סרטן כליה: איך מאבחנים ומהם הטיפולים החדשים

למידע והתייעצות

להתייעצות עם פרופ’ ברגר
השאירו פרטים או חייגו
077-230-9336

  מדיקו > אונקולוגיה

  סרטן כליה הוא סרטן ייחודי ברמה הביולוגית, במקרים רבים ניתן לטפל בו באמצעות הליך כירורגי להוצאת הגידול בלבד. במידה והסרטן שולח גרורות, ניתן לעשות שימוש בתרופות ביולוגיות אפקטיביות ובטיפול אימונו-אונקולוגי חדשני המאפשר לגייס את המערכת החיסונית למלחמה בגידול הסרטני

  צפו בד”ר רענן ברגר בתכנית המילון הרפואי בוידאו, בהנחיית פרופ’ רפי קרסו

  מהו סרטן הכליה?

  סרטן כליה היא מחלה המתפתחת בתוך הכליה עצמה ובאה לידי ביטוי בחלקה החיצוני של הכליה. במרבית המקרים של סרטן כליה מדובר בגידול מקומי בלבד, מה שמאפשר לטפל בו באמצעים כירורגיים, ויחד עם זאת, ב-30% מהמקרים מדובר במחלה ממאירה שיודעת להתפשט לאיברים אחרים, מה שדורש שימוש באמצעים תרופתיים.

  כליות סרטן כליה

  כיצד מאובחן סרטן הכליה?

  במרבית המקרים, מאובחן סרטן הכליה במקרה, כאשר מבוצעות בדיקות הדמיה בעניין אחר ובמסגרתן מתגלה גוש על גבי אחת הכליות. במקרים אחרים, בהם לא מתגלה המחלה בדרך מקרית ועקיפה זו, אבחונה מתרחש לאחר שהמטופל חווה סימפטומים של כאב במותניים או דימום בשתן.

  במידה וגם בשלב הזה טרם התגלתה המחלה, שבינתיים הספיקה להתפשט לאיברים אחרים, אבחונה יכול להתבצע על פי הסימפטומים המתגלים בהתאם לסימפטומים האופייניים עבור אותו איבר אליו היא התפשטה.

  מהם הגורמים לסרטן הכליה?

  עישון סיגריות

  עישון סיגריות עלול להגביר את הסיכון לחלות בסרטן כליה עד פי 2 עבור חלק מהאנשים. ככל שאדם מעשן זמן ארוך יותר, וככל שהוא מעשן יותר סיגריות, כך הסיכון גדול יותר.

  עודף משקל

  אנשים בעלי משקל גבוה יותר ב-25 אחוזים לפחות מהמשקל המומלץ לגובה שלהם, ישנו סיכון גבוה יותר מהממוצע לחלות בסרטן הכליה.

  מצבים רפואיים

  לחץ דם גבוה (יתר לחץ דם) ובנוסף מחלת כליות במצב מתקדם, במיוחד אלה הזקוקים לדיאליזה, נמצאים בסיכון גבוה יותר לחלות בסרטן כליות.

   חשיפה לחומרים שונים

  לעובדים עם כבשן אש או כבשן לפחמי אבן בתעשיות הפלדה והפחם נמצאים בסיכון גבוה לחלות בסרטן כליה. גם חשיפה לקדמיום, לעופרת או לאסבסט בעבודה עלולה להגדיל את הסיכון.

   תורשה

  רוב מחלות סרטן הכליה אינן עוברות בתורשה, אך לעיתים, שני בני משפחה או יותר, מפתחים סרטן בכליה. אם זה המצב אצלך, בני המשפחה האחרים נמצאים בסיכון גבוה מהממוצע לחלות בסרטן הכליה.

   מצבים נדירים, כגון מחלת וון היפל לינדאו Von Hippel-Lindau

  מחלה עם גן פגום העובר בתורשה מעלים את הסיכון לחלות בסרטן כליה. מחלות סרטן הכליה, שמתפתחות בגלל גנים פגומים העוברים בתורשה, שונות ממחלות סרטן אחרות. יש סיכוי גדול יותר שהן ייגרמו לכמה גידולים, ושישפיעו על שתי הכליות. לרוב תופיע בקרב צעירים יותר.

  למדריך “טיפול בסרטן כליה” הכולל שאלות-תשובות ורופאים המבצעים טיפול בסרטן כליה

  סרטן קרדיט רגיל

  ד”ר רענן ברגר : “חיזוי התקדמות המחלה מבוסס בעיקרו על המצב הקליני הכללי של המטופל ופחות על המאפיינים הביולוגיים של המחלה והתפרצותה. מטופלים שהם בסך הכל בריאים, והבדיקות שלהם הן טובות, הם המטופלים שצפויים להראות יכולת התמודדות ושליטה טובה במחלה בהמשך הדרך ולהיפך”.

  מה מייחד את סרטן הכליה מסוגי סרטן אחרים?

  סרטן כליה, או כפי שהוא קרוי בשפה המקצועית (Renal Cell Carcinoma (RCC, הוא סוג מיוחד של מחלה, שבו ניתן להבחין בין מספר אופנים בהם באה המחלה לידי ביטוי, כשהנפוץ שבהם הוא התאים הבהירים, שמהווה כ-70% מכלל המקרים.

  הייחודיות הביולוגית של סרטן כליה נובעת מהאופן בו היא מתפרצת אצל אנשים שונים, כשבחלק מן המקרים יכולה המחלה להתפתח בצורה מאוד איטית ומדורגת, בעוד אצל אחרים היא מתפרצת בעוצמה רבה כשהיא מלווה בסימפטומים אגרסיביים.

  חיזוי התקדמות המחלה מבוסס בעיקרו על הקליניקה הכללית של המטופל, ופחות על המאפיינים הביולוגיים של המחלה והתפרצותה. מטופלים שהם בסך הכל בריאים, והבדיקות שלהם הן טובות, הם המטופלים שצפויים להראות יכולת התמודדות ושליטה טובה במחלה בהמשך הדרך, ולהיפך.

  מהם הטיפולים הזמינים למחלת סרטן כליה?

  ככלל, בטיפול בסרטן כליה, יש להפריד בין התפרצות מקומית ובין מחלה שנמצאת בשלבי התפשטות. במקרה של מחלה מקומית, הטיפול מתחיל ונגמר בניתוח כירורגי שבמהלכו מסירים את הגידול מן הכליה, ובזה מסתיים העניין.

  חדר ניתוח איכות גבוה

  במידה והמחלה התפשטה לאיברים נוספים, קיים מגוון של טיפולים אותם ניתן להתאים למטופל בהתאם לשלבי התפשטות המחלה.

  במידה והמחלה התפשטה עם גרורה אחת, גם במקרה זה מתמקד הטיפול בניתוח כירורגי להוצאת הגידול והגרורה הבודדת. רק כאשר המחלה התפשטה לאיברים נוספים עם יותר מגרורה אחת, יעבור הטיפול למישור התרופתי.

  טיפול זה מבוסס על תרופות ביולוגיות שמטרתן לעכב את התהליך של יצירת כלי דם על ידי הגידול, באמצעותם מעוניין הגידול להזין את כל חלקיו על מנת שיוכל להמשיך ולגדול. בהיעדר כלי דם מספיקים, יגווע הגידול לאיטו או לפחות יקטן בצורה משמעותית. טיפול זה ניתן באמצעות כדורים, והוא מתאפיין במגוון תופעות לוואי כמו עייפות, חולשה ושלשולים.

  מהו הטיפול האימונו-אונקולוגי לסרטן כליה?

  הטיפול האימונו-אונקולוגי הוא הבשורה החדשה בתחום של טיפול בסרטן כליה ובסרטן בכלל. טיפול זה מבוסס על הקונספט של לימוד המערכת החיסונית לאתר את הגידול ולהילחם בו.

  בזכות ההבנה שהתפתחה סביב האופן שבו מתחמק הגידול מעיניה של המערכת החיסונית, יודע הטיפול האימונו-אונקולוגי “לסמן” את הגידול עבור המערכת החיסונית, ולאפשר לה לזהות אותו ולתקוף אותו בצורה יעילה ואפקטיבית. תהליך “הסימון” מבוסס על פגיעה באותם מנגנוני התחמקות של הגידול הסרטני.

  עד כמה משפר הטיפול האימונו-אונקולוגי את שרידותם ואיכות חייהם של החולים?

  הטיפול האימונו-אונקולוגי ניתן דרך הווריד, ומאופיין במעט מאוד תופעות לוואי כדוגמת עייפות או גרד, אם בכלל. הטיפול האימונו-אונקולוגי נחשב לאחד הגילויים המשמעותיים ביותר בעולם האונקולוגיה של השנים האחרונות, וזאת לאור הצלחתו הרבה. ישנם מטופלים רבים, שבהם ישנה נסיגה משמעותית של המחלה עד להעלמות מלאה.

  כמו כן, אפקטיביות הטיפול נמשכת לאורך שנים ארוכות, ומטופלים המקבלים טיפול זה באופן קבוע, מציגים תוצאות מצויינות לאורך שנים.

  סרטן אנימציה 2

  ד”ר רענן ברגר : “הטיפול האימונו-אונקולוגי ניתן דרך הווריד ומאופיין במעט מאוד תופעות לוואי כדוגמת עייפות או גרד אם בכלל. מדובר באחד הגילויים המשמעותיים ביותר בעולם האונקולוגיה של השנים האחרונות וזאת לאור הצלחתו הרבה. ישנם מטופלים רבים, שבהם ישנה נסיגה משמעותית של המחלה עד להעלמות מלאה”.

  האם הטיפול האימונו-אונקולוגי נכלל בסל התרופות?

  הטיפול האימונו-אונקולוגי קיים בסל התרופות, אך כטיפול קו שני בלבד. משמעות הדבר היא, שטיפול זה ניתן במסגרת סל התרופות למטופלים שסובלים מסרטן כליה גרורתי, ושעבורם הטיפולים הביולוגיים לא הניבו את התוצאה המבוקשת.


  פרופ' רענן ברגר
  אונקולוגיה
  פרופ’ רענן ברגר הינו רופא מומחה לאונקולוגיה ורדיותרפיה ומטפל במיוחד גידולים סרטניים בערמונית, בכליות ובשלפוחית השתן, וכן גידולים סרטניים אשר נמצאים באשכים. פרופ’ ברגר הינו גם מנהל המכון האונקולוגי בבית החולים שיבא תל השומר. פרופ’ ברגר...

  להתייעצות עם פרופ’ ברגר
  השאירו פרטים או חייגו
  077-230-9336