היצרות תעלת עמוד השדרה: מדוע זה קורה ומה הטיפול?

למידע והתייעצות

להתייעצות עם ד”ר לייטנר
השאירו פרטים או חייגו
077-729-6699

  מדיקו > אורתופדיה

  היצרות של תעלת עמוד השדרה הינה מצב ניווני האופייני לבני 60 ומעלה בו התעלה צרה מדי להכיל בצורה נוחה את חוט השדרה. מצב זה מייצר לחץ על חוט השדרה ויכול להוביל לכאבי גב תחתון, כאבים וזרמים ברגליים, הגבלה בהליכה ובעמידה | מדריך 

  על כך מסביר ד”ר יוסף לייטנר בתכנית המילון הרפואי בווידאו בהנחיית פרופ’ קרסו

  מהם הגורמים להיצרות תעלת עמוד השדרה?

  הגורם המרכזי להיצרות תעלת עמוד השדרה הינו הבלאי שנוצר עם ההזדקנות והתופעה שכיחה ביותר לאחר גיל שישים בעקבות העומס שנוצר במהלך השנים על עמוד השדרה המותני והצווארי.

  סיבות נוספות:

  1. טראומה לעמוד השדרה עקב פציעת ספורט או תאונה הגורמים להיצרות תעלת עמוד השדרה.
  2. פגיעה בחוליות או במפרקים של עמוד השדרה בעקבותיהם נוצרים בלטים אשר מהווים לחץ על עמוד השדרה. ולהיצרות של תעלת חוט השדרה.
  3. תזוזה של החוליות יכולה גם היא לגרום להיצרות התעלה.
  4. שינויים מולדים ותורשתיים בעמוד השדרה יכולים לגרום להיצרות תעלת עמוד השדרה
  5. גידולים שפירים בתעלה עצמה עלולים להצר אותה.

  מהם הסימפטומים להיצרות תעלת עמוד השדרה?

  בקרב חלק מהאנשים הסובלים מהיצרות תעלת עמוד השדרה לא יסבלו מסימנים. במצבים מתקדמים של היצרות התעלה או כאשר המצב לא מטופל יופיעו הסימנים הבאים:

  • כאבי גב עליון או תחתון עם הקרנה של הכאבים לרגליים או לידיים.
  • תחושה של נימול או הירדמות ברגליים או בידיים.
  • היחלשות של השרירים בגב וגפיים שתרגום לפגיעה בתנועה וירידה ברפלקסים.
  • כאבי רגליים בזמן הליכה, תחושת כובד ברגליים ונימול וקושי לעמוד בצורה זקופה.

  כאבי גב היצרות תעלת עמוד השדרה

  ד”ר לייטנר מסביר: “כאשר ההיצרות היא בתעלת עמוד השדרה המותנית, הכאבים יורגשו בגב התחתון וברגליים וכאשר ההיצרות היא בתעלת עמוד השדרה הצווארי הכאבים יורגשו בגב העליון ובידיים וילוו בהפרעות בהליכה וחוסר שיווי משקל”.

  כיצד ניתן להקל על התסמינים של היצרות תעלת עמוד השדרה?

  1. שמירה על יציבה נכונה בהליכה ובעמידה. יציבה נכונה גורמת להפחתת העומס על הרקמות ועוזרות לעמוד השדרה להישאר יציב חזק וגמיש.
  2. ביצוע פעילות גופנית שתגרום לחיזוק השרירים ותעזור לאזן את שיווי המשקל ותשפיע לטובה על תפקוד עמוד השדרה. יש להיוועץ עם הרופא המטפל לפני בחירת סוג הפעילות ולבצע אותה בזהירות תוך כדי בדיקה מתמדת של מצב הגב. במידה ומופיעים כאבים יש להפסיק את הפעילות הספורטיבית.
  3. שמירה על משקל גוף תקין.
  4. הימנעות מעישון, שכן נמצא כי עישון הוא אחד הגורמים לבלאי משמעותי של עמוד השדרה ובזאת להיצרות תעלת עמוד השדרה.

  היצרות תעלת עמוד השדרה

  מהם הטיפולים בהיצרות תעלת חוט השדרה?

  לאחר אבחון מדויק בו יבדוק מומחה לכירורגית עמוד שדרה את הסימנים מהם סובל המטופל וכן יעריך את מצבו הכללי יחליט הרופא כיצד לטפל בהיצרות התעלה.

  הטיפולים יכולים להיות:

  1. שינוי באורח החיים- יש ללמוד כיצד להתנהל בצורה נכונה במהלך היום ולהימנע ממנוחה רבה שכן שכיבה בעת מצב של היצרות תעלת חוט השדרה יאט את ההחלמה. יש להקפיד על שינה על הגב על גבי מזרן מתאים ולהמשיך בפעילות שגרתית בצורה נכונה ומיטבית כל עוד היא לא גורמת לכאב. יש להקפיד על ביצוע פעילות ספורטיבית שתקל על הכאבים ותזרז את ההחלמה ולהימנע מפעילות ספורטיבית שמחייבת שינויי כיוון מהירים שכן היא עלולה להכאיב ולהחמיר את המצב.
  2. נטילת תרופות- לשיכוך כאבים או תרופות הניתנות במרשם רופא לטיפול במצב.
  3. טיפולי פיזיותרפיה- לחיזוק השרירים ושיפור היציבה.
  4. ניתוח- כאשר כל שיטת טיפול אחרת להיצרות תעלת עמוד השדרה לא הצליחה יש לשקול ביצוע ניתוח כטיפול בבעיה. לא מומלץ לבצע את הניתוח בשלבים הראשונים של היצרות התעלה אלא לנסות כל פעולה וטיפול אחר שמוצע על מנת להימנע מניתוח. יחד עם זאת, יש להדגיש כי מומלץ לבצע את הניתוח לפני הופעת סימנים נוירולוגים כגון: רדימות רגליים, חולשת רגליים והפרעות במתן שתן.


  ד"ר יוסף לייטנר
  כירורגיה אורתופדית
  ד”ר יוסף לייטנר הינו מומחה לכירורגיה אורתופדית מעל 20 שנה, בהם ניהל כעשר שנים את היחידה לניתוחי עמוד שדרה בבית חולים מאיר. כמו כן, כיהן כנשיא האיגוד הישראלי לעמוד שדרה. במשך שנים רבות עסק ד”ר...

  להתייעצות עם ד”ר לייטנר
  השאירו פרטים או חייגו
  077-729-6699

   תגובות