בקע (הרניה): הסוגים השונים ודרכי הטיפול

להתייעצות עם ד”ר מנוסקין
השאירו
פרטים או חייגו:
077-9969996

מדיקו > כירורגיה כללית

בקע (הרניה) הוא קרע במעטפת רקמות פנימית, שיכול להופיע באזורים שונים בגוף, אך מופיע בדרך כלל באזורי הבטן והמפשעה. הבקע עלול לגרום לחוסר נוחות ואף כאב עז, אך עיקר הסיכון ממנו נובע מכליאת איברים פנימיים בתוך קרע הבקע. תיקון הבקע מבוצע באמצעות הליך כירורגי פשוט ומוכר, בעל שיעורי הצלחה גבוהים במיוחד

צפו בד”ר מנוסקין מסביר על כך בראיון עם פרופ’ קרסו בתוכנית המילון הרפואי בוידיאו

מהו בקע וכיצד הוא נוצר?

בקע (Hernia) הוא למעשה קרע ברקמות פנימיות, המספקות מעטפת לאיברים פנימיים, כדוגמת דופן הבטן העוטפת את המעי, הקיבה, הכבד וכן הלאה. הבקע נוצר כתוצאה מחולשה ברקמות הפנימיות, ויכול להופיע באזורים שונים של הגוף.

יחד עם זאת, בקע כתוצאה מחולשה של רקמות דופן הבטן ובקע באזור המפשעה, הם שני סוגי הבקעים הנפוצים והשכיחים ביותר.

הסיכון בהיווצרות בקע נובע בעיקרו מהחשש שהאיבר הפנימי הנתון בתוך אותה מעטפת רקמות, יחדור דרך הקרע כלפי חוץ.

במקרה כזה, תופיע על גבי העור מעין בליטה כדורית, והחולה יסבול מתחושת אי נוחות ואף כאב עז כאשר מופעל עומס חריג על מעטפת הרקמות, למשל בזמן שיעול, עמידה ממושכת, פעילות מאומצת, הרמת משאות כבדים וכדומה.

במקרים רבים, חדירת האברים דרך הבקע, כמו למשל חדירת המעי דרך בקע בדופן הבטן, יכולה לסכן את בריאותו ואף את חייו של החולה, ולכן מחייבת ניתוח דחוף.

סוגי בקעים מרכזיים

כאמור, בקע עשוי להופיע באזורים שונים בגוף, ובכלל זה בקע בגב, בסרעפת, בצלקת וכן הלאה. יחד עם זאת, ישנם שלושה סוגי בקעים, שנחשבים לנפוצים ביותר:

בקע טבורי

הבקע הטבורי שנחשב לשכיח ביותר מבין בקעי דופן הבטן, מופיע מן הסתם, באזור הטבור ונובע מחולשה בדופן הבטן בגין מאמץ חריג וממושך, הזדקנות או חולשה מולדת בדופן הבטן.

בקבוצות הסיכון ניתן למצוא נשים שעברו מספר הריונות, אנשים בעלי עודף משקל חריג ואנשים הסובלים מעצירות כרונית או שיעול ממושך.

הסיכון המרכזי הנובע מן הבקע הטבורי הוא, חדירה של אברים פנימיים דרך הבקע, מה שמחייב טיפול דחוף באמצעות ניתוח לסגירת הבקע.

צילום: 123RF

בקע מפשעתי

הבקע המפשעתי, שמופיע בקרב 2%-3% מכלל האוכלוסייה, נחשב לבקע הנפוץ והשכיח ביותר, ומופיע בהיקפים גבוהים יותר בקרב גברים. בקע זה נובע מחולשה ברקמות התעלה המפשעתית העוטפת את צינור הזרע, המחבר בין האשכים ובין צינור השופכה.

מאחר ובקע זה יכול להופיע גם כתוצאה מחולשה בתעלה הפמורלית, הוא אינו ייחודי לגברים ויכול להופיע גם אצל נשים.

בקע ברום הבטן

בקע ברום הבטן, או בשמו המקצועי, בקע אפיגסטרי, הוא בקע המופיע בעיקר אצל גברים בגילאים 20-50. המדובר בדרך כלל בבקע קטן למדי, ובדיוק מכך נובע הסיכון הרב שבהיווצרותו.

לאור גודלו הקטן, חדירה של איברים פנימיים דרך הבקע תוביל בדרך כלל לכליאתם וחוסר יכולתם לחזור למקומם. בהתאם לכך, עם אבחון הבעיה נהוג להכניס את המטופל לניתוח מיידי לצורך סגירת הבקע.

ניתוח לתיקון בקע – איך זה נעשה?

ניתוח לתיקון בקע מיועד להשיג את התוצאה הטכנית הפשוטה של איטום הקרע שנוצר ברקמות המעטפת. איטום זה מבוצע על ידי הצמדת רשת כירורגית סביב אזור הקרע באופן שיסגור מחדש את מעטפת הרקמות.

תיקון זה יכול להתבצע בשני סוגים של ניתוח: ניתוח בשיטה הלפרוסקופית או ניתוח בשיטה הפתוחה.

ניתוח בשיטה הלפרוסקופית

במסגרת שיטת ניתוח זו, נכנס הרופא אל חלל הבטן דרך 2-3 חתכים קטנים המבוצעים בבטן, ודרכם מוחדרים מצלמה וכלי ניתוח זעירים. על מנת לנווט את צינורות המצלמה וכלי הניתוח בתוך הבטן, מבוצע ניפוח של הבטן באמצעות גז פחמן דו חמצני.

לאחר ההגעה לאזור הבקע, יחזיר הרופא למקומו כל איבר שנכלא בתוך הבקע, ויציב את הרשת הכירורגית באמצעות מהדקים כירורגיים.

ניתוח בשיטה הפתוחה

במקרים מסויימים, עשוי הרופא להחליט על ביצוע הניתוח בשיטה הפתוחה בהתאם לשיקול דעתו המקצועי. ניתוח זה מבוצע על ידי ביצוע חתך באורך 6-10 ס”מ באזור הבקע, ומכאן נמשך הניתוח בצורה דומה לשיטה הלפרוסקופית.

ניתוח לתיקון בקע יכול להתבצע תחת הרדמה כללית או אזורית על פי שיקול דעתו של הרופא.

השיטה הלפרוסקופית היא שיטת ברירת המחדל, הן לאור האפקטיביות שלה, קלות הביצוע וקלות ההחלמה מהניתוח, אך כאמור יכול הרופא להחליט על ביצוע הניתוח בשיטה הפתוחה, על פי הצורך.

עם הזמן, נבנות רקמות חדשות על גבי הרשת הכירורגית, שהופכת לחלק אינטגרלי מרקמת המעטפת.

מהם הסיבוכים וסיכויי ההצלחה בניתוח לתיקון בקע?

ניתוח לתיקון בקע נחשב לניתוח פשוט יחסית בעל שיעור הצלחה גבוה במיוחד, מעל 90%. ב-5% מן המקרים, יצטרך המטופל לעבור ניתוח נוסף בגין הישנות הבקע באותו המקום.

פרט לכך, נחשב הניתוח לבטוח מאוד, למעט הסיבוכים והסיכונים האופייניים לכל סוגי הפעולות הכירורגיות, ובכלל זה זיהום, דימום, סיכוני הרדמה וכדומה.

בניתוח לפרוסקופי, עלול החולה לסבול מכאבים בבטן הפנימית לאור הלחץ שמפעיל הגז לניפוח הבטן, על הסרעפת. כאבים אלה חולפים כעבור שעות ספורות.

יחד עם זאת, שיטה זו נחשבת לשיטה העדיפה מבחינת קלות ההחלמה, לעומת השיטה הפתוחה הכרוכה בחתך גדול, הדורש זמן ריפוי רב.

דירוג:

6 גולשים דירגו 5.0
ד"ר יורי מנוסקין
כירורגיה כללית
ד”ר יורי מנוסקין הינו מומחה לכירורגיה כללית באסיא מדיקל. ד”ר יורי מנוסקין ביצע ניתוחים רבים כשהעיקריים מבניהם: ניתוחי קיבה בשיטה לאפרוסקופית ופתוחה כולל ניתוחים לתיקון החזר קיבתי-ושטי וניתוחים אונקולוגיים מורכבים. ניתוחי מעי גס ודק בשיטה...

להתייעצות עם ד”ר מנוסקין
השאירו
פרטים או חייגו:
077-9969996

תגובות

דירוג: