ניתוח אף פלסטי: המדריך השלם לניתוח

למידע והתייעצות

להתייעצות עם ד”ר צרפתי
השאירו פרטים או חייגו
077-2309315

  מדיקו > כירורגיה פלסטית

  חושבים על ניתוח אף? אתם לא לבד, מדובר בניתוח הפלסטי השכיח בישראל לצד ניתוח שאיבת שומן או הגדלת חזה ומדי ומדי שנה מבוצעים בישראל אלפי ניתוחי אף פלסטיים המיועדים לאנשים אשר אינם מרוצים ממראה האף ומעוניינים לשפר או לתקן אותו. לעתים יש לבצע גם תיקון מחיצה או טיפול בסינוסים ומשלבים ניתוח זה בניתוח אף פלסטי. יצאנו לבדוק עם ד”ר שלמה צרפתי, מומחה לכירורגית ראש צוואר וניתוחים אסתטיים ורפואיים של האף

  על כך מסביר ד”ר שלמה צרפתי במילון הרפואי בוידאו בהנחיית פרופ’ קרסו

  ניתוח פלסטי של האף נחשב לאחד מהניתוחים הפלסטיים הפופולאריים בישראל, הסיבה המרכזית לכך נובעת ממיקומו ה”אסטרטגי” של האף במרכז הפנים, האף אינו איבר שאפשר להתעלם ממנו ומי שסובל מאף בעייתי יכול לסבול במרוצת השנים מדחייה ולעג ומפגיעה בדימוי העצמי.

  מי מתאים לעבור ניתוח אף פלסטי?

  ניתוח אף פלסטי יכול לעבור כל אדם מעל גיל שש עשרה כאשר ישנם מקרים של שבר באף, שפה שסועה או פגמים מולדים המאפשרים לבצע ניתוח קוסמטי לשיפור מראה האף או בנייה שלו מחדש גם אצל ילדים שטרם מלאו להם שש עשרה.

  למדריך “ניתוח אף” הכולל מחירים ותמונות לפני ואחרי

  ניתוח אף פלסטי

  ד”ר צרפתי: “ישנו ניתוח אף פלסטי- אסתטי אשר מטרתו לשנות את צורת האף ולשפר את הפרופורציה של האף ביחס לשאר איברי הפנים וישנם ניתוחים משחזרים שמטרתם לבנות את האף מחדש בהתאם לבעיה- כגון תאונה, מום מולד או ניתוח קודם שלא הצליח”. 

  אלו פגמים מתקן ניתוח אף פלסטי?

  ניתוח אף רחב 

  אף רחב יכול לנבוע מגשר אף רחב, נחיריים מורחבים או טיפ (קצה אף) רחב. מאפיין בולט לבעלי אף רחב הינו עור גס המקשה על הגמישות של עיצוב האף בעת הניתוח ומחייב מיומנות גבוהה של המנתח הפלסטי בו בוחרים. בניתוח מסוג זה המנתח יפתח את גב האף/ קצה האף/ הנחיריים או יבצע פתיחה של האף, הקצה שלו ופעמים רבות פתיחה גם של הנחיריים על מנת להשיג את התוצאה הטובה ביותר.

  ניתוח אף עקום

  ניתוח אף עקום נחשב לניתוח מאתגר ומורכב ביותר. האף שלנו שנחשב לאיבר רגיש חשוב ביותר הן מבחינת מיקומו במרכז הפנים שלנו והן מבחינת תפקוד מערכת הנשימה דרכו ולפיכך הניתוח מצריך ניסיון קליני עשיר והבנה מלאה באנטומיה של האף.

  במסגרת ניתוח תיקון אף עקום אנו למעשה מוצאים תחילה קו אמצע חדש לאף ועל פיו אנו מתכננים את כל הניתוח.

  בהליך תיקון אף עקום ניתן להגיע לשיפור משמעותי במראה האף והפנים כולן והמידע על השיפורים האפשריים ניתנים למטופלים טרם הניתוח על מנת שהציפיות יהיו בהתאם למידת האפשר בתוצאות הניתוח.

  ניתוח הקטנת נחיריים – ניתוח הקטנת אף

  ניתוח להקטנת הנחיריים או הצרת היקף הנחיריים הינו פרוצדורה פשוטה יחסית אשר אורכת 30 דקות עד שעה וההתאוששות ממנה מהירה וקלה יחסית.

  הסיבה לניתוח הקטנת נחיריים: נחיריים מורחבים עלולים לשוות לאף מראה רחב בהבעות פנים, בחיוך, בבכי ובכלל, ולפיכך פוגמים במראה הפנים.

  הקטנת הנחיריים כחלק מניתוח אף

  מלבד ניתוח להקטנת הנחיריים לבדו, ניתן לבצע פעולה זו כחלק מכל ניתוח אף.
  בתום כל ניתוח אף ולפני שלב הנחת הגבס בודק המנתח את המראה הכללי שהושג בניתוח.במקרים של חריגה מרוחב הנחיריים המקובל מקטינים או מגדילים בהתאם לפרופורציות האף.

  ההליך הניתוחי וההחלמה שלאחריו זהים לחלוטין למקרים, בהם מטרת הניתוח הייתה אך ורק הקטנת הנחיריים.

  כיצד מתבצע ניתוח אף פלסטי?

  לפני ביצוע הניתוח יש להיפגש עם הרופא המנתח לשיחת יעוץ וזאת על מנת לבדוק מהי הבעיה שלשמה המטופל מעוניין בניתוח, מהן הפרופורציות הרצויות של האף החדש בהתאם לשאר איברי הפנים וכן לבדוק את המבנה הכללי של האף.

  במידה והסיבה לביצוע ניתוח אף פלסטי הינה פתיחת חסימה בדרכי הנשימה באף, יבצע הרופא בדיקה כללית הכוללת צפייה פנימית במבנה של האף ומעברי האוויר על מנת לקבוע מהו אחוז החסימה על מנת לדייק בפתיחת החסימה בניתוח ולשפר את יכולת הנשימה.

  הסיבות להיווצרות חסימה בדרכי הנשימה באף:

  • כאשר מחיצת האף סוטה לכיוון אחד או לשניהם
  • כאשר קונכיות האף בולטות מתוך רירית האף באופן שמפריע למעבר אוויר
  • מום בשסתום האף הפנימי

  לאחר ביצוע הבדיקה יבצע הרופא המנתח הדמיה בה יוכל לראות המטופל את האף כמו שהוא במצב הקיים וכמו כן לראות כיצד יראה האף החדש ולהחליט אם זהו המראה שהוא מעוניין בו.

  קיימים 2 סוגים של ניתוח אף פלסטי: 

  ניתוח אף קלסי – ניתוח זה מבוצע דרך הנחיריים ללא סימן חיצוני. רוב ניתוחי האף הפלסטיים מבוצעים בשיטה זו.

  למדריך “ניתוח אף סגור” הכולל מחירים ותמונות לפני ואחרי

  ניתוח אף פתוח – שיטה מורכבת יותר לביצוע ניתוח אף,  המחייבת צלקת חיצונית בין הנחיריים. שיטה זו מאפשרת גישה טובה יותר אל הסחוסים בקצה האף אבל מלווה בנפיחות ממושכת יותר ואחוז סיבוכים גבוה יותר בידיים לא מיומנות.

  למדריך “ניתוח אף פתוח” הכולל מחירים ותמונות לפני ואחרי

  ניתוח אף פלסטי מבוצע בחדר הניתוח תחת הרדמה מקומית כאשר המנותח לא ירגיש דבר מהנעשה במהלך הניתוח. את החתכים יבצע הרופא במקום שאינו בולט בקצה של האף ולאחר מכן יבצע הפרדה של הרקמות הרכות של האף מהשלד המרכזי של האף. שיטה זו של ניתוח מאפשרת תוצאות מדויקות כמה שיותר להדמיה של האף החדש.

  לפני ואחרי ניתוח אף באדיבות מרפאת ד”ר שלמה צרפתי

  הדבר החשוב עבור המטופל והמנתח הינה שהתוצאה תהיה טבעית ככל האפשר, שלא ניתן יהיה לראות שהמנותח עבר ניתוח אף פלסטי ועל כך אנו שמים דגש רב

  במידה ומחיצת האף עקומה או סוטה לכיוון אחד יש צורך להזיזה וליישר אותה ולהתאימה למבנה האף החדש. בחלק מניתוחי האף הפלסטיים יהיה צורך בהוספת שתל לאף על מנת לעצבו ובחלק מהמקרים יהיה צורך לשייף וליישר את העצם המרכזית באף על מנת לייצר את המראה החדש והרצוי של האף.

  כמה זמן נמשך ניתוח אף?

  ניתוח אף אורך בין חצי שעה לשעה. לאחר הניתוח, המנותח עובר לחדר התאוששות כאשר יש לחבוש את האף בחבישה שתגן על האזור המנותח ותתמוך במבנה החדש של האף. כמו כן, אותה חבישה תעזור למנוע דימום. מעל אותה חבישה מלבישים גבס שנועד לשמור על החלק החיצוני של האף מפני פגיעות.

  לאחר כמה שעות תחת השגחה בחדר התאוששות משתחררים הביתה.

  הגבס /הסד יוסר בבדיקה שגרתית שלאחר הניתוח כשבוע לאחר הניתוח בביקור של המטופל במרפאת המנתח.

  מה מרגישים בזמן ניתוח אף?

  ניתוח אף נעשה לרוב בהרדמה מקומית עם טשטוש , במהלך הניתוח המטופל לא חש בדבר ואין כאבים כלל.

  ניתוח אף פלסטי

  מדובר בהליך מהיר ופשוט יחסית שאינו מצריך אשפוז ולאחר התאוששות משוחרר המטופל לביתו למנוחה והחלמה. 

  לאחר הסרת הגבס כשבוע לאחר ביצוע ניתוח האף הקוסמטי יתחיל האף לקבל את צורתו החדשה כאשר יש לקחת בחשבון שעלולה להיווצר נפיחות בעקבות הניתוח הקוסמטי והיא תחלוף לאחר כשישה שבועות מביצוע הניתוח.

  מהם הסיכונים הכרוכים בביצוע ניתוח אף קוסמטי?

  מכיוון שמדובר בהליך כירורגי המתבצע תחת הרדמה ישנם הסיכונים הרגילים הכרוכים בביצוע כל הליך כירורגי. כמו כן ישנן תופעות לוואי לאחר ביצוע ניתוח אף קוסמטי והן:

  • הופעת שטפי שם שנעלמים במהלך תקופת ההחלמה
  • נפיחות של האף לאחר ביצוע הניתוח שתרד גם היא בששת השבועות לאחר ביצוע ניתוח אף קוסמטי
  • הרגשת כאב ורגישות יתר באף לאחר הניתוח, ניתן ליטול משככי כאבים בהתאם להרגשה.
  • צלקות באזור בו בוצעו החתכים
  • חוסר תחושה בנחיריים או בקצה האף או קשיי נשימה שיכולים להתפתח לאחר ביצוע הניתוח ויעברו עם זמן ההחלמה.

  ד”ר שלמה צרפתי : “הדבר החשוב ביותר בעיני כמנתח מומחה הוא לדאוג לתיאום ציפיות עם המנותח בנוגע לתוצאה הסופית הרצויה ולא פחות חשוב שהתוצאה של ניתוח האף תיראה טבעית ותתאים לפרופורציה של פני המטופל”. 

  ניתוח אף לפני ואחרי שלמה צרפתי
  לפני ואחרי ניתוח אף : באדיבות מרפאת דר שלמה צרפתי

  האם יש כאבים אחרי ניתוח אף?

  אחרי ניתוח אף אין כאבים כלל, יחד עם זאת יש תחושה של אי נוחות, היות והאף גדוש ונפוח עם שטפי דם וההרגשה דומה להצטננות. התחושה הזאת חולפת לאחר שבוע.

  איך נושמים אחרי ניתוח אף?

  בימים הראשונים רצוי מאוד לא לנשום דרך האף. לאחר שבוע ניתן לחזור לנשום באופן רגיל.

  איך צריך להתנהג לאחר ניתוח אף?

  1. יש להימנע מלהרכיב משקפיים למשך חודש מיום הניתוח.
  2. יש לחבוש כובע ולהשתמש בקרם מקדם הגנה על האף.
  3. יש לדעת כי לאחר ניתוח אף נוצרת חוסר תחושה בנחיריים ובקצה האף, לא להיבהל זה עובר תוך מספר ימים.
  4. טיפוח העור באף: בתקופה של 3 חודשים הראשונים אחרי ניתוח אף מומלץ לא לבצע טיפול קוסמטי או ניקוי נקבוביות העור של האף כלומר לא להוציא “שחורים” מהאף.

  מתי רואים תוצאות אחרי ניתוח אף? 

  את התוצאות הראשונות אחרי ניתוח אף רואים כמובן 6-7 ימים לאחר הניתוח בעת הסרת הגבס-הסד, יחד עם זאת, בימים אלו עדיין ישנה נפיחות ולכן את התוצאות המדויקות יותר רואים חודשיים ימים לאחר הניתוח. את התוצאה הסופית של ניתוח אף רואים לאחר שנה מהניתוח.

  האם נשארות צלקות אחרי ניתוח אף פלסטי?

  הצלקות אחרי ניתוח אף הן בחלק הפנימי של האף , כך שלא רואים אותם. הניתוח כאמור מבוצע דרך הנחיריים,במקרים בהם עושים ניתוח אף פתוח או הקטנת נחיריים נותרות צלקות חיצוניות בעור של האף.

  איך נראית החזרה לשגרה אחרי ניתוח אף? 

  1. 7-10 ימים לאחר ניתוח אף ניתן לחזור לשגרה ואף ללכת לעבודה.
  2. פעילות גופנית ניתן לבצע חודש אחרי הניתוח.


  ד"ר שלמה צרפתי
  אף אוזן גרון
  ד”ר שלמה צרפתי מומחה למחלות א.א.ג. ומנתח מומחה לניתוחים אנדוסקופים של הסינוסים אף עם בעיות נשימה קשות, ניתוחי אף קוסמטיים ומשולבים מכל הסוגים, ניתוחים אסתטיים עם בעיות מבנה מורכבות וניתוחים כושלים. הניתוחים הכירורגיים, הפלסטיים והניתוחים...

  להתייעצות עם ד”ר צרפתי
  השאירו פרטים או חייגו
  077-2309315

   תגובות