הסרת שומות

מדיקו > מדריכים > כירורגיה פלסטית > הסרת שומות
הסרת שומות
רופאים שעשויים לסייע לך: 47 רופאים בתחום הסרת נגעים ושומות
כמה עולה: 1,000 - 5,000
31 תמונות של הסרת שומות
זמן החלמה: משתנה
סוג הרדמה: מקומית

מדריך הסרת שומות

הסרת שומות (נבוסים או נקודות חן)

ישנם סוגים שונים של גידולים על העור, מאד נפוצים ושפירים (לא סרטניים) – נקודות חן, נמשים ושומות. שומות הן גידולים על העור, בדרך כלל בצבע חום או שחור. שומות יכולות להופיע בכל מקום על הגוף.

השומות מופיעות בדרך כלל בילדות מוקדמת וממשיכות להופיע במשך 25 שנים ראשונות של חיים בוגרים. לרוב האנשים יש בין 10 ל-40 שומות על הגוף.

עם הגיל השומות מתחילות לאט להשתנות, להתעלות על פני העור ו/או לשנות צבע. לפעמים צומחות מהן שיערות. שומות מסוימות לא משתנות עם הזמן ואחרות נעלמות לגמרי.


מה גורם להופעה של שומות?

שומות מופיעות כשתאי העור גדלים ביחס במקום להתפזר על פני העור. תאים אלה נקראים מלנוציטים והם יוצרים את הפיגמנט המעניק לעור את הגוון הטבעי שלו. שומות יכולות להפוך לכהות יותר בעקבות החשיפה לשמש, בגיל ההתבגרות ובמהלך הריון.


סוגי שומות

שומה קונגניטלית (מולדת) – מופיעים כשאדם נולד. שומות מולדות מופיעים אצל אחד מתוך כל מאה אנשים בממוצע. לשומות אלה יש סיכוי גדול יותר להתפתח למלנומה (סרטן) מאשר לשומות המופיעות אחרי הלידה. שומה או כל נגע עורי מולד אחר מחייבים בדיקה אצל רופא עור אם הקוטר שלהם גדול מקוטר של מחק העיפרון או יש להם מאפיינים חריגים אחרים שיכולים להעיד על מלנומה.

שומות דיספלסטיות בדרך כלל גדולות מהממוצע ובעלות צורה מוזרה. הן נוטות להיות בצבעים שונים עם מרכז חום כהה וצדדים לא אחידים בהירים יותר. שומות אלה יכולות להתפתח למלנומה. מחקרים מראים שלאנשים שיש להם 10 או יותר שומות דיספלסטיות יש פי 12 סיכוי לפתח מלנומה, צורה מסוכנת של סרטן עור. כל שינוי בצורה של שומה יש לבדוק אצל רופא עור, כדי לשלול חשדות למלנומה.


איך ניתן לדעת האם השומה סרטנית?

רוב השומות אינן מסוכנות. שומות הנוטות להיות סרטניות בדרך כלל נראות שונה משומות אחרות או מופיעות אחרי גיל 25. אם שמת לב לשינוי בצבע השומה, גובהה, גודלה או צורתה יש לפנות מיד לרופא עור כדי לאבחן אותה.

חייבים לגשת לבדיקה אם השומות מדממות, נרקבות, מגרדות או הופכות לרגישות או כואבות.


כיצד ניתן לטפל בשומות?

אם רופא עור או מנתח פלסטי מאמנים שיש צורך באבחון נוסף של שומה, יש לעשות ביופסיה על ידי גילוח או הסרה של כל האזור, כדי לבחון אותו תחת מיקרוסקופ. מדובר בפרוצדורה פשוטה (אם רופא העור חושב שהשומה יכולה להיות סרטנית, חתך דרך השומה לא יגרום לסרטן להתפשט. אם התברר שהשומה סרטנית, יש להסיראת השומה במלואה כולל אתר הביופסיה ווכן יסיר שרוול של עור בריא מסביב. לאחר מכן הוא יתפור ויחבוש את הפצע.


תג עור (סקין טג)

תג עור הוא חתיכה קטנה של רקמה התלויה על רגלית. תגי עור לא מסוכנים ברובם הגדול, בדרך כלל ניתן למצוא אותם באזור הצוואר, החזה, בתי השחי, מתחת לשדיים או באזור המפשעות. תגי עור מופיעים לרוב אצל נשים, במיוחד עם משקל עודף ואנשים מבוגרים.
תגי עור בדרך כלל לא גורמים לכאבים, עם זאת, הם יכולים להפוך מודלקים אם משהו, נגיד בגדים, תכשיטים או עור משתפשף על פניהם.


הסרת תגי עור

ניתן להסיר תגי עור בקליניקה של כירורג פלסטי או רופא עור על ידי חיתוך שלה באמצעות אזמל או מספריים, על ידי הקפאה או מתן מכת חשמל ממוקדת.


סיבוכים

כמו בכל פרוצדורה כירורגית עלול להיות דימום, נפיחות, אדמומיות או כוויה במקום ההסרה. את נושא תופעות הלוואי שי להעלות במהלך הייעוץ הראשוני לפני ההליך, כמו כן, חשוב מאד לקבל מהרופא הוראות למשך תקופת ההחלמה.

שאלות ותשובות בנושא

האם הסרת תגי עור יכולה להשאיר צלקת?

כל פגיעה בשלמות העור משאירה צלקת, אך עם טיפול נכון ניתן לגרום לכך שהצלקת תהיה כמעט בלתי נראית או מטושטשת מאד.

אם הוסרו השומות החשודות, האם עלי עדיין להגיע לבדיקות תקופתיות אצל רופא עור

גם אחרי הסרת השומות חשוב מאד להישאר בקשר עם רופא עור כדי לשלול ממצאים סרטניים וטרום סרטניים.

התגלחתי והורדתי בטעות את תג העור. האם עלי לפנות לרופא?

מומלץ לחטא את המקום ולקבוע ביקורת אצל רופא עור כדי לוודא שאין זיהום.

תגובות

המדריך נכתב בתמיכה של

ד"ר אורן ויסמן
כירורגיה פלסטית
ד"ר אורן ויסמן הינו מומחה לכירורגיה פלסטית, בעל קליניקה פרטית לניתוחים פלסטיים שחזורים ואסתטיים בתל אביב. ד"ר ויסמן פרסם למעלה מ-50 מאמרים בעיתונות הרפואית הפלסטית ומרצה בין לאומי בכנסים בחו"ל.

תמונות לפני ואחרי של רופאים מהאתר

כתבות בנושא