כתרים לשיניים: מתכת או חרסינה? המדריך המלא

להתייעצות עם ד”ר אנג’י
השאירו פרטים או חייגו
077-7277923

  מדיקו > רפואת שיניים

  במצבים בהם השן בעלת סתימה גדולה מאוד או לאחר טיפול שורש ניתן לשקם אותה באמצעות כתר, מהם סוגי הכתרים לשיניים, האם עדיף כתר זירקוניה או מתכת או חרסינה ואיך מתבצע התהליך? מדריך

  כתרים לשיניים צפו בד”ר מאיר אנג’י במילון הרפואי בווידיאו בהנחיית פרופ’ רפי קרסו

  כתר הוא אחד מהכלים השיקומיים לשחזור שיניים. מטרת הכתר היא לשחזר בצורה מדויקת את הפונקציונליות של כותרת השן וכמו כן את המראה שלה.

  באילו מקרים יש צורך בהתקנת כתר בשיניים?

  1. כאשר מרבית השן שבורה ולא ניתן לתקן ולשחזר את השן על ידי ביצוע סתימה רגילה או במקרים השן מוחלשת בעקבות שחזורים נרחבים קודמים.
  2. הגנה ושמירה על שיניים לאחר טיפול שורש.
  3. במקרים בהם חסרה שן ובוחרים להשלימה באמצעות גשר, כלומר מספר כתרים מחוברים.
  4. במקרים בהם גוון השן השתנה ולא ניתן לשנותו באמצעים אחרים, ניתן לכסות את אותה השן בכתר חרסינה לקבלת גוון אחיד.
  5. שיקום שיניים חסרות באמצעות כתרים נתמכי שתלים.

  כתרים לשיניים

  מהם החומרים השונים מהם ניתן לייצר כתרים על שיניים:

  1. כתר ממתכת יצוקה– נועד בעיקר להחזיר פונקציונליות של כותרת השן אבל לא מראה אסתטי- משמש בעיקר כשיקום ביניים בשיניים אחוריות אצל צעירים או במקרים של חוסר מקום
  2. כתר מחרסינה מאוחה למתכת – הפעם ניתן פתרון הן מהבחינה האסתטית והן מהבחינה הפונקציונלית. הכתר מורכב מכיפת מתכת הנותנת את החוזק ומעל מאוחה חרסינה למראה אסתטי. פתרון וותיק ,טוב ומקובל שנים רבות. חסרונותיו: מורכב בעצם מ-2 מרכיבים, כאשר החוליה החלשה היא בעצם החרסינה. אם החרסינה נשברת  נגלית המתכת האפורה מתחת  ועם השנים שולי הכתר עלולים להיחשף ומתקבלת הילה אפרפרה סביב החניכיים.
  3. כתר “כל חרסינה” / חרסינה מלאה – הכתרים האלו עשויים מחומר קרמי בלבד כמו זירקוניה או חרסינה מחוזקת כדוגמת EMAX ללא מתכת בכלל.

  למדריך “ציפוי חרסינה לשיניים” הכולל תמונות לפני ואחרי ומחירים

  החומרים החדשים מאפשרים להחזיר לשן את פונקציונליות ללא התפשרות על אסתטיקה גבוהה. ניתן לייצר כתר העשוי כמקשה אחת מחומר אחד חזק ואסתטי או משילובים של חומרים לדוגמא: כיפה מזירקוניה ומעליה חרסינה מחוזקת. היתרונות: חוזק ואסתטיקה ללא פשרות, פתרון מצוין הן לשיניים קדמיות והן לשיניים אחוריות, אינם מגרים את החניכיים ומצוינים במיוחד למצבים בהם ישנה אלרגיה למתכות.

  אחד הפיתוחים המתקדמים ברפואת שיניים הוא תכנון וייצור הכתרים בצורה ממוחשבת ודיגיטלית. כיום ניתן לבצע סריקה אופטית של השן המיועדת לשחזור באמצעות כתר על ידי סורק אופטי מתקדם. הנתונים לאחר מכן מועברים לתכנת עיצוב, המאפשרת לתכנן את הכתר בצורה מדויקת ובהתאמה מלאה לשיניים הסמוכות והנגדיות

  התאמת כתר לשיניים בסריקה
  סריקה אופטית של השן לייצור כתר בהתאמה אישית

  בתום העיצוב הממוחשב, הכתר עובר למכשיר חריטה ממוחשב המייצר את הכתר בהתאמה מלאה, מהירה ומדויקת.

  כיצד מתבצעת הלבשת הכתר על השן?

  לצורך הלבשת הכתר על השן, יש צורך לבצע הכנה, אנו לוקחים מידות של השן ומייצרים כתר בהתאמה אישית למבנה השן של המטופל. ההדבקה מתבצעת באמצעות חומרים להדבקה זמנית ולהדבקה קבועה בהתאם למקרה. בכתרים על גבי שתלים, טכניקה אחת הינה להדביק את הכתר וטכניקה נוספת הינה מוט, כתרים שמוברגים לשתל באופן ישיר.

  לכמה זמן יכול להחזיק כתר על השן?

  על פי הספרות כתר יכול להחזיק כ-7 שנים, אך עם הכנה נכונה, שימוש בחומרים משובחים, ייצור מדויק ותחזוקה נאותה של הרופא והמטופל, הכתר יכול להחזיק עשרות שנים ואף יותר.

  שיניים יפות לאחר טיפול כתר

  לסיכום, כתרים לשיניים הינו טיפול מוכח ומבוקר לצורך שיקום השן, יש להיוועץ עם רופא שיניים מנוסה ומוסמך בנוגע לסוג הטיפול והכתר המתאים.

  דירוג:

  5 גולשים דירגו 5.0
  ד''ר מאיר אנג'י
  רפואת שיניים
  ד”ר מאיר אנג’י רופא שיניים, במרפאתו של ד”ר ג’רי כהן בחולון. עוסק בכל תחומי רפואת השיניים עם דגש עם על שיקום אסתטי. בוגר הפקולטה לרפואת שיניים בהדסה עין כרם. בוגר לימודי אסתטיקה דנטלית במרכז לאסתטיקה...

  להתייעצות עם ד”ר אנג’י
  השאירו פרטים או חייגו
  077-7277923

   תגובות

   דירוג: