שעורה בעין: נפיחות ואודם בעפעפיים האבחון והטיפולים

למידע והתייעצות

להתייעצות עם ד"ר יפימוב
השאירו פרטים או חייגו
072-2160015

  הנני מאשר את תקנון אתר
  יש לאשר את תקנון האתר

  מדיקו > רפואת עיניים

  שעורה בעין זה תהליך דלקתי שכיח בעפעפיים הגורם לאודם, נפיחות וכאב מקומי. ישנה שעורה חריפה לא כלואה או כרונית כלואה (Chalazion) פנימית או חיצונית, בעפעף עליון או תחתון. ברוב המקרים נוצרת שעורה אחת, אולם בחלק מהמקרים נוצר כלזיון העלול להתפתח במקביל בעפעף העליון והתחתון

  במאמר זה תוכלו לקרוא על:

  על כך מסבירה ד"ר אירינה יפימוב בתכנית המילון הרפואי בוידיאו בהנחיית פרופ' קרסו

  שעורה בעין הינה דלקת חריפה בעפעף הגורמת לנפיחות אדומה וכואבת המופיעה בחיבור בין העפעפיים שלנו לריסים, מדובר בתופעה שכיחה מאוד שכל אחד מאיתנו סובל ממנה, לפחות פעם אחת בחיים. השעורה נגרמת כתוצאה מחסימה של בלוטות החלב או השומן (בהגייה Helev ) באזור וגורמת לדלקת חריפה.

  מה גורם להיווצרות של שעורה בעין?

  1. שעורה כלואה מתפתחת כתוצאה מחסימה בניקוז אחת מבלוטות חלב של העפעף.
  2. שומן מתקשה ומצטבר בתוך בלוטת חלב וגורם ליצירת ציסטה מודלקת בעפעף.
  3. חיידקים שחיים בדרך כלל על פני השטח של עפעף נלכדים יחד עם תאי עור מתים לאורך קצה העפעף וגורמים להיווצרות פצעון או שעורה בעפעף.

  מי נמצא בסיכון לפתח שעורה בעין?

  שעורה יכולה להתפתח בכל הגילאים: בילדים ובמבוגרים. קיים קשר בין שעורה כלואה ודלקת כרונית בעפעפיים, בלפריטיס, שינויים הורמונליים כמו הריון, גיל התבגרות, היגיינה נמוכה, מצבי לחץ ומתח. אבל הסיבה הוודאית להיווצרות השעורה אינה ידועה.

  מה התסמינים של שעורה בעין או כלזיון?

  כלזיון (Chalazion) או שעורה כלואה בעברית הינו מקרה מורכב יותר של שעורה בעין הנגרמת כאשר הפתח של אחד מבלוטות השומן נחסם או נסתם והתוכן שאמור היה להיות מופרש החוצה מצטבר בתוך חלל או ציסטה באזור.

  בשלבים המוקדמים מופיעים נפיחות ואודם בעפעף מלווים בכאב. עין רגישה ומגורה. בהמשך הסימנים הדלקתיים חולפים ונותרת נפיחות מקומית בלבד. יש לציין ששעורה כלואה איננה מדבקת.

  מה הטיפול השמרני לשעורה כלואה בעין?

  ברוב המקרים שעורה עוברת תוך מספר ימים, טיפול השמרני בשעורה כולל קומפרסים חמים לאזור העפעף המודלק, ניקוי עפעפיים בעזרת מגבונים סטריליים ושימוש במשחה אנטיביוטית משולבת בסטרואידים. במקרים של שעורה מודלקת מאוד ונפיחות ניכרת בעפעפיים עוברים לטיפול באנטיביוטיקה סיסטמית. במידה וטיפול שמרני לא עזר יש לשקול הזרקת סטרואידים בתוך השעורה על מנת לטפל בתהליך דלקתי בעפעף.

  באילו מצבים צריך לנתח שעורה כלואה בעין או כלזיון?

  כאשר טיפולים השמרנים בשעורה שהוזכרו לא עזרו, בדרך כלל כעבור מספר שבועות לאחר הופעת שעורה, מומלץ על התערבות כירורגית להסרת השעורה.

  שעורה בעין

  איך מתבצע ניתוח להסרת כלזיון שעורה כלואה בעין?

  ניתוח להסרת שעורה אצל מבוגרים מבוצעים בהרדמה מקומית. פעולה כירורגית פשוטה ואורכת כמספר דקות. מזריקים חומר הרדמה ישירות אל העפעף. במקרים של שעורה פנימית מרימים והופכים את העפעף על מנת לאפשר גישה אל שעורה מתוך חלק הפנימי של העפעף. מבצעים חתך זעיר של מספר מילימטרים בחלק פנימי של העפעף, דרכו מנקזים את התוכן השערה ומסירים קופסית שעוטפת אותו. אין צורך בתפרים.

  במקרים של שעורה חיצונית מבצעים חתך זעיר בעור ולעתים יש צורך לשים תפר קטן. לאחר ניתוח חובשים עין עם משחה אנטיביוטית. ילדים עוברים ניתוח הסרת שעורה בהרדמה כללית.

  ד"ר אירינה יפימוב בראיון מיוחד עם מירי נבוא ועמוס שעבר ניתוח להוצאת שעורה כלואה

  ד"ר אירינה יפימוב: "הסרת כלזיון (שעורה בעין) הינו הליך כירורגי הנחשב למוצלח מאוד ומתבצע באלחוש מקומי בעפעף ואורך דקות ספורות בלבד,במקרים של שעורה פנימית מרימים והופכים את העפעף על מנת לאפשר גישה אל שעורה מתוך חלק הפנימי של העפעף".

  "היתרון המשמעותי של ניתוח זה מעבר לשיעור ההצלחה שלו הינו בכך שאין חתכים בעור ואין צלקות מהניתוח כי בניתוח עצמו אנו הופכים את העפעף ועושים את החתך מהחלק הפנימי של העפעף".

  האם שעורה בעין עלול לחזור לאחר ניתוח להסרתו?  

  בדרך כלל ניתוח הסרת כלזיון מוצלח מאוד וגורם להיעלמות מוחלטת של הנפיחות בעפעף. ב-10% מהמקרים יש צורך בניתוח נוסף. במצבים של בלפריטיס (Blepharitis) דלקת כרונית בעפעפיים, קיימת אפשרות שהשעורה תחזור או תופיע במקום אחר בעפעפיים. לפיכך, חשוב מאוד גם אחרי הניתוח להקפיד על היגיינה בעפעפיים, ניקוי עפעפיים עם מגבונים מיוחדים, שימוש בטיפות ליובש.


  ד״ר אירינה יפימוב
  רפואת עיניים
  ד"ר אירינה יפימוב הינה מומחית לרפואת עיניים משנת 2005, בעלת מרפאה פרטית בתל אביב. ד"ר יפימוב עוסקת בניתוחי עפעפיים, טיפולים אסתטיים לנשים וגברים. כמו כן, ביצעה מעל ל- 1000 ניתוחי עיניים וחלק משמעותי מהם היו...

  להתייעצות עם ד"ר יפימוב
  השאירו פרטים או חייגו
  072-2160015

   הנני מאשר את תקנון אתר
   יש לאשר את תקנון האתר

   תגובות

   • ליאת 2 במאי 2023 18:21

    דוקטור יפימוב אירינה רופאה בחסד. מעולה! יסודית ומקצועית מאד

     הגב