החזרת עוברים: המדריך המלא

להתייעצות עם פרופ’ פלדברג
השאירו פרטים או חייגו
072-2160014

  מדיקו > גינקולוגיה

  החזרת עוברים הוא השלב האחרון והקריטי בתהליך ההפריה החוץ גופית, במסגרתו מוחזרת הביצית המופרית אל רחם האישה לצורך קליטת הריון. לרוב, מבוצע שלב ההחזרה 48-72 שעות לאחר ביצוע ההפריה. תהליך ההחזרה מבוצע באמצעות צינורית דקה המוחדרת לרחם דרך צוואר הרחם, בדרך כלל תחת הנחיית אולטראסאונד

  מהי החזרת עוברים?

  החזרת עוברים היא למעשה השלב האחרון בתהליך ההפריה החוץ גופית, ואשר כולל את כל השלבים הבאים:

  • גירוי שחלתי
  • מתן זרע
  • שאיבת ביציות
  • הפריה בתנאי מעבדה והתפתחות טרום עוברים
  • החדרת הביצית המופרית לרחם האישה

  השלב האחרון בתהליך הוא למעשה שלב החזרת העוברים, בו מוחזרים העוברים שהתפתחו בתנאי מעבדה אל רחם האישה לצורך השרשה ברירית הרחם.

  שלב זה הוא השלב המותח והקריטי שהצלחתו או כישלונו ישליכו על הצלחת תהליך ההפריה כולו.

  צילום: 123RF

  מתי מתבצעת החזרת עוברים?

  בתהליך ההפריה הטבעי, נותרת הביצית המופרית בחצוצרת האישה למשך 5 יממות שלמות, עד שהיא עוברת אל הרחם בשלב הנקרא בלסטוציסט, בו העובר הוא בן 100-120 תאים ויכול להשתרש ברירית הרחם.

  החזרת עוברים לרחם לאחר הפריה חוץ גופית, מתבצעת 48-72 שעות (2-3 יממות) לאחר ההפריה, בשלב שבו התפתחה הביצית המופרית לעובר בן 2-8 תאים.

  לאחר החזרת העוברים הם נותרים ברחם עד הגיעם לשלב הבלסטוציסט ורק אז משתרשים ברירית הרחם, בדומה לתהליך הטבעי.

  על אף שתנאי הרחם הטבעיים הם הטובים והנכונים ביותר לעובר, כיום באמצעות טכנולוגיות חדשניות להתפתחות העובר בתנאי מעבדה, ניתן לבצע החזרת עוברים גם 5-6 יממות לאחר ביצוע ההפריה.

  אפשרות זו מתאימה למקרים של כישלונות חוזרים, בהם נעדיף המשך התפתחות של העוברים בתנאי מעבדה על מנת שנוכל לבחור את העובר העמיד ביותר, שאותו נחזיר לרחם.

  כיצד מתבצעת החזרת עוברים?

  החזרת העוברים לרחם מתבצעת באמצעות החדרת צינורית דקיקה אל הרחם דרך צוואר הרחם, דרכה מועברת הביצית המופרית אל הרחם.

  מחקרים מראים כי החזרת עוברים בעזרת הנחיית אולטראסאונד מעלה את ההסתברות לקליטתם ברחם, ובמקרים אלה על המטופלת להגיע עם שלפוחית שתן מלאה שמאפשרת הדגמה מלאה ומיטבית של הרחם – בזמן שאיש צוות אחד מחדיר את הקתטר ודרכו את הביצית המופרית, איש צוות אחר עוקב אחר התהליך באמצעות אולטראסאונד ומנחה את ההחזרה למיקום האופטימלי ברחם.

  במקרים של קושי כניסה לרחם דרך תעלת צוואר הרחם, ניתן לבצע החזרת עוברים גם באמצעות מחט המוחדרת מדופן הרחם ישירות אל רירית הרחם.

  בשתי הצורות, נמשך התהליך דקות ספורות בלבד, שלאחריו יכולה המטופלת לחזור לשגרה ללא צורך במנוחה מיוחדת. כ-12 ימים לאחר החזרת העוברים, ניתן לבצע בדיקת דם להריון.

  כמה עוברים מוחזרים בתהליך?

  טיפולי הפריה חוץ גופית מיועדים להפיק כ-15 ביציות, שאותן ניתן להפרות באמצעות זרע הגבר.

  יחד עם זאת, על מנת להימנע ממצבים של הריונות מרובי עוברים, המהווים סכנה הן לעוברים והן לאישה ההרה, בתהליך החזרת עוברים מוחזרים 1-2 עוברים לכל היותר.

  את יתר הביציות ניתן להקפיא על מנת לעשות בהן שימוש בניסיונות הבאים, ואם וכאשר יידרשו, ובכך לחסוך את השלב המורכב של שאיבת הביציות.

  מה קורה לאחר החזרת עוברים?

  על מנת להבטיח את התנאים הטובים ביותר לקליטת העוברים שהוחזרו לרחם, יש להקפיד על מספר כללים בתקופה שלאחר ביצוע ההחזרה.

  במהלך 48 השעות הראשונות, על המטופלת להימנע מהרמת חפצים כבדים ומישיבה באמבטיה או שחייה. לאחר ההחזרה אין לעשות שימוש בטמפונים או בידה, אין לשתות אלכוהול, לעשן או לצרוך סמים ויש להימנע מיחסי מין ואורגזמה עד לאישור דופק של העובר בבדיקת אולטראסאונד.

  פרט לכך, ניתן לחזור לשגרה מלאה, לעבוד, לטייל, לבצע פעולות קלות של נהיגה ומטלות בבית ובעבודה – הכל על פי הוראות הרופא המטפל.

  במהלך 12-14 הימים עד לביצוע בדיקת דם להיריון, נשים רבות חוששות כי העוברים עלולים ליפול החוצה, וכן חוששות במקרים של הופעת כתמים למיניהם.

  ובכן, העוברים אינם יכולים ליפול מהרחם החוצה, ואין כל צורך ללכת על קצות האצבעות או להגביל את תנועתך באופן כלשהו מעבר להוראות הרופא.

  כמו כן, כתמים שמופיעים יכולים לנבוע מדימום קל שנובע מפגיעה שולית שנגרמה לרירית הרחם במהלך תהליך ההחזרה, ואף כתוצאה מתהליך של היקלטות העוברים ברירית הרחם בתהליך שנקרא Implantation Spotting, ומאופיין בכתמים בגווני ורוד בהיר או חום בהיר.

  דירוג:

  29 גולשים דירגו 4.9
  פרופ' דב פלדברג
  יילוד וגינקולוגיה
  פרופסור דב פלדברג, ממובילי רופאי הפריון והגינקולוגים במדינת ישראל, בעל נסיון של למעלה מ-35 שנה. פרופ’ פלדברג הינו ממלא מקום וסגן מנהל בית החולים לנשים ע”ש הלן שניידר ומנהל היחידה לאשפוז יום נשים במרכז הרפואי...

  להתייעצות עם פרופ’ פלדברג
  השאירו פרטים או חייגו
  072-2160014

   תגובות

   דירוג: