סתימות חרסינה לשיניים: הדרך לחיוך אסתטי

למידע והתייעצות

להתייעצות עם ד”ר ממרייב
השאירו פרטים או חייגו
077-230-9334

  מדיקו > רפואת שיניים

  סתימת שן מיועדת לטפל בנגע של השן שנוצר כתוצאה מעששת שחיקה או שבר של השן. מלבד השיקולים של גודל הסתימה או חוזק הסתימה יש לקחת בחשבון גם את המראה האסתטי שיתקבל לאחר שחזור השן. בשנים האחרונות הדרישה לסתימות אסתטיות של השיניים גברה ולפיכך השכיחות של סתימות האלמגם המתכתיות והשחורות הולכת ונכחדת.

  צפו בד”ר מאיר ממרייב מסביר על כך בראיון עם פרופ’ קרסו בתכנית המילון הרפואי

  מהם החומרים האסתטיים מהם מבוצעות סתימות בשיניים?

  סתימת שן הוא תהליך המיועד, פשוטו כמשמעו לסתום פתח או חור בשן. חור בשן הוא בעצם מצב זמני שאם אינו מטופל בזמן, יכול להוביל לפגיעה בשורש השן ולחייב טיפול שורש, ועל כן מומלץ לכל אדם לעבור בדיקות תקופתיות כדי לזהות גם את החורים הקטנים ביותר, ולסתום אותם כנדרש על מנת למנוע המשך הידרדרות וחדירה לעומק השן.

  סתימות שיניים יכולות להתבצע על ידי מספר חומרים מרכזיים:

  סתימות אמלגם – חומר חזק ועמיד בגוון מתכתי, המכיל בתוכו כסף וכספית. זהו החומר שבעבר בוצעו עמו מרבית הסתימות והשכיחות שלו הולכת וקטנה בשנים האחרונות.

  סתימות קומפוזיט – סתימות קומפוזיט הינן סתימות לבנות המבוצעות מחומרים מרוכבים בצבע השן אשר נדחסים לתוך החור של השן כשהן רכים ומזכירים כמעין פלסטלינה.

  לאחר דחיסתם הן מוקשות באמצעות קרן אור מיוחדת ומקבלות חוזק הדומה לחוזק של שן טבעית, מדובר בסוג הסתימה השכיחה ביותר מבין הסתימות הקיימות ויתרונותיה הם בעיקר מראה אסתטי בדומה לצבע הטבעי של השן, זמן ביצוע מהיר ועלות סבירה יחסית.

  החסרונות בסתימות מסוג קומפוזיט, כשעם ההקשיה נוצר כיווץ מסוים של החומר אשר יכול ליצור לחצים ומתכים על דפנות השן ומכאן להוביל לרגישות יתר של השיניים. כמו כן החומר פחות עמיד בפני שחיקה של השיניים הטבעיות.

  סתימות חרסינה – חרסינה הוא חומר חזק ועמיד מאוד, ניטרלי ובעל גוון שניתן להתאימו בצורה מושלמת לגוון המקורי של השן הטבעית

  טיפול שיניים

  מהן סתימות חרסינה ומה היתרון שלהם על פני סתימות אחרות?

  עד לפני מספר שנים סתימות חרסינה בוצעו בעבודה משולבת של הרופא עם טכנאי השיניים אשר בנה את הסתימה על מודל שנוצר על ידי הרופא, תהליך מורכב ומסורבל אשר ארך ימים רבים ובפרק זמן זה המתרפא היה נשאר עם סתימה זמנית ולא יציבה.

  הסתימות הללו לא זכו לפופולריות רבה בקרב רופאי השיניים וזאת למרות היתרונות הבולטים של הסתימות הללו לעומת הסתימות האחרות.

  לאחרונה, חלה מהפיכה ברפואת השיניים בהחדרת מערכות ה-CAD-CAM בתעשיית רפואת השיניים אשר הובילו לקיצור התהליכים ליום אחד ושיפור רמת הדיוק וחוזק סתימות החרסינה בכמה מונים.

  היתרון הבולט של סתימות החרסינה הוא הדיוק , החוזק ושכבת הקומפוזיט הנדרשת להדבקת הסתימה היא דקה ביותר שאינה יוצרת מתח ולחץ על דפנות השן כפי שזה קורה בסתימות קומופזיט סטנדרטיות .

  הסתימות מסוג חרסינה עמידות מאוד לשחיקה ושומרות על המראה האסתטי שלהן לאורך שנים

  לאחרונה, חלה מהפיכה ברפואת השיניים בהחדרת מערכות ה-CAD-CAM בתעשיית רפואת השיניים אשר הובילו לקיצור התהליכים ליום אחד ושיפור רמת הדיוק וחוזק סתימות החרסינה בכמה מונים.

  מהם השיקולים שיש לקחת בחשבון בבחירת סוג הסתימה?

  לסתימות חרסינה ישנו גם חיסרון בולט אחד והוא המחיר. עלות הטיפול של סתימת חרסינה הינה גבוהה יותר מעלות של סתימה רגילה, מכיוון שהליך הייצור של סתימת חרסינה דומה מאוד לתהליך ייצור של כתר חרסינה, כלומר שימוש בחומרים יקרים יותר ובטכנולוגיות מתקדמות ויקרות יותר.

  מטופלים רבים כלל אינם מודעים לעצם קיומה של אפשרות ביצוע סתימה באמצעות חרסינה.

  במרפאות בהן ישנו ציוד CAD-CAM מתקדם וסורקים דיגיטליים ניתן לרוב לקבל סתימות חרסינה בביקור אחד בלבד.

  האם לסתימות חרסינה ישנו גם יתרון בטיחותי?

  ככלל, מאחר וסתימות אמלגם או סתימות לבנות כוללות בתוכן שיעורים זעירים של חומרים אשר יכולים ליצור רגישות של השן או הרקמות הסובבות אותה ובסתימות חרסינה, כמות החומרים האלה יורדת באופן משמעותי מכאן נובע כי סתימות חרסינה בטוחות יותר לעומת הסתימות הרגילות.

  דירוג:

  7 גולשים דירגו 5.0
  ד"ר מאיר ממרייב
  רפואת שיניים
  ד”ר מאיר ממרייב הינו בעל תואר דוקטור לרפואת שיניים (DMD) והינו גם המנהל הרפואי של חברת השתלים הדנטליים קורטקס Cortex. ד”ר ממרייב סיים בשנת 1992 לימודים בהצטיינות. ד”ר ממרייב בעל תואר במשפטים  LL.B משנת 2005....

  להתייעצות עם ד”ר ממרייב
  השאירו פרטים או חייגו
  077-230-9334

   תגובות

   דירוג: