החידושים האחרונים בתחום טיפולי הפוריות

למידע והתייעצות

להתייעצות עם פרופ' פלדברג
השאירו פרטים או חייגו
072-2160014

  הנני מאשר את תקנון אתר
  יש לאשר את תקנון האתר

  מדיקו > פוריות

  טיפולי הפוריות כוללים לאחרונה חידושים כנגד מחלות מיטוכונדריאליות אצל העובר וגם כנגד מחלות אונקולוגיות שמשמשים אף כפתרון לנשים המתקשות להרות. פרופסור דב פלדברג, מומחה לפוריות בבית החולים רבין, פרופסור בפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב ומהרופאים המובילים בתחומי הפריון והגניקולוגיה בישראל מרחיב אודות החידושים בתחום

  צפו בפרופ' דב פלדברג מתראיין על כך לתוכנית חיים בריא

  מהן מחלות מיטוכונדריות של הביצית?

  ביצית האישה מורכבת משלושה חלקים עיקריים: המעטפת החיצונית, המעטפת השקופה, והציטופלזמה שבתוכה נמצאת המיטוכונדריה – אורגנלות אשר בנויות על בסיס של DNA ומפיקות אנרגיה בכל תא ותא בגוף האדם.

  מצבים פתולוגיים בהם ה-DNA המיטרוכינדאלי לא תקין יוצרים מסכת שלמה של מחלות שעשויות להתבטא בלידת תינוק עם בעיות במערכת העצבים המרכזית, בניוון שרירים ובהשפעות נוספות על כל גופו של הילוד שחשוף לשינויים.

  חשוב להדגיש כי גם אם ההיריון היה תקין וכלל הבדיקות לרבות בדיקת מי השפיר נמצאו תקינות, האבחון הראשוני יעשה רק לאחר הלידה, כאשר ניתן להבחין כי התינוק לא מתפתח היטב, סובל מניוון שרירי וניוון מוחי ולעיתים אף נפטר עוד בתקופת הילדות.

  נוסף לכך כיוון שמדובר על בעיה גנטית הרי שישנו סיכוי של 50% שהיריון נוסף יסתיים בתוצאות עגומות אלו, אך החדשות הטובות הן שכיום בחלק מהמקומות בעולם ניתן להתבסס על טיפולים חדשניים שמאפשרים להוליד ילדים בריאים לחלוטין גם במצבים אלו.

  מהי שיטת ההפריה "הילד משלושה הורים"?

  הילד משלושה הורים הוא כינוי לשיטה חדשנית שפותחה על ידי פרופסור זאנג מניו יורק שבבסיסה מופרות שתי ביציות – הראשונה של האם עם הביצית החולה והשנייה של תורמת ביצית בריאה.

  כיממה לאחר ההפריה נוצרים גרעינונים, הגרעינונים מהביצית החולה מוסרים ולשם מוחדרים הגרעינונים מהביצית של התורמת.

  תהליך זה נעשה במיקרו-מניפולציה ופותר את הבעיה.

  כשהעובר מגיע ליומו החמישי במבחנה הוא מוכנס לרחם, והאישה יולדת תינוק בריא לחלוטין.

  שיטת ההפריה "הילד משלושה הורים" היא שיטה שנויה במחלוקת, וזאת משום שמצד אחד התינוק שנולד נושא מטען גנטי של שלושה הורים, כאשר בדרך כלל מדובר על שתי אימהות בעלות זהות גנטית מסוימת, כלומר תורמת הביצית היא בדרך כלל אישה צעירה עד גיל 33, שילדה בעבר ילדים, מאותו מוצא אתני של האם או ממוצא דומה, בעלת אותו צבע עיניים, צבע שיער וצבע עור.

  ומצד שני שיטה זו מאפשרת לאימהות שעד כה לא יכלו להרות מהביצית שלהן להגשים את החלום ולהיות אימהות לילדים הנושאים את מטענן הגנטי.

  כיום ניתן להיעזר בשיטה בשלושה מוקדים בעולם: הראשון הוא במקסיקו, השני הוא בקייב והשלישי הוא בניוקסל באנגליה שם מאושרות פעולות למקרים קשים מאוד של מחלות מיטוכונדריאליות.

  טיפולי פוריות לנשים בתהליכי כימותרפיה ורדיותרפיה

  שימור הפוריות הוא נושא חשוב ופרט לנשים צעירות שחולות בסרטן השד ונדרשות לעבור טיפולים כימותרפיים ורדיולוגיים שקוטלים את זקיקי השחלה וגורמים לניוונה.

  נשים שעוברות טיפולים אלו ללא הכנה יהפכו לעקרות ולא יוכלו ללדת ילדים מביצית הנושאת את מטענן הגנטי, עם זאת נשים שירצו להרות מביצית שגופן ייצר לאחר החלמתן, יוכלו לעשות זאת בזכות טיפול חדשני שניתן כיום כחלק מהשגרה.

  מהו הטיפול החדשני לשימור הפוריות בקרב חולות סרטן?

  לפני עשור פרופסור דונמי פיתח שיטה שמאפשרת לשמר פוריות בקרב נשים שעוברות טיפולים אונקולוגיים.

  בשיטתו הוא הסיר חלק מרקמת השחלה (חיתוך בפרוסות קטנות) הקפיא אותה וכאשר האישה סיימה את סדרת הטיפולים האונקולוגיים הוא הפשיר את רקמת השחלה והשתיל אותה בחזרה באזור שבו היא נכרתה.

  בזכות שיטה זו נולדו בעולם 200 תינוקות, מתוכם 19 תינוקות ישראלים.

  בישראל, אנחנו מבצעים שלב נוסף – אנחנו שוטפים את רקמת השחלה שנכרתה, מפיקים ממנה ביציות, ואם לאישה יש בני זוג אנחנו אף מפרים את הביציות ומקפיאים את הביציות או את העוברים המופרים.

  בדרך זו הפוריות נשמרת גם לאחר הטיפולים האונקולוגיים.

  מהם הפתרונות לאובדן פוריות בגיל צעיר?

  ישנן נשים צעירות שמאבדות את פוריותן בגיל צעיר יחסית ולא יכולות להרות מביצית הנושאת את מטענן הגנטי.

  נשים אלו יכולות להיות מטופלות בשיטת כריתת רקמת השחלה, שמועברת למעבדה לצורך החייאה באמצעות תססים, אנזימים וגורמי גדילה.

  תהליך זה אורך 48 שעות ולאחריו הרקמה מושתלת מחדש.

  התהליך מתאים לנשים שלא מגיבות לטיפולים הורמונליים בעלות זקיקים צעירים מאוד בתוככי רקמת השחלה.

  יקטרינה: "אני מספרת לכולם על הרופא שלי. פרופ' פלדברג הוא לא רק אדם נפלא אלא גם מקצוען מדרגה ראשונה. זה חשוב מאוד עבורי לבטוח ברופא שלי ב-100% ופרופ' פלדברג הוא בדיוק כזה"

  ומה צופן לנו העתיד?

  אין ספק שרפואת תאי הגזע תקבל תאוצה, וכבר היום ניתן להשתיל תאי גזע בחולי לב כדי לעודד גדילה מחדש של שריר הלב.

  תאי הגזע שגדלים בדם חבל התבור נמצאים בלב המחקר כעת ומתגלים כבעלי יכולות רבות לקבלת הקוד של כל רקמה ורקמה בגוף ולריפוי.


  פרופ' דב פלדברג
  יילוד וגינקולוגיה
  פרופסור דב פלדברג, ממובילי רופאי הפריון והגינקולוגים במדינת ישראל, בעל נסיון של למעלה מ-35 שנה. פרופ' פלדברג הינו ממלא מקום וסגן מנהל בית החולים לנשים ע"ש הלן שניידר ומנהל היחידה לאשפוז יום נשים במרכז הרפואי...

  להתייעצות עם פרופ' פלדברג
  השאירו פרטים או חייגו
  072-2160014

   הנני מאשר את תקנון אתר
   יש לאשר את תקנון האתר

   תגובות