סיסטיק פיברוזיס: הטיפולים החדשים

למידע והתייעצות

להתייעצות עם פרופ’ כרם
השאירו פרטים
077-2373392

  מדיקו > רפואת ילדים

  סיסטיק פיברוזיס (CF) הינה מחלה תורשתית המופיעה ב-1 מתוך 2,500 תינוקות לבנים, הנגרמת כתוצאה מפגם בגן ה-CFTR האחראי להפרשת מלחים ומים בגוף. בישראל ישנם 600 חולים במחלה המאובחנת בינקות או בילדות וגורמת לפגיעה רב-מערכתית עם סבל רב לחולה ומשפחתו. לאחרונה, ישנו טיפול פורץ דרך לחולי CF הומוזיגוטיים למוטציה F508del המטפל במנגנון הבסיסי של המחלה, בחלבון ה- CFTR הפגום 

  צפו בפרופ’ כרם מסביר על כך בראיון עם פרופ’ קרסו בתכנית המילון הרפואי

  תוחלת החיים של חולי CF הינה כמחצית מתוחלת החיים באוכלוסייה הכללית. רוב החולים ב- CF מתים עד תום העשור הרביעי לחייהם, לרוב כתוצאה ממחלת ריאות.

  קיימות כ-2000 מוטציות אשר זוהו בגן ה- CFTR. מוטציות אלה מחולקות ל- 6 קבוצות, בהתאם לכמות החלבון ותפקודו.

  קבוצת חולים, מבין הקשים ביותר בספקטרום המחלה, הם כאלה אשר מוגדרים כהומוזיגוטים למוטציה F508del ומשויכים ל”קבוצה 2″ (class 2) אותם חולים הם בעלי רמות חלבון CFTR נמוכות במיוחד וללא תפקוד חלבון לחלוטין.

  ההתבטאות של מחלת CF בחולים הומוזיגוטים למוטציה F508del הינה חמורה יותר ותוחלת החיים של החולים הללו קצרה יותר בהשוואה לחולים עם גנוטיפים נפוצים יותר.

  בישראל קיימים כ- 600 חולי CF.

  מהם הסימפטומים העיקריים למחלה?

  במרבית החולים הפגיעה היא בעיקר במערכת הנשימה והעיכול. הסימפטומים השכיחים של המחלה הנם שיעול, קשיי נשימה, דלקות ריאה וכן קשיי עיכול, מצב תזונתי ירוד ובעיות בשל תת משקל. כמו כן קיימת בעיות פריון.

  המחלה עשויה להוביל לפגיעה רב מערכתית בגוף, הבאה לידי ביטוי במספר מישורים, ובעיקרם נזק הולך ומתקדם לריאות בשל הצטברות ליחה צמיגה בדרכי האוויר, הגורמת לדלקת ולזיהומים קבועים ומביאה לכשל ריאתי.

  המחלה מאופיינת בהידרדרות הדרגתית של המערכות השונות, ולעתים ישנה החמרה המובילה להידרדרות מהירה יותר ומשנה את מהלך המחלה.

  החמרות אלו, הנקראות “אקססרבציות”, עלולות להביא לירידה דרמטית של תפקודי הריאה ובין היתר להוביל לאשפוזים ממושכים וצורך במתן אנטיביוטית דרך הוריד.

  החיים עם המחלה הנם מלחמה יומיומית קשה ומתישה, הכרוכה בנטילת כמויות גדולות של תרופות, תזונה מיוחדת, פיזיותרפיה יומיומית, טיפול אינהלציה ואשפוזים תכופים וממושכים בבתי חולים.

  סיסטיק פיברוזיס

  סיסטיק פיברוזיס מופיעה ב-1 מתוך 2,500 תינוקות לבנים ותסמיניה הם : שיעול, קשיי נשימה, דלקות ריאה וכן קשיי עיכול, מצב תזונתי ירוד ובעיות בשל תת משקל. 

  כיצד נעשה האבחון?

  האבחנה הראשונית היא קלינית.
  האבחנה הביוכימית היא על ידי תבחין זיעה בו בודקים את ריכוז הכלור והנתרן בזיעה. הבעייתיות בבדיקה זו, היא בכך שהצורות הקלות יתבטאו בתבחיני זיעה תקינים או גבוליים.

  בדיקה נוספות היא הבדיקה המולקולרית הגנטית למוטציות CFTR ו/או בדיקת פוטנציאל הממברנה באף NPD nasal potential difference.

  האבחון המוקדם, גם לפני הופעת הסימפטומים, חשוב מאד בכדי למנוע נזק פנימי ובלתי הפיך.

  מהי תוחלת החיים של החולים?

  הטיפולים המתקדמים הביאו להארכת תוחלת החיים. לפני 60 שנה החולים לא הגיעו לגיל חמש.

  כיום חצי מהחולים הנם מעל גיל 50.

  יש בארץ מטופלים שהתגייסו לצבא ואף חיים באיכות חיים טובה.

  תוחלת החיים של חולי CF משתנה בהתאם לסוג ומורכבות המוטציה, כאשר בחולי CF גיל התמותה הממוצע הינו כ-35 שנים, בקרב חולים הומוזיגוטיים למוטציה F508del גיל התמותה נמוך באופן משמעותי.

  על מה חשוב להקפיד באורח החיים?

  חשוב לשמור על מצב תזונתי טוב, כלומר, כלכלה עשירה בשומנים ובקלוריות, וכן הוספת ויטמינים לתזונה.

  חשוב לעשות תרגילי פיזיותרפיה לזירוז יציאת ההפרשות. כמו כן החולים עושים אינהלציות של מי מלח, וחלק מהאינהלציות כוללות טיפול תרופתי לריכוך ההפרשות.

  סיסטיק פיברוזיס cystic fibrosis

  ישנו טיפול חדש לחולים ממוטציה מסוימת – איזה יתרון יש לטיפול הזה?

  הטיפולים שהיו קיימים עד היום, עבור חולים הומוזיגוטים ל- F508del, ניתנו כטיפול תומך בלבד, סייעו אך ורק בהתמודדות עם התסמינים, אך למעשה, לא עצרו את ההתדרדרות הריאתית המהירה והצפויה ובוודאי לא ריפאו המחלה.

  לראשונה ישנו טיפול פורץ דרך לחולי CF הומוזיגוטיים למוטציה F508del, המטפל במנגנון הבסיסי של המחלה, בחלבון ה- CFTR הפגום!

  מחקרים הראו שיפור משמעותי בכל מדדי המחלה שנבדקו: שיפור משמעותי בתפקודי הריאות, עליה משמעותית במשקל (במדד BMI), הפחתה בשיעור התלקחויות (החמרות) ריאתיות (ירידה של כ-40%).

  כמו כן, השימוש בתרופה הדגים הפחתה בשימוש באנטיביוטיקות דרך הוריד (ירידה של 56%) והפחתה בהתלקחויות הריאתיות אשר דרשו אשפוז (ירידה של 61%), וכן שיפור באיכות החיים של חולה הריאות המורכב.

  חשוב לציין כי התרופה הדגימה שיפור בתפקודי הריאה של החולים בדרגות חומרה שונות, הטיפול אף צפוי להאריך את חיי המטופלים בעד כ- 8 שנים.

  מדובר למעשה במהפכה בעולם ה-CF טיפול שמותאם אישית לסוג המוטציה ומשנה את מהלך המחלה בחולים קשים אלו.

  הטיפול אושר בעולם מ-2015, וגם בארץ ישנם חולים המטופלים בתרופה.

  ועדת סל התרופות

  ועדת סל התרופות המתכנסת בימים אלו תדון האם להכניס את התרופה החדשנית לסל ולשפר את חייהם של חולי CF המתאימים לטיפול בתרופה

  מהמחקרים וההתרשמות הקלינית בארץ ובעולם הטיפול הוא מאד אפקטיבי, משפר באופן משמעותי, קלינית וסטטיסטית, את מדדי המחלה הרלוונטיים וצפוי לשפר את הישרדות החולים לאורך זמן ולהאריך את חייהם, ביחד עם שיפור משמעותי באיכות החיים ובתפקוד היומיומי של החולים בחולי ה- CF ההומוזיגוטיים למוטציה F508del.

  לסיכום, ידוע כי חיוני לטפל בחולה מוקדם ככל שניתן בכדי למנוע הידרדרות קלינית בלתי הפיכה במצבו הבריאותי.
  טיפול זה יכול לחסוך בעתיד הוצאות טיפוליות, הנגרמות מהסיבוכים הקשים של המחלה.


  פרופ' איתן כרם
  רפואת ילדים
  פרופ’ כרם הינו מומחה לרפואת ילדים ומחלות ריאה. מנהל מחלקת ילדים והמרכז לסיסטיק פיברוזיס הדסה הר הצופים. מחקריו של פרופ’ כרם התפרסמו בעיתונים המובילים ברפואה. פרופ’ כרם השתתף בכנסים בינלאומים רבים ואף זכה בפרסים על פועלו...

  להתייעצות עם פרופ’ כרם
  השאירו פרטים
  077-2373392

   תגובות