מיגרנה זו מחלה אמיתית ויש לה טיפול

להתייעצות עם ד"ר מליקוב
השאירו פרטים או חייגו
077-6670062

  הנני מאשר את תקנון אתר
  יש לאשר את תקנון האתר

  מדיקו > נוירולוגיה

  יש סטיגמה שמיגרנה זו לא מחלה, אומרים הרבה פעמים למי שמתלונן על מיגרה "סתם כאב ראש. זה שום דבר". מיגרנה זו מחלה נוירולוגית, נוירו-וסקולרית, גנטית שיודעים על המנגנון שלה, יודעים איך לאבחן אותה וקיים טיפול ייעודי מיועד למיגרנה

  צפו בד"ר פיוטר מליקוב מתראיין על כך בתוכנית סטטוסקופ

  מה מאפיין מיגרנה בניגוד ל"סתם" כאב ראש?

  מדובר בהתקפי כאב ראש קשים, בלתי רגילים שמשביתים ולא נותנים לתפקד. התקפי מיגרנה ממושכים עד 3 ימים ברצף, ויודעים על 40 תסמינים נוספים מלווים, כמו בחילות, סחרחורות, רגישות יתר לאור ורעשים ועוד.

  שליש מהאנשים עם מיגרנה חווים התקפים שמלווים באאורה – כגון חוסר נוירולוגי שמתבטא בהפרעות ראיה, הפרעות תחושה, הפרעות דיבור ועד חולשת פלג גוף במקרה של Hemiplegic migraine.

  עקב סבל נוראי אנשים עם מיגרנה בהרבה מיקרים פונים למיון. ההתקפים משפיעים על התפקוד בצורה משמעותית ולטווח ארוך במהלך החיים מיגרנה נמצאת במקום השני בין המחלות המגבילות ביותר בעולם.  

  יש מי שסובל מכך יותר, עד כמה זה נפוץ?

  מיגרנה היא מחלה נפוצה ביותר, כדי להבין את זה צריך לדעת שמיגרנה יותר נפוצה מסוכרת, אפילפסיה ואסטמה ביחד. היא פוגעת בכל אחד מתוך שבע אנשים וכ-15% בקרב האוכלוסייה סובלים ממנה, ולכן מיגרנה פוגעת במעל מיליון וחצי בני אדם בישראל. זה נפוץ יותר בקרב נשים, עם יחס נקבה לזכר של 3:1. 

  ד"ר פיוטר מליקוב, נוירולוג ומומחה בינלאומי לטיפול בכאבי ראש ומיגרנה, מייסד הקליניקה הישראלית לנוירולוגיה ומיגרנה.

  מאיזה גיל זה עלול להתחיל?

  בכל הגילאים. מיגרנה עלולה להתחיל בגיל 10-12 ויותר מוקדם, ומגיע לשיאה בגילאי 20-50 ופוגעת באיכות החיים בגיל פרודוקטיבי, בו בונים את המשפחה והקריירה.

  בדרך כלל מיגרנה מתפרצת בילדות עם התקפים בודדים ובהמשך מתקדמת עד התקפים יותר תדירים ועלולה להפוך למיגרנה כרונית עם מספר התקפים בשבוע ועד כאב ראש יומיומי.

  מעניין שמיגרנה משנה את הפנים שלה והאופי שלה על פי הגילאים השונים.  

  איך מאבחנים?

  מיגרנה היא מחלה בלתי נראית. לא קיימת בדיקה שישר מצביעה על המיגרנה, ואנחנו משלימים בירור כולל MRI ראש ובדיקת EEG כדי לוודא שלא מפספסים תהליך תוך גולגלתי אחר.

  מדובר באבחון קליני, צריך ללכת לנוירולוג מומחה במיגרנה. לד"ר פיטר מליקוב התמחות-על במיגרנה וכאבי ראש, הוא למד את המחלה בארה"ב ומאבחן את המחלה לפי סיפור של המטופל אשר סובל מכאבי ראש.

  אבחון עם מיגרנה הוא קריטי כי כיום קיים טיפול מתקדם, יעיל וללא תופעות לוואי.

  מה הטיפול?

  יש להבדיל את הטיפול למיגרנה לשני חלקים. טיפול נקודתי שנדרש עכשיו ודחוף להתקף מיגרנה, וטיפול מניעתי שמאפשר להיות בלי כאבי ראש בעתיד. 

  אם ההתקפים לא תדירים מטפלים נקודתי, אם יש כ-4 התקפי מיגרנה בחודש צריך טיפול מונע.

  מה הטיפול הנקודתי היום?

  לצערי רובם מטפלים במשככי כאבים, שלא כל כך עוזרים ועלולים לגרום לאולקוס, יתר לחץ דם ולהחמיר את המיגרנה.

  משנת 1991 משתמשים בטריפטנים שלא עוזרים לכולם, טיפול מלווה עם תופעות לוואי ואסור לתת לאנשים עם מחלות וסקולריות בגלל כיווץ כלי דם.

  יש דור חדש, קבוצת תרופות חדשה לחלוטין, גפנטים. טיפול מיועד למיגרנה, משפיע מהר, עוצר את ההתקף מיגרנה ועובד לטווח ארוך עד יומיים שאין צורך לקחת כדורים נוספים בכלל.

  טיפול הרבה יותר יעיל, כמעט ולא מלווה עם תופעות לוואי ולא גורם להחמרה במיגרנה עקב שימוש יתר.   

  מה הטיפול למניעה?

  שנים רבות לא היה לנו טיפול ייעודי למיגרנה. וטופלו במיגרנה בנוגדי דיכאון ותרופות אפילפסיה ולחץ דם.

  זה לא כל כך עוזר ומלווה עם המון תופעות לוואי, ורוב המטופלים מפסיקים תרופות האלו מהר.

  כיום מדובר במהפכה בטיפול במיגרנה ויש טיפולים ספציפיים למיגרנה הרבה יותר יעילים וללא תופעות לוואי.

  יש בוטוקס למיגרנה, יש טיפול ביולוגי בזריקות תת עוריות פעם בחודש, יש טיפול בגפנטים.

  במרץ 2024 הגיע לארץ טיפול מתקדם חדש דרך עירוי תוך ורידי שנותנים פעם ברבעון וטיפול נגיש בקליניקה הישראלית לנוירולוגיה ומיגרנה.

  בוטוקס למיגרנה, זה אומר שאם עושים הזרקות למצח של בוטוקס מטעמים אסתטיים זה על הדרך יפתור גם את המיגרנה?

  בוטוקס למיגרנה מקבלים רק אצל נוירולוג מומחה לטיפול במיגרנה.

  צריך להקפיד על הפרוטוקול הבינלאומי ולדעת טוב מה, כמה ואיפה להזריק כדי להגיע לתוצאות. לא כל סוג בוטוליניום טוקסין מתאים למיגרנה.

  הזרקות בוטוקס למיגרנה זה מקצוע ואוהבים את הטיפול ארצות הברית, גרמניה, אנגליה ובכלל בעולם בגלל היעילות גבוה שלו ומפני שטיפול בבוטוקס הוא בטוח. 

  זו מחלה עם תפוצה רחבה יחסית מעט מודעות?

  נכון, יש בארץ מיליון וחצי סובלים ממיגרנה, עכשיו יש עמותה שמוקמת ואנחנו פועלים לתת יותר לגיטימציה למחלה, להעלות מודעות על המיגרנה ולתת גישה לטיפול מתקדם למיגרנה.


  ד"ר פיוטר מליקוב
  נוירולוגיה
  ד"ר פיוטר מליקוב הינו נוירולוג ומומחה בינלאומי לטיפול בכאבי ראש ומיגרנה, המנהל הרפואי לקליניקה הישראלית לנוירולוגיה ומיגרנה. מנהל מרפאה פרטית בתל אביב.

  להתייעצות עם ד"ר מליקוב
  השאירו פרטים או חייגו
  077-6670062

   הנני מאשר את תקנון אתר
   יש לאשר את תקנון האתר

   תגובות