אנדומטריוזיס: האבחון הסונוגרפי והטיפול במחלה

למידע והתייעצות

להתייעצות עם פרופ’ וולמן
השאירו פרטים או חייגו
077-230-9359

מדיקו > גינקולוגיה

סובלת מכאבי גב קשים לפני הווסת ובעת הוסת , כאבים חזקים באגן ?אולי זה אנדומטריוזיס!

אנדומטריוזיס הינה מחלה בה רירית שאמורה להיות בתוך רחם מגיעה לאיברים אחרים בתוך האגן, וכך בזמן המחזור הווסתי, הרירית שמגיבה לשינויים ההורמונליים, כמו הרירית שברחם משגשגת ובזמן הדמם הויסתי מדממת אף הי. אנדומטריוזיס גורמת גם לבעיות בפוריות ולפיכך יש לבצע אבחון סונוגרפי למחלה לצורך אבחון מדויק יותר

צפו בפרופ’ וולמן מסביר על כך בראיון עם פרופ’ קרסו בתכנית המילון הרפואי

מהי אנדומטריוזיס?

למרות שהמחלה מוכרת כבר מהמאה ה- 19 עדין לא ידוע הגורם למחלה. קיימות לכן תאוריות שונות ורבות לגבי דרך התהוות המחלה.

המקובלת ביותר הינה התאוריה של סמפסון שגרס ששתלי אנדומטריוזיס מגיעים לאגן בזמן המחזור הויסתי דרך יציאה של נוזל מהחצוצרות במקביל ליציאה לנרתיק .

הבעיה היא שתהליך זה מתרחש אצל למעלה מ- 95% מהנשים וקשה להסביר מדוע בחלק גדול מהן לא מתהווה המחלה.

חוקרים  אחרים גורסים שמדובר בהפרעה חיסונית אצל חלק מהנשים שמונעת מהגוף להסיר את השתלים לאחר הוסת.

איך מתבטאת המחלה?

מאחר ואנדומטריוזיס שתולה באיברים שונים כמו שחלות, מעי, שלפוחית השתן ואחרים, הדמם באיברים אלו גורם לכאבים עזים שלעתים ממש משתקים את הסובלת ליומיים שלושה.

צילום: 123RF

מעבר לכאבים הדם שמופרש במחזור נאגר סביב האיבר ממנו הוא מופרש ומאחר ואין לו לאן להיות מופרש יוצר בסופן של דבר הצטלקויות והידבקויות סביב האיבר דבר שעשוי לפגום בפריון בסופו של דבר .

התסמינים של אנדומטריוזיס

התסמינים האופייניים הם כאבי גב קשים לפני הווסת ובעת הוסת, הכאבים במרבית המקרים הנם כאבים עזים באגן.

כאבים אלו עשויים להקרין לרגלים עשויים להיות מלווים בכאבים בבטן תחתונה שמקרינים לרגליים, עם או בלי כאבי מפרקים עוויתות קשות בבטן בזמן הווסת, בחילות והקאות.

בחלק מהנשים כאשר קיימת מעורבות של המעי ייתכנו כאבים והתכווצויות ביציאות. עצירות ושלשולים שעשויים להופיע לאורך כל החודש ובעיקר בזמן הווסת, עצבנות ועייפות. עם התקדמות המחלה ניתן לראות בהרבה מן המקרים בעיות פוריות.

אבחון אנדומטריוזיס

שנים רבות נטו להחמיץ את המחלה בשל התייחסות לכאבי מחזור כמשהו טבעי ולכן פתרו נשים בכך שמחזור כואב, אין מה לעשות, אחרי הלידות זה יעבור או שייחסו את הכאבים לסוג של הגזמה נשית.

עם זאת דרך האבחנה הכמעט יחידה הייתה דרך ממצא אקראי בניתוחים או ביצוע לפרוסקופיה שבה ניתן לראות את הנגעים.

האבחון הסונוגרפי כלל שנים רבות רק הדגמה של אנדומטריומה שזה ממצא ציסטי בעל מראה מאוד אופייני של זכוכית כתושה שמצביעה על קיום נגע אנדומטריוטי גדול בשחלה.

שיטה נוספת להדגמה הייתה ביצוע בדיקת תהודה מגנטית שנחשבת לשיטה מאוד מדויקת אך בעלת זמינות נמוכה ועלות גבוהה לבדיקה.

בשנים האחרונות התפתחה שיטה בה ניתן בעזרת האולטראסאונד לסקור את כל אברי המטרה הפוטנציאלים באגן ולבדוק האם מי מהם נפגע על ידי שתלים של אנדומטריוזיס.

שיטה זאת מאוד מדויקת לגבי שתלים מעבר לקוטר מסוים בעלי חדירה עמוקה. עדין לא קיימת שיטה בה ניתן לדמות שתלים שטחיים.

עבודות רבות מראות שסוקר המיומן בשיטה הסונוגרפית יגיע לתוצאות לא פחות טובות מההדמיה המגנטית ולכן ברוב העולם מקובל כיום להשתמש באולטראסאונד ככלי הראשון לאבחון המחלה.

הטיפול באנדומטריוזיס

הטיפול במחלה נע מטיפול תרופתי בסוגים שונים של תרופות, החל בתרופות נוגדות כאבים ודלקת, דרך גלולות למניעת הריון שניתנות ברצף ומדכאות את רירית הרחם, ועד לתרופה שפותחה במיוחד עבור המחלה.

במקרים רבים הטיפול התרופתי אינו יעיל דיו ויש לפנות לטיפול כירורגי לפרוסקופי דהיינו החדרת סיב אופטי לחלל הבטן והסרת הנגעים.

דירוג:

5 גולשים דירגו 5.0
פרופ' יגאל וולמן
יילוד וגינקולוגיה
פרופ’ וולמן הינו בוגר בית הספר לרפואה באוניברסיטת תל אביב, סיים התמחות במיילדות וגינקולוגיה בבית חולים הקריה בתל אביב, עבר השתלמות באקו לב עובר בבית החולים לילדים חולים בטורונטו בקנדה. פרופסור חבר באוניברסיטת תל אביב,...

להתייעצות עם פרופ’ וולמן
השאירו פרטים או חייגו
077-230-9359

תגובות

דירוג: