אימונותרפיה: טיפול פורץ דרך למחלות הסרטן

למידע והתייעצות

להתייעצות עם פרופ' שכטר
השאירו פרטים או חייגו
077-230-9374

  מדיקו > אונקולוגיה

  תרופות אימונותרפיות פתחו עידן חדש בטיפול במחלות הסרטן השונות. בשנים אחרונות מחקרים ותרופות שיפרו באופן משמעותי את מצבם הבריאותי והאריכו את תוחלת חייהם של חולי הסרטן בתחום המלנומה, סרטן הריאות ועוד. מהו עיקרון הפעולה של התרופות האלה ומהו Targeted Therapy והאם זה אומר שנמצא המזור האולטימטיבי למחלת הסרטן? הסיקור המלא מכנס אימונואונקולוגיה של איגוד האונקולוגים הישראלי

  צפו בפרופ' שכטר וד"ר אגבאריה מדברים על כך בראיון מירי נבו

  כנס בינלאומי המתקיים בירושלים מציג את הפיתוחים החדשים לטיפול במחלת המלנומה, סרטן ריאות ומחלות סרטן נוספות. עשרות רופאים-מומחים מציגים את החידושים בתחום ומדברים על אפשרויות הטיפול המוצעות היום לחולים במחלה.

  יצאנו לבדוק עם פרופ' יעקב שכטר, מבכירי הרופאים האונקולוגים שעוסקים בטיפול במלנומה בישראל, מנהל מכון אלה לאימונואונקולוגיה ומלנומה במרכז רפואי שיבא ויו"ר הכנס, מהן שיטות הטיפול החדשות.

  אימונותרפיה טיפול בסרטן

  פרופ' יעקב שכטר: "אימונואונקולוגיה הינו תחום חדשני שבו הטיפול האונקולוגי מפעיל את מערכת החיסון של החולה כדי שתתקוף ותשמיד את תאי הסרטן. הטכנולוגיה הזאת הראתה יעילות במגוון רחב של גידולים ויש לה פוטנציאל להביא לתגובה ארוכת טווח כנגד הגידול ואף לעתים לריפוי".

  פרופ' שכטר מוסיף ומסביר על Targeted Therapy: "מדובר בתרופות שיודעות להתמקד במטרה בתוך הגוף, בדרך כלל מוטציה, שינוי בגנים הספציפיים לתא הסרטני. התרופה יודעת להתביית על המוטציה הזו ולא הולכת למקומות אחרים ומנטרלת את התא הסרטני, לכן יש כאן פחות תופעות לוואי מכל הטיפולים 'הקלאסיים' כמו הקרנות או כימותרפיה, שפחות יודעים להבדיל בין הנורמלי לא נורמלי, תא סרטני ותא בריא".

  זה כבר הוכח יעיל בתחומים מסוימים, כמו סרטן. איפה עוד זה נוגע?

  אנחנו יודעים כבר, במחלות הראשונות שהתחלתי לטפל בהן, למשל, סרטן כליות גרורתי לא רק שאנחנו משיגים נסיגה של המחלה הגרורתית, אלא גם נסיגה ארוכת טווח ואנחנו אף מתחילים לדבר על ריפוי.

  מתברר שרוב רובן של המחלות הסרטניות הראו שאפשר לטפל בהן בצורה מאד מוצלחת באימונואונקולוגיה באמצעות התרופות החדשות.

  אנחנו רואים שטף של אישורי FDA (הרשות האמריקאית לאישור התרופות), מהמחלה הראשונה שהיא אישרה לפני כ-5-6 שנים, המלנומה, היום כבר יש 12 מחלות ועוד 5-6 בדרך. אני רואה שרוב רובן של הממאירויות יהיו תחת המטריה הזו של התרופות המודרניות תוך שנה.

  למדריך "טיפול בסרטן כליה" הכולל שאלות ותשובות בנושא ואת סוגי הטיפול והאבחון

  למה זה בכלל נחשב לפריצת דרך? מה פריצת הדרך בנושא?

  פרופ' שכטר: "יש חולים שכבר 5-7 שנים ללא סימנים של המחלה גרורתית והם חיים חיים נורמליים לגמרי במונחים רפואיים זה פשוט מדהים"

  כולנו חולמים על טיפול שירפא את כולם מסרטן. זה הכיוון? אנחנו יכולים להיות אופטימיים?

  "לפני חמש שנים גם אני הייתי אחד האנשים הסקפטיים האלה", מספר ד"ר עבד אגבריה, מומחה לאונקולוגיה ומנהל המכון האונקולוגי בבית החולים בני ציון, חיפה.

  "הייתי בספק גדול: אם זה עבד עם מלנומה, למה זה יעבוד עם סרטן ריאה? אבל יותר ויותר ישנם נתונים מצטברים ועבודות גדולות שמראות על הפעילות של הקבוצה הזו של התרופה בחולים האלה, בתור רופאים ישראליים היה לנו המזל להתנסות בין הראשונים בעולם בתרופות האלה, הן בגלל תכניות של הנגשה מוקדמת על ידי חברות התרופות, הן בגלל המחקרים והן גם בגלל הנגישות בסל.

  אנחנו בין המדינות הראשונות שמאמצות טכנולוגיות חדשות בדרך כלל ולכן לחולים שלנו היה מזל שקיבלו ונחשפו לתרופות אלה. היום אימונתרפיה היא סטנדרט, הקו הראשון של הטיפולים לאנשים שמגיעים לבית חולים עם סרטן ריאות בשלב 4.

  פעם ראשונה מזה שלושים שנה יש תרופה חדשה שאנחנו מוסיפים אותה לחולים עם סרטן ריאה מסוג תאים קטנים (Small Cell Lung Cancer), מחלה מאד אלימה.

  אם אנחנו מוסיפים תרופה אימונותרפית לטיפול סטנדרטי כימותרפי, יש לנו שיפור באופן מובהק סטטיסטית, שיפור בתוצאות ובתוחלת החיים וזו בעצם אחת ההפתעות של השנה האחרונה ולכן המודל הזה של אימונתרפיה, עובד עם כל הסוגים של סרטן הריאות."

  למדריך "טיפול בסרטן ריאה" הכולל שאלות ותשובות בנושא ואת סוגי הטיפול והאבחון

  מחקר רפואי

  פרופ' יעקב שכטר מוסיף: "מה שמעניין שעד לא מזמן, כשהיינו שואלים אפילו את הסטודנטים שמגיעים למחלקות, מה הסיכוי שהחולה עם מחלת סרטן ריאות שלב 4 ישרוד 5 שנים, התשובה הייתה פשוטה מאד: 'פחות מחמישה אחוזים' ובפועל הרבה פחות, יכול להיות גם אחוז אחד, אבל כיום, אחרי חמש שנים של טיפולים מודרניים, כמו אימונותרפיה, אנחנו יכולים להגיד שתוחלת החיים עלתה באופן משמעותי ביותר ויש לנו חולים שכבר מאז תחילת התכנית, לפני חמש שנים, ממשיכים לקבל את התרופות האימונותרפיות ללא עדות למחלה וזה משהו מדהים".


  פרופ' יעקב שכטר
  אונקולוגיה
  פרופ' שכטר הוא מבכירי הרופאים האונקולוגים אשר עוסקים בטיפול במלנומה בישראל, סגן מנהל המערך האונקולוגי בתל השומר. פרופ' שכטר מייסד מנהל מכון אלה לטיפול ומחקר במלנומה וסרטן העור שבבית החולים תל השומר החל משנת 2004,...

  להתייעצות עם פרופ' שכטר
  השאירו פרטים או חייגו
  077-230-9374

   תגובות