העתיד כבר כאן: הרובוט החדשני בניתוח החלפת ברך

למידע והתייעצות

לקבלת מידע נוסף אודות הטיפול
השאירו פרטים או חייגו
077-2303016

  מדיקו > אורתופדיה

  ניתוחי החלפות מפרקים- ברך וירך הינם בין הניתוחים הנפוצים ביותר בישראל ובעולם המערבי. בשנים האחרונות, תופסת תאוצה טכנולוגיית ניתוח חדשנית, המאפשרת לבצע את החלפת המפרק באמצעות זרוע רובוטית ייחודית. כיום, מוצע ניתוח הברך הרובוטי בישראל בעיקר במסגרת פרטית, אך פרופ' דרקסלר- מנהל המחלקה האורטופדית בבי"ח אסותא אשדוד ציבורי הביא את הבשורה לכלל המטופלים

  צפו בפרופ' מיכאל דרקסלר מסביר על הרובוט החדשני מתוך התכנית סטטוסקופ

  מהי השיטה הרובוטית לניתוח ברך?

  את שיטת הניתוח הרובוטית החליט כבר היום לאמץ בית החולים הציבורי אסותא באשדוד, תחת המחלקה האורתופדית בניהולו של פרופ' מיכאל דרקסלר, מומחה לכירורגיה אורתופדית של מפרק הברך והירך. כפי שמתאר זאת פרופ' דרקסלר, שיטת הניתוח הרובוטית היא אינה שיטה בה מתבצע הניתוח על ידי רובוט, אלא שיטת ניתוח בה משולבת גם זרוע רובוטית, המסייעת לרופא המנתח במהלך הניתוח.

  בכל רגע נתון לאורך הניתוח, מקבל הרופא מידע מלא ומדויק על כל חלקי מפרק הברך, הזוויות שלהם, המיקום המדויק והמנחים שלהם ביחס לחלקי מפרק אחרים. מידע זה מאפשר למנתח לאזן את המפרק בצורה אנטומית יותר מדויקת, ביחס לניתוח רגיל.

  המערכת הרובוטית מבוססת על מצלמה מתקדמת וחיישנים המורכבים על הברך בזמן הניתוח. המצלמה סורקת מרחוק את מפרק הברך בצורה רציפה ובזמן אמת.

  נתוני המצלמה מועברים למחשב, המבצע את כל החישובים הנדרשים ומציג על גבי מסך, הדמיה חיה של המפרק לצד נתונים מספריים של מתח רצועות, זויות ועומק חיתוך, המאפשרים למנתח לאזן את הברך בזמן אמת, בצורה המדויקת והאנטומית ביותר.

  לבסוף, למערכת זו מחוברת גם הזרוע הרובוטית, המנחה את המנתח לבצע את חיתוכי המפרק הנדרשים. הזרוע הרובוטית מאפשרת לבצע חיתוכים מדויקים מאוד, עד רמה של 0.5 מ"מ, ומונעת פגיעה ברקמות מסביב- גידים, רצועות ושרירים.

  החיתוך המדויק, האיזון האנטומי ומניעת פגיעה ברקמות מסביב, מקצרים את תהליך ההחלמה ומפחיתים כאב וכן, מבטיח תוצאה אנטומית ומדויקת יותר, שמשמעותה שיעורי הצלחה גבוהים יותר ושביעות רצון רבה יותר של המטופלים.

  החלפת מפרק ברך באמצעות רובוט

  מי זכאי לניתוח ברך בשיטה הרובוטית?

  בית החולים אסותא באשדוד מציע את אופציית הניתוח הרובוטית לכל מבוטחי כלל קופות החולים, בכפוף להגשת טופס 17 (התחייבות) מקופת החולים בה מבוטח המטופל. למעשה, כל מבוטח בכל קופת חולים, יכול לעבור את ניתוח הברך הרובוטי בבית החולים אסותא אשדוד, ללא השתתפות עצמית ומבלי שהניתוח יהיה כרוך בעלויות הגבוהות האופייניות לו בבתי חולים פרטיים.

  מהו תהליך השיקום לאחר הניתוח?

  לדברי פרופ' דרקסלר, הניתוח מבוצע בהרדמה אפידורלית/ ספינלית- כלומר רק הרגליים מורדמות והמנותח מטושטש כך שלא שומע את מהלך הניתוח. בנוסף, מבוצע בלוק עצבי לרגל המנותחת המונע כאבים ל 24 שעות. נתונים אלו מאפשרים כבר מספר שעות לאחר הניתוח, כאשר חולפת השפעת ההרדמה, להקים ולהוליך את המטופל על הברך החדשה. למחרת הניתוח, משתחרר המטופל לביתו עם הליכון או מקל.

  פרופ' דרקסלר: "בית החולים אסותא אשדוד מאפשר כיום לכל מי שמעוניין בניתוח הרובוטי להחלפת ברך לעבור אותו באמצעות טופס 17 וללא השתתפות עצמית!! אנחנו גאים להוביל את המהפיכה הזו ואני משוכנע כי בעתיד יצטרפו גם בתי חולים נוספים"

  ניתוח רובוטי להחלפת ברך – חוויית הטיפול של מאיה

  לפני כשנה, בעקבות קושי ממשי ומתמשך בהליכה ועלייה במדרגות, עברה מאיה, מטופלת של פרופ' דרקסלר, ניתוח החלפת ברך בברך שמאל. את מפרק ברך ימין, החליטה מאיה להחליף אצל פרופ' דרקסלר בבית החולים אסותא אשדוד, באמצעות שיטת הניתוח הרובוטית. לדבריה, ניתוח הברך שביצעה לפני כשנה, סייע לה מאוד והוביל לשיפור משמעותי באיכות חייה וכעת היא מקווה לזכות למזור מלא לאחר ניתוח הברך השנייה.

  על יעילותה של שיטת הניתוח הרובוטית להחלפת ברך, מעידה מאיה, אשר חשה הקלה משמעותית בכאבי הברך שליוו אותה לאורך שנים באופן קבוע. בבוקר שלאחר הניתוח, מאיה התהלכה כבר באופן חופשי במסדרונות בית החולים ללא סיוע הליכון ובמעקב מרפאתי לאחר שבועיים מדווחת על הקלה משמעותית בכאבי הברך ובצליעה שליוו אותה בשנים האחרונות וכעת מתהלכת בחופשיות ללא מקל, וכדבריה "עתיד של איכות חיים ללא כאבי הברכיים שליוו אותי שנים רבות".


  פרופ' מיכאל דרקסלר
  כירורגיה אורתופדית
  פרופ' מיכאל דרקסלר הינו מומחה לאורתופדיה והחלפות מפרקים ברך וירך בשיטה חדשנית עם החלמה מהירה. מנהל המערך להחלפות מפרקים והמחלקה האורתופדית בבית חולים האוניברסיטאי אסותא אשדוד. לפרופ' דרקסלר ניסיון רב בהוראה פרונטלית וקלינית של סטודנטים,...

  לקבלת מידע נוסף אודות הטיפול
  השאירו פרטים או חייגו
  077-2303016

   תגובות

   • אנני 3 בינואר 2022 21:32

    כל הכבוד. מקווה שעוד בתי חולים יאמצו את הכיוון. חיי אדם והקטנת צער לפני הכל.

     הגב