סרטן הערמונית: מדריך לאבחון וטיפול במחלה

למידע והתייעצות

להתייעצות עם ד"ר שטרנברג
השאירו פרטים או חייגו
077-2305060

  מדיקו > אורולוגיה

  סרטן הערמונית הינו הסרטן השכיח ביותר בקרב גברים עם כ-2,000 מקרים מאובחנים מדי שנה בישראל, סרטן זה מהווה 9 אחוזים מהסיבה למוות בארה"ב, איך מאבחנים את סרטן הערמונית ומהם הגישות לטיפול במחלה | מדריך

  על כך מסביר ד"ר איתי שטרנברג בתכנית המילון הרפואי בווידאו בהנחיית פרופ' קרסו

  איך מתבצע אבחון של סרטן הערמונית?

  סרטן הערמונית מבוצע בעזרת בדיקת דם לחלבון ה-Prostate specific antigen) PSA) חולים עם רמה גבוהה של PSA המחשידה לסרטן ערמונית מופנים לביופסיות ערמונית. ביופסיה של הערמונית מבוצעת בהנחיית אולטרסאונד המוחדר דרך פי הטבעת ומאפשר דגימה של הערמונית.

  בירור שלילת גרורות סרטן הערמונית 

  לאחר אבחנה של סרטן הערמונית יש צורך בבירור שמטרתו שלילת גרורות אשר נשלחו מהגידול הראשוני בערמונית לאיברים אחרים (האיברים העיקריים אליהם סרטן הערמונית שולח גרורות הם בלוטות להימפה, עצמות וריאות). את הבדיקות מבצעים על ידי מיפוי עצמות ובדיקת CT של הבטן והאגן.

  כיום קיימת בדיקה חדשה יותר אותה ניתן לבצע במקום מיפוי עצמות ו CT ושמה PET CT עם סמן Ga68-PSMA. בדיקה זו מדוייקת יותר ממיפוי עצמות ו CT ולאחרונה הוכנסה לסל הבריאות לחולים עם סרטן ערמונית בסיכון גבוה. בנוסף, השימוש בבדיקת MRI ערמונית משפר את יכולת האבחון של הגידול הראשוני בערמונית ומשפר את יכולת התכנון של הטיפול.

  במטופלים עם רמת PSA מוגברת המחשידה לסרטן ערמונית אך ביופסיה ללא סרטן ערמונית, ניתן לבצע בדיקות נוספות אשר עוזרות בהבנה מה הסיכוי למציאת סרטן ערמונית בביופסיה חוזרת. בדיקות אלה כוללות בדיקות PSA חופשי בדם, בדיקת שתן לחלבון PCA3, אשר מבוצעת מיד לאחר בדיקה רקטאלית, ובדיקת MRI  של הערמונית. אבחון מוקדם של סרטן ערמונית חשוב ויכול למנוע תמותה מיותרת מסרטן זה.

  בדיקת PSA
  בדיקת PSA

  למעבר למדריך המלא על "טיפול בסרטן הערמונית" הכולל רופאים המטפלים בבעיה

  ד"ר שטיינברג: "מחקר אירופאי גדול אשר בדק את ההשפעה של בדיקת סקר עם PSA על תמותה מסרטן ערמונית מצא שבדיקת סקר זו מורידה את התמותה מסרטן ערמונית ב 20-30 אחוזים".

  הטיפולים האפשריים לטיפול בסרטן הערמונית:

  כאשר ישנה אבחנה של סרטן הערמונית יש צורך לבצע ניתוח להסרת הערמונית. ניתן להסיר את הערמונית בכמה שיטות ניתוח שונות-

  • מעקב פעיל לחולים עם סרטן ערמונית בסיכון נמוך
  • כריתת הערמונית בניתוח המבוצע בגישה פתוחה
  • כריתת הערמונית בניתוח המבוצע בשיטת הלפרוסקופיה
  • כריתת ערמונית רובוטית
  • הקרנות חיצוניות
  • ברכיתרפיה שהיא הקרנה פנימית שנעשית על ידי השתלת גרגרים הפולטים קרינה בתוך הערמונית עצמה.

  בחירת שיטת הטיפול המתאימה נקבעת לפי גיל המטופל ומצבו הרפואי, מאפייני הגידול שאובחן והעדפת המטופל. מאפייני הגידול, אשר מנבאים את מידת האגרסיביות שלו, כוללים ממצאים בבדיקה רקטאלית, רמת ה PSA לפני ביצוע הביופסיה והממצאים בביופסיה. הבדיקה המיקרוסקופית של ביופסיית הערמונית מאפשרת מתן ציון המתאר את מידת האגרסיביות של הגידול ונקרא גליסון (Gleason). ציון גליסון נע בין 6 ל 10.

  אדם מבוגר סרטן הערמונית

  ציון גליסון לקביעת דרגת החומרה של סרטן הערמונית לאחר נטילת הביופסיה:

  • כאשר ציון גליסון הוא שש הגידול בעל דרגת אגרסיביות נמוכה.
  • כאשר ציון גליסון הוא שבע דרגת האגרסיביות בינונית
  • גידולים בעלי גליסון שמונה הם גידולים אגרסיביים.

  את ציון גליסון משכליים ביחד עם בדיקת הדם של רמת הPSA ועם תוצאות הבדיקה הרקטאלית ונתונים אלו קובעים את דרגת החומרה של סרטן הערמונית.

  כאשר למטופל ציון גליסון נמוך מה שמהווה אינדיקציה על גידול לא אגרסיבי ניתן להימנע מביצוע ניתוח לכריתת הערמונית ולהמשיך לבצע מעקב צמוד לבדיקת רמת הPSA, ביצוע בדיקות MRI לערמונית באופן קבוע ונטילת ביופסיה מהערמונית. מעקב זה יאפשר לעקוב אחר התפתחות סרטן הערמונית ובמקרה הצורך יהיה ניתן לטפל על ידי ביצוע הקרנות או ניתוח לכריתת הערמונית ולרפא את המטופל מסרטן הערמונית.

  ביצוע כריתה של ערמונית על ידי ניתוח: מהו התהליך?

  במהלך ניתוח של כריתת הערמונית מוסרת הערמונית עצמה בשלמותה ויחד איתה מסיר הרופא המנתח את שלפוחיות הזרע ובלוטות הלימפה הממוקמות באגן. הניתוח מבוצע תוך שימור העצבים הנמצאים בשני צידיה של הערמונית ותפקידם המין שליטה על התפקוד המיני.

  משך האשפוז לאחר ניתוח כריתת ערמונית הוא לרוב 3-4 ימים. לאחר האשפוז משתחרר המטופל לביתו עם קטטר שתן אשר לרוב מוצא כעשרה ימים לאחר הניתוח.

  חדר ניתוח 2

  איך הקרנות חיצוניות לטיפול בסרטן ערמונית פועלות?

  הקרנות הערמונית לטיפול בסרטן ערמונית ניתנות באופן רציף במשך כחודשיים, חמישה ימים בשבוע. להקרנה חיצונית השפעה על עצבי הזקפה, כך שגם לאחר הקרנות ישנה ירידה בתפקוד המיני, בדומה לניתוח. השפעות שליליות נוספות של הקרנות כוללת חולשה ועייפות בזמן הטיפול, הפרעה במתן שתן והשפעה על מערכת העיכול (הופעת שלשולים ואף שלשול דמי).

  כאשר מדובר בחולי סרטן הערמונית שדרגת החומרה של הסרטן בו הם חולים הוגדרה כבינונית או גבוהה יקבלו בנוסף להקרנות זריקות המיועדות לסירוס כימי לתקופה של בין חצי שנה ועד שלוש שנים.


  ד"ר איתי שטרנברג
  כירורגיה אורולוגית
  ד״ר איתי שטרנברג הינו מומחה לאורלוגיה, בעל מרפאה פרטית בהרצליה. ד"ר שטרנברג רופא בכיר במחלקה האורולוגית בבית חולים מאיר בכפר סבא, עוסק בטיפול במחלות הערמונית-פרוסטטה וסרטן בדרכי השתן, סרטן שלפוחית השתן, סרטן כליה וסרטן האשכים....

  להתייעצות עם ד"ר שטרנברג
  השאירו פרטים או חייגו
  077-2305060

   תגובות