סביב קצה השורש בצילום הרנטגן.

  הופעת כאבים בלעיסה או במגע בשן או הופעת מורסה (חריפה, או כרונית) אף הם מהווים עדות לכישלון הטיפול הקודם.

  טיפול שורש חוזר מתבצע לעתים גם ללא הסימנים הנ"ל, כטיפול מונע, וזאת כאשר מזהים בצילום הרנטגן סתימת שורש שאינה עומדת בסטנדרטים המקובלים: סתימת שורש קצרה מדי או צרה מדי, דבר המעלה את הספק אם אמנם תעלת השורש אטומה היטב.

  כיצד מתבצע טיפול שורש?

  טיפול שורש בשן עם מוך חי מבוצע תמיד תחת אלחוש מקומי (הרדמה מקומית). במידה ומדובר בשן שכבר איבדה את החיות שלה (נמק של המוך), או בטיפול שורש חוזר, הטיפול לא יורגש ולכן, לעתים קרובות, אין צורך אפילו במתן זריקת אלחוש מקומי.

  טרם ביצוע הטיפול יבוצע צילום רנטגן של השן על מנת לראות את מבנה השן ומצב העצם שסביבה. במהלך טיפול השורש עשויים להתבצע צילומים נוספים שנועדו לבדוק את אורך התעלות של השורש.

  לאחר שיבוצע ניקוי יסודי וחיטוי של תעלות השורש הן יסתמו בסתימת שורש שתפקידה למנוע חדירה של חיידקים לתעלות השורש. יבוצע גם צילום סופי שמטרתו לוודא שסתימת השורש עומדת בסטנדרטים המקובלים.

  שיניים אשר בוצע בהן טיפול שורש זקוקות תמיד גם לשיקום הכותרת, באמצעות סתימה או כתר. מידת החסר של חומר שן בכותרת תקבע האם דרוש כתר: אם החסר הוא גדול יידרש כתר, וזאת כדי למנוע שבר של החלק הנותר של הכותרת או ביקוע של השן.

  כאשר מדובר במצב של מוך חי ניתן לעתים לבצע את טיפול השורש בפעם אחת. במקרים אחרים יש צורך לבצע את טיפול השורש בשני שלבים: בטיפול הראשון מבצעים את הוצאתה של רקמת המוך הפגועה או החיידקים, מנקים ומחטאים באופן יסודי את תעלות השורש וסוגרים את השן עם חומרי חיטוי וסתימה זמנית.

  בטיפול הבא ניתן בד"כ לבצע את הסתימה הסופית של תעלות השורש.

  מי מבצע טיפולי שורש?

  ברוב המקרים טיפולי השורש מבוצעים על ידי רופא השיניים המטפל. במקרים בהם מדובר בטיפול מורכב או מסובך, ישנם רופאים שיעדיפו להפנות את המטופל לביצוע טיפול השורש אצל מומחה לטיפולי שורש.

  מומחה לטיפולי שורש הוא רופא שיניים אשר התמחה במשך 3 שנים בטיפולי שורש, עמד בבחינות והוסמך כ "מומחה לטיפולי שורש". למומחה כזה יש ידע, מיומנות וניסיון  שהם בד"כ מעבר לאלה של רופא השיניים הרגיל ועומד לרשותו גם מכשור מתקדם, הכולל, בין השאר גם מיקרוסקופ טיפולי.


  פרופ' צבי מצגר
  אנדודונטיה
  פרופ' צבי מצגר הוא מומחה לאנדודונטיה בעל ותק מעל 35 שנה ומעורב בפיתוח של שיטות חדשניות בתחום זה. פרופ' מצגר חיבר פרקים בספרי הלימוד המובילים בתחום האנדודונטיה והוא מרצה מבוקש בפורומים בינלאומיים בתחום זה. במקביל...

  להתייעצות עם פרופ' מצגר
  השאירו פרטים או חייגו
  072-3301464

   הנני מאשר את תקנון אתר
   יש לאשר את תקנון האתר

   תגובות