כדאי שתכירי את דרכי הטיפול באנדומטריוזיס

למידע והתייעצות

להתייעצות עם ד"ר שינמן
השאירו פרטים או חייגו
077-9977730

  הנני מאשר את תקנון אתר
  יש לאשר את תקנון האתר

  מדיקו > גינקולוגיה

  אנדומטריוזיס הינה בעיה גניקולוגית הפוגעת באיכות החיים של נערות ונשים רבות, והיא מתבטאת בכאבים תמידיים באגן, ודימומים חזקים וכאבים חזקים ואף משתקים בזמן הדימום הוסתי.

  על כך מסביר ד"ר רון שינמן בתכנית המילון הרפואי בוידאו בהנחיית פרופ' קרסו

  הבעיה נוצרת כאשר תאים של רירית הרחם נמצאים באיברים אחרים בגופה של האישה במערכת הרבייה או איברים אחרים בגוף וכאשר האישה נמצאת במחזור החודשי השינויים ההורמונליים שהיא עוברת משפיעים על תאי הרירית היכן שהם נמצאים.

  תאי הרירית שברחם מופרשים מגופה של האישה בצורה של הדימום הוסתי בעוד התאים האחרים מדממים ללא יכולת ניקוז דבר הגורם לדלקות מקומיות הידבקויות וצלקות באותם איברים וכאבים עזים במהלך ימי הדימום הוסתי.

  ישנן מספר דרכים לטפל באנדומטריוזיס, אשר כוללות טיפול הורמונלי תרופתי, סוגי ניתוחים שונים וברוב המקרים מומלץ לשלב בין שתי השיטות- ביצוע ניתוח לשיפור איכות החיים והפחתת תופעות הלוואי והכאבים ולאחר מכן מתן תמיכה על ידי טיפול תרופתי.

  סוגי ניתוחים לטיפול באנדומטריוזיס:

  טרום הניתוח יש לבצע בדיקת אולטרא סאונד או היסטרוסקופיה אבחנתית לזהות היכן נמצאים אותם תאי הרירית וזאת על מנת לבצע את הניתוח בצורה המדויקת ביותר ולהוציא את אותם תאים ולמנוע הידבקויות וצלקות באיברים בהם הם נמצאים.

  לאחר מכן יוחלט על סוג הניתוח המתאים ביותר לטיפול. יש לציין שהוצאת תאי הרירית מאותם איברים על ידי ניתוח לא מבטיח את העובדה שהם לא יחזרו ויופיעו בשנית ולא מונעים מצב בו יהיה צורך בניתוח נוסף בהמשך.

  ניתוחים לטיפול במצב של אנדומטריוזיס אינם מומלצים לכל אישה, וכשלב ראשון יש לבצע בדיקות ולנשות טיפולים אחרים על מנת לבדוק אם ניתן להקל על המחלה שכן אין טיפול וודאי שמספיק או מונע אותה.

  ניתוחים לטיפול באנדומטריוזיס לרוב יבוצעו בנשים אשר לא הגיבו לטיפול התרופתי, או סובלות מציסטות חוזרות, ונשים המעוניינות להרות בעתיד.

  במצב כזה מחשוב מאוד לשלול את האפשרות שאי הפריון או חוסר היכולת להרות נובעת מכך שהאישה סובלת מאנדומטריוזיס.

  כאשר מדובר במצב קל יחסית של  מחלת האנדומיטריוזיס ניתן לטפל במצב על ידי ניתוח לפרוסקופיה במהלכו מוצאים את תאי הרירית שהתמקמו באיברים אחרים מחוץ לרחם.

  כאשר מדובר במצב קשה ועמוק של אנדומיטריוזיס הניתוח יהיה ארוך ופולשני ויש צורך ברופא מנתח מיומן בתחום.

  לניתוח בשיטת הלפרוסקופיה יש יתרונות רבים שכן במהלכו ניתן לבצע בדיקה של האיברים בנוסף להסרת תאי הרירית:

  • הוצאת תאי רירית הרחם מאיברים מחוץ לרחם
  • הפרדת הידבקויות באותם איברים בהם נמצאו אותם תאים
  • בדיקת כשירות החצוצרות
  • הוצאת ציסטות מהשחלות במידה והופיעו

  ניתוח אנדומטריוזיס
  למדריך אנדומטריוזיס כולל הרחבה על תסמינים טהאפשרויות העומדות לפניכן

  במידה והתאים של הרירית נמצאים בדרכי העיכול או בשלפוחית השתן ניתן להסיר את התא כולו ולהפסיק את תופעות הלוואי והסימנים, אך לעיתים יש צורך בכריתה חלקית של שלפוחית השתן או חלק מהמעי.

  לסוג הניתוח הזה ישנן תופעות לוואי מוכרות ושכיחות כמו הופעה של בחילה וכאבים באזור הכתפיים לאחר הניתוח.

  כמו כן ישנו סיכוי נמוך לסיבוך במהלך הניתוח או לאחריו כגון פגיעה במעי במהלך ההליך או בכלי הדם, אך מדובר בסיכונים נדירים עד מאוד בסוגי ניתוחים אלו.

  חשוב לציין שנשים אשר עברו ניתוחים לטיפול באנדומטריוזיס, גם אם תוצאות הניתוח היו טובות עד מאוד, עדיין אותן נשים צריכות לקבל טיפול תרופתי לאחר מכן על מנת לשפר את סיכויי ההצלחה ולמנוע את חזרתן של אותן תופעות הלוואי מהן סבלו.

  • הקפדה על אורח חיים בריא תזונה מאוזנת ואף דיאטה. שמירה על דיאטה מתאימה בהתאם להוראות הרופא יכולה לעזור רבות לשיפור תוצאות הניתוח. מטרות הדיאטה העיקריות הן הפחתת רמות האסטרוגן בגוף והפחתת של הפעילות ליצירת פרוסטגלנדינים שנוצרים בחלל הבטן עקב דלקות שנוצרות בעקבות האנדומטריוזיס. כמו כן יש להקפיד על אכילת מזונות שמגבירים את הפעילות המטבולית של הכבד ועוזרים להגדיל את כמות האסטרוגן שיוצאת מהגוף.
  • לאחר ביצוע ניתוח לטיפול באנדימטריוזיס מומלץ לאותן נשים לעבור טיפולים פיזיותרפיים לחיזוק שרירי רצפת האגן ועל ידי כך למנוע כאבים באגן .
  • נשים הסובלות מאנדינטריוזיס נתונות תחת מצב מתמיד של לחץ וכאבים שאף יכול להגיע למצבים של חרדה ומצוקה של ממש בעיקר טרם ביצוע הליך כירורגי ומכיוון שאין הבטחה חד משמעית שמצב זה ייפתר או יפסק. לכן, מומלץ לאותן נשים לקבל טיפול פסיכולוגי תומך.


  ד"ר רון שינמן
  יילוד וגינקולוגיה
  ד"ר רון שינמן הינו מומחה ליילוד וגינקולוגיה, בעל התמקצעות ייחודית בניתוחים גינקולוגים אנדוסקופים מתקדמים (לפרוסקופיה והסטרוסקופיה) ובטיפול באנדומטריוזיס. בימים אלו מנהל את מרפאת האנדומטריוזיס בבי״ח מאיר בכפר סבא, משמש כרופא מנתח בכיר בבי״ח הרצליה מדיקל...

  להתייעצות עם ד"ר שינמן
  השאירו פרטים או חייגו
  077-9977730

   הנני מאשר את תקנון אתר
   יש לאשר את תקנון האתר

   תגובות