הורות יחידנית: הבחירה היא שלך

למידע והתייעצות

להתייעצות עם ד"ר רויבורט
השאירו פרטים או חייגו

077-9977726

  הנני מאשר את תקנון אתר
  יש לאשר את תקנון האתר

  מדיקו > גינקולוגיה

  דחיית גיל הולדת הילדים נעשתה תופעה נפוצה בקרב נשים בעולם המערבי והבאת ילדים בגיל 40 ומעלה הפכה להיות מקובלת, בין היתר משיקולי השכלה, קריירה וביסוס כלכלי, נתונים מראים עלייה בשנים האחרונות במספר המשפחות החד-הוריות בישראל

  ד"ר משה רויבורט מסביר על הורות יחידנית בתכנית המילון הרפואי בווידיאו בהנחיית פרופ' קרסו


  דחיית גיל ההורות מייצרת חיסרון ביולוגי עקב הירידה בפוריות האישה עם הגיל, אך יותר ויותר נשים אינן רוצות לוותר על חווית ההורות ומגיעות לשלב בו הן מעוניינות להביא ילד לעולם גם שלא במסגרת זוגיות עם בן זוג.

  הורות יחידנית מבחירה היא הורות של הורה יחיד, המגדל את ילדיו ללא בן זוג, מתוך בחירה, כאשר אחוז גבוה מתוכן הן אימהות יחידניות מבחירה -בין אם מדובר בנשים שילדו בעזרת תרומת זרע ובין אם מדובר בהסכם של הורות משותפת.

  ילד תינוק מבחנה טיפולי פוריות

  זוהי בעצם השאלה הראשונה עליה צריכה האישה לתת את הדעת: האם היא מתכוונת להביא ילד לעולם באמצעות הורות משותפת או באמצעות הזרעה עם זרע של תורם אנונימי (קרי באמצעות פניה לבנק הזרע).

  היתרון הגדול בשימוש בתורם אנונימי הוא  שלאחר הלידה אין תלות באדם אחר או בכל גורם חיצוני לצורך גידול הילד (כמו בהורות משותפת) וההורה זוכה בעצמאות ובזכות לטפל בילדו שלו כראות עיניו.

  מצד שני, יתרון זה יכול במצבים מסוימים להוות גם חסרון, כיוון שנטל ההורות נופל כולו על אדם אחד, על כל המשתמע מכך וגידול עצמאי של ילד יכול במהרה להפוך לעול כלכלי ונפשי כבד, במיוחד במקרים בהם להורה אין סביבה משפחתית תומכת כמו סבים וסבתות, דודים, חברים וכד'.

  מסלול זה מתאים במיוחד לנשים וגברים המעוניינים להביא ילד לעולם, אך אינם נמצאים בזוגיות או  שאינם מעוניינים בזוגיות ובתלות הנלוות אליה. הורות יחידנית מתאימה גם לזוגות חד מיניים המעוניינים בילד.

  הורות יחידנית

  המונח הורות משותפת מתייחס לזוגות או יחידים אשר בוחרים להביא יחד ילד לעולם, אך אינם נמצאים במערכת יחסים זוגית זה עם זו. זה יכול להיות בתצורה של גבר ואשה ההופכים לשותפים להורות או זוגות חד מיניים המצרפים אדם נוסף למערכת היחסים לצורך הבאת ילד משותף.

  השותפים להורות במסלול זה מודעים לכך שהם חוברים יחד לצורך הבאת ילד משותף וגידולו, וברוב המקרים חותמים על הסכם הורות משותפת לצורך הסדרת כל התחומים הנוגעים לנושא כמו הסדרי ראייה, מגורים, כלכלה, חינוך ועוד.

  זוג חד מיני עם ילד

  יתרונות המסלול הם שהוא מאפשר להביא ילד לעולם גם שלא בתוך מערכת זוגית ומצד שני הוא מאפשר לחלוק את חוויית ההריון וההורות עם שותפים תומכים לאורך כל הדרך.

  כמו כן, המעמסה הכלכלית הכרוכה בגידול הילד נחלקת בין שני אנשים (או יותר) ואין צורך בנסיעות לחו"ל או לרכוש זרע בבנק הזרע.

  השותפים להורות נתקלים בפחות קשיים ביורוקרטיים בזכות העובדה שיש לילד שני הורים שהם גבר ואישה.


  ד"ר משה רויבורט
  יילוד וגינקולוגיה
  ד"ר משה רויבורט הינו מומחה ביילוד וגינקולוגיה, עם תת התמחות בפוריות והפריה חוץ גופית. עובד בשיתוף פעולה עם מטפלת המתמחה בייעוץ נפשי ותמיכה במטופלי פריון.

  להתייעצות עם ד"ר רויבורט
  השאירו פרטים או חייגו

  077-9977726

   הנני מאשר את תקנון אתר
   יש לאשר את תקנון האתר

   תגובות