טיפול בכבד שומני

מדיקו > מדריכים > רפואה פנימית > טיפול בכבד שומני
טיפול בכבד שומני
2 גולשים דירגו 5
21 רופאים המבצעים טיפול בכבד שומני
כמה עולה: -----
זמן החלמה: -----
סוג הרדמה: -----

מדריך טיפול בכבד שומני

מה זה כבד שומני?

מחלת הכבד השומני (שלא על רקע אלכוהול) מתפתחת כאשר מצטברת כמות שומן מעל 5% בתאי הכבד.


מה רמת הסיכון שיש בכבד שומני?

ברוב החולים עם מחלת הכבד השומני המחלה לא תתקדם עם השנים (השמנת כבד פשוטה) אך ב-25%- 20% מהמקרים הצטברות השומן בתאי הכבד גורמת עם השנים להיווצרות דלקת כרונית בכבד המתאפיינת בצבירת שומן, התנפחות של תאי הכבד, הצטופפות של תאי דלקת ויצירת צלקת (Nonalcoholic steatohepatitis).

בשלבים מתקדמים יותר המחלה עשויה להתקדם אצל חלק מהחולים לשחמת הכבד (מצב בו רקמת הכבד מתחלפת ברקמה צלקתית (פיברוזיס) שאיננה מתפקדת), ומעבר לכך אצל חלק מהחולים עם שחמת הכבד המחלה עלולה להתקדם לכשל בתפקוד הכבד וצורך בהשתלת כבד ותתכן אף התפתחות של סרטן ראשוני של הכבד.

דרגת הצלקת בכבד וחומרתה מהווה את הגורם העיקרי והבלתי תלוי בהתקדמות מחלת הכבד השומני.


מה מרגישים כשיש כבד שומני?

רוב החולים אינם חשים בתסמינים כלשהם (ואם כן, מדובר בתלונות של חולשה ,עייפות, אי נוחות בבטן ימנית עליונה) והסיבות לכך נעוצות בעובדה שהכבד הוא האיבר המוצק הגדול ביותר בגוף האדם (משקלו מגיע ל-1.5 ק”ג) כך שישנה רזרבה גדולה ובנוסף, לכבד יש את יכולת התחדשות כך שהוא יכול לתפקד זמן רב מבלי לתת לכך ביטוי בהרגשת החולה.

במחלה מתקדמת לשחמת הכבד שאיננה מטופלת וכשל בתפקוד הכבד  יתכנו ביטויים של צהבת, הצטברות נוזל בחלל הבטן, בלבול, ודימום מדרכי עיכול עליונות.


מהם גורמי הסיכון העיקריים לכבד שומני?

רוב מקרי הכבד השומני מהווים חלק מן הסינדרום המטבולי. סינדרום זה מתאפיין על ידי עמידות לאינסולין וקשור על כן בהשמנת-יתר בעיקר באזור המותניים, סוכרת מסוג 2, יתר-לחץ דם והפרעה בפרופיל השומנים בדם (עלייה ברמה של טריגליצרידים ו- LDL, וירידה ברמה של HDL). על-כן מחלת הכבד השומני כרוכה גם בתחלואה ותמותה של לב וכלי דם.

למעשה גורם הסיכון העיקרי למוות בקרב החולים עם הכבד השומני הוא מוות כתוצאה מאירועים בכלי הדם בלב ובמוח.


עד כמה המחלה הזו נפוצה?

מחלת הכבד השומני היא מחלת הכבד הכרונית הנפוצה ביותר בעולם המערבי ושכיחותה מגיעה ל-15%-30% מכלל האוכלוסייה המערבית. שכיחותה צפויה לעלות בעשור הקרוב עם העלייה בשכיחות השמנת היתר בקרב האוכלוסייה.

בישראל נמצא ששכיחות הכבד השומני מגיעה ל- 30% מכלל האוכלוסייה הבוגרת. מחלת הכבד השומני מתפתחת בכל הגילאים כולל ילדים ומתבגרים ושכיחותה בקבוצה זאת נעה בין 3-10%.


איך מתבצע אבחון של כבד שומני?

האבחון של כבד שומני נעשה ע”י אולטרסאונד של הכבד המגלה את נוכחות השומן בכבד (מעל 30% שומן). יש חשיבות רבה לאבחן את המחלה בשלבים מוקדמים לפני שמתפתחת דרגת הצטלקות גבוהה בכבד.

אפשר להעריך את דרגת ההצטלקות בכבד על ידי שימוש בטכנולוגיה לא פולשנית הנקראת אלסטוגרפיה או פיברוסקאן. טכנולוגיה זאת מתבססת על גלי קול (בדומה לאולטרסאונד) וקצב העברתם ברקמת הכבד המתורגמת הלכה למעשה לדרגת הצלקת בכבד.


מתי ימליצו על ביופסיה?

על מנת להעריך את חומרת מחלת הכבד השומני (דרגת הצלקת) ניתן לבצע גם ביופסיית הכבד המהווה עדיין את ה-Gold standard לאבחון המחלה וחומרתה אך מדובר בהליך פולשני הכרוך בתחלואה ולעתים רחוקות מאוד אף בתמותה.

כך שביופסיית כבד מתבצעת היום אם יש ספק וגורם אחר (פרט לכבד השומני) משרה את הנזק לכבד ובמקרים של חולים המעוניינים להשתתף במחקרים קליניים של חברות הפארמה הבינלאומיות.


מה מומלץ לאכול כדי למנוע כבד שומני ומה לאכול אם כבר חליתי?

לתזונה ים תיכונית ישנה השפעה מיטיבה על כבד שומני. מאידך, צריכת סוכר ומזון מתועש קשורים לעלייה בסיכון לכבד שומני. ישנה חשיבות רבה לייעוץ הדיאטנית וההתאמה האישית של התזונה.

עקרונות התזונה המומלצת לטיפול בכבד שומני כוללים:

תזונה ים תיכונית עשירה בירקות, פירות, שמן זית, אבוקדו, טחינה, דגים, אגוזים, קטניות ודגנים מלאים.

הפחתת צריכת סוכר מוסף הנמצא במזונות רבים, ביניהם:

שתייה קלה מתוקה (מיצי פירות גם טבעיים), מעדני חלב ממותקים וממתקים. מבין המזונות המתוקים, פירות הינם האפשרות הבריאה ביותר.

הפחתת מזונות מעובדים ומתועשים, כדוגמת:

מזון מוכן קפוא, בשרים מעובדים, ממרחים מוכנים, מאפים וחטיפים מלוחים או מתוקים, שהינם לרוב עתירים בקלוריות, במלח, בשומן רווי ובסוכר ודלים בסיבים.


מהו הטיפול לכבד שומני?

עד היום, טרם נמצא טיפול תרופתי מוכח וייעודי לכבד השומני והטיפול הקיים מבוסס על:

1. שינוי באורח החיים הכולל ירידה במשקל, פעילות גופנית ושינוי הרכב התזונה. מומלץ לרדת באופן מתון (10% מהמשקל הבסיסי במשך 6 חודשים). לפעילות גופנית ישנה חשיבות רבה בשמירה על המשקל, שיפור פרופיל השומנים ומדדי הסוכר בגוף.
הפעילות הגופנית משפרת את אנזימי הכבד ותורמת לירידה בכמות השומן בכבד. מומלץ לבצע פעילות גופנית במשך 45 דקות, 3-4 פעמים בשבוע ולשלב פעילות אירובית ואנאירובית.

2. טיפול בגורמי הסיכון שתרמו להתפתחות הכבד השומני וזאת על מנת למנוע את התקדמות מחלת הכבד ולהפחית את הסיכון לאירועים בכלי הדם במוח ובלב : איזון רמת השומנים בדם, יתר לחץ דם ואיזון הסוכרת.


האם יש טיפול תרופתי לכבד שומני?

חברות פארמה מובילות ובינלאומיות (ביניהן אחת מישראל) עוסקות באופן נמרץ במחקר ופתוח של תרופות לטיפול ייעודי בכבד השומני. הצפי הוא שבעוד 2-3 שנים ,תרופות אלה ייכנסו לשוק. ישראל משתתפת במספר מחקרים קליניים בינלאומיים וניתן לפנות למרכזי הכבד השונים בארץ לצורך הערכה חומרת מחלה הכבד, התאמת הטיפול ובדיקת ההתאמה להשתתפות במחקרים הקליניים.

שאלות ותשובות בנושא

האם ניתן לזהות את מחלת הכבד השומני בבדיקת מעבדה?

אצל חלק מהמטופלים נמצא עלייה ברמת אנזימי כבד בבדיקת דם פשוטה. ואצל חלק תהיה עלייה ברמה של הסוכר בדם, ה-HBA1C, וההפרעה שצוינה לעיל ברמת שומני הדם

האם משקל גוף תקין מונע כבד שומני?

קיימים גם גורמים גנטיים וסביבתיים המשפיעים על התפתחות המחלה, ולאחרונה אנו עדים להתפתחות כבד שומני גם ב"רזים". עדיין לא ברור אם מדובר במהלך מחלה הדומה לזה של ה-"שמנים".

תגובות

דירוג:

המדריך נכתב בתמיכה של

פרופ' זיו בן ארי
רפואה פנימית
פרופ’ בן ארי הינה מומחית בינלאומית למחלות כבד, מנהלת המרכז למחלות כבד במרכז הרפואי “שיבא” ויועצת למחלות כבד בהרצליה מדיקל סנטר. לפרופ’ בן ארי ניסיון קליני עשיר ביותר באבחון ובטיפול בכל תחומי מחלות הכבד, פרסמה יותר...