האם גם אתם סובלים מעיניים יבשות? טיפול חדשני בעין יבשה פותח בארץ

למידע והתייעצות

להתייעצות עם פרופ' צדוק
השאירו פרטים בטופס או חייגו:
077-8038112

  הנני מאשר את תקנון אתר
  יש לאשר את תקנון האתר

  מדיקו > רפואת עיניים

  עין יבשה היא תסמונת שכיחה הפוגעת בכרבע מהאוכלוסייה הבוגרת בעולם, בעיקר בנשים, ומחמירה מגיל 45 ומעלה בשל שינויים הורמונליים בגיל המעבר. חברת סטארט-אפ ישראלית עושה היסטוריה עם טיפול חדשני וראשון מסוגו בעולם לטיפול בעין יבשה.

  צפו בפרופ' דוד צדוק מסביר על טיפול חדשני בעין יבשה בתוכנית "בקו הבריאות" בהנחיית פרופ' קרסו ופרופ' פרידמן.

  מהי מחלת עין יבשה?

  תסמונת העין היבשה יכולה להיגרם משתי סיבות עיקריות, האחת היא פגיעה בייצור דמעות, והשנייה היא אידוי יתר שלהן. תסמיני המחלה באים לידי ביטוי במגוון תחושות של אי נוחות בעיניים: צריבה, גירוי, דמעת, תחושת גוף זר (חול) ועייפות. במצבים קשים אף קיימת רגישות יתר לאור.

  תסמינים אלו מובילים לפגיעה ניכרת באיכות החיים ומהווים מטרד משמעותי ופגיעה בתפקוד היום-יומי.

  עין יבשה הינה תסמונת שכיחה הפוגעת בכרבע מהאוכלוסייה הבוגרת בעולם, בעיקר בנשים, ומחמירה מגיל 45 ומעלה בשל שינויים הורמונליים בגיל המעבר.

  בעיות הקשורות ליובש בעין הן מהסיבות המובילות לפניות לרופאי העיניים, ומהוות כ-25% מכלל הביקורים.

  עין יבשה גורמת לפגיעה באיכות החיים ולירידה של עד 35% בתפוקה בעבודה ובתפקוד היומיומי ככלל. פגיעה זו תלויה לרוב בחומרת היובש.

  מהן הסיבות העיקריות לעין יבשה?

  ישנם מספר גורמי סיכון מוכרים להתפתחות עין יבשה.

  אחד הגורמים העיקריים הוא הגיל – ככל שאנו מתבגרים גדלה ההסתברות להתפתחות עין יבשה.

  גורם סיכון נוסף הינו אורח החיים המודרני: אנו נחשפים במשך שעות ממושכות למסכים אלקטרונים אשר מאמצים את העיניים, וכן שוהים בחדרים ממוזגים החושפים את העיניים לתנאי יובש.

  שימוש בעדשות מגע וניתוחי לייזר להסרת משקפיים מהווים גם הם גורם סיכון.

  מחלות אוטואימוניות ובראשן תסמונת שיוגרן (Sjogren Syndrome) אשר פוגעות בבלוטת הדמעות ובייצורן, מחלות כרוניות שונות כמו סוכרת, וכן פגיעה ביכולת המצמוץ הן סיבות נוספות להתפתחות עין יבשה.

  האם זה רק מטרד או מסוכן?

  היובש עלול לגרום, בין היתר, לכאבי עיניים, לעייפות העיניים, לתחושת צריבה, לאי נוחות קשה, לרגישות לאור ואף לירידה בחדות הראיה, עד כדי אבדן ראייה במקרים הקשים ביותר.

  מהן דרכי הטיפול המקובלות כיום?

  הטיפול הנפוץ הוא שימוש בתחליפי דמעות או בטיפות המוסיפות שימון והרטבה לעין. בחלק מהמקרים, כאשר דלקת העיניים הינה הבסיס למחלת היובש בעין, הטיפול הוא באמצעות תרופות אנטי-דלקתיות. בשימוש עודף, לטיפות אלו תופעות לוואי הכוללות התפתחות של קטרקט ועלייה בלחץ התוך עיני, שיכולה להוביל לגלאוקומה.

  במקרים הקשים, בכדי להקל על התסמינים, המטופלים נזקקים להזלפת טיפות מידי שעה, דבר הפוגע באיכות חייהם ומכביד מאוד בעיקר על חולים מבוגרים המתקשים בפעולה זו. לכן, אנו כרופאים מחפשים אמצעים שיקלו על היובש בטיפול חד פעמי, או תקופתי.

  בתמונה: טיפול במכשיר ה – Viveye של חברת אפיטק (EpiTech)

  מהו הטיפול החדשני?

  הטיפול מבוסס על טכנולוגיה חדשנית, המשתמשת בגירוי מגנטי הגורם לנוירוסטימולציה (גירוי עצבי) סביב אזור העין. הטיפול אינו פולשני, מבוצע ע"י טכנאי או רופא במרפאה או במרכז רפואי ונמשך כעשר דקות לכל עין. הטיפול והמכשיר פותחו על ידי חברת אפיטק מאג, חברת סטארט-אפ ישראלית.

  לכמה זמן הטיפול משפיע?

  טיפול בודד של כ-10 דקות לעין יכול להשפיע לכמה חודשים (לפחות שלושה).

  מה היתרונות של הטיפול?

  אחד היתרונות הכי משמעותיים הוא שהטיפול הינו חד פעמי, לעומת הזלפת טיפות מספר רב של פעמים במהלך היום. הטיפול הבודד מקל על התסמינים (סימפטומים) ועל הסימנים הקליניים (מדדים לאיכות הדמעות) של העין היבשה, לאורך זמן. הטיפול אורך מספר דקות וגורם להטבה משמעותית לאורך זמן, למניעה של תחושת אי הנוחות והכאב ולמניעת הירידה בחדות הראיה המתקיימת במחלת העין יבשה.

  אנו הרופאים יכולים לשפר את איכות חיי המטופלים שלנו ע"י צמצום הצורך בשימוש התכוף בטיפות העיניים ולתרום למניעת התדרדרות חדות הראייה שלהם.

  האם הטיפול יעיל?

  עד כה טופלו 35 חולים עם עין יבשה בשלושה בתי חולים בישראל במסגרת מחקר. ראינו שיפור ניכר מבחינת הסימנים הקליניים של יובש העין. רוב המטופלים דיווחו על שיפור משמעותי בתסמינים וירידה בצריכת הטיפות. הטבה זו דווחה לאורך זמן רב, לפחות 3 חודשים לאחר הטיפול.

  האם הטיפול בטוח, איזה תופעות לוואי יכולות להיות לטיפול?

  המטופלים לא דיווחו על אירועים חריגים. כמו כן, בבדיקות עיניים מקיפות שהתבצעו לאורך כל תקופת המעקב, לא נמצאה כל פגיעה שנבעה מהטיפול.

  מה המטופלים מספרים על הטיפול?

  גאולה: "הגעתי לפרופ' צדוק אחרי שסבלתי שנים מעיניים יבשות, כל היום סביב טיפות העיניים, כבר ניסיתי את כל הסוגים וכלום לא עזר. סבלתי מתחושת חול בעיניים, עיניים צורבות כל הזמן, חוסר יכולת להתמקד בעבודה, רגישות לרוח ממזגנים, קושי בנהיגה בלילה בגלל סנוור ורגישות לאור. פרופ' צדוק ממש הציל אותי."

  גאולה קיבלה את הטיפול במסגרת מחקר קליני בשערי צדק. הטיפול היה במפגש אחד ולאחר מכן חזרה למעקבים לבדוק את מצב היובש בעיניים.

  כעבור כשבועיים כבר הרגישה הקלה משמעותית, ושכחה לשים טיפות. הורגש שיפור ניכר בתחושות החול בעיניים והצריבה. מאז עברה כחצי שנה והיא אינה סובלת מרגישות לאור.

  איפה ניתן לקבל עוד פרטים או לקבל טיפול?

  הטיפול ניתן במסגרת מחקר קליני. לפרטים נוספים לגבי קבלת הטיפול מכל אזור בארץ ניתן לפנות למחלקת עיניים באחד מבתי החולים הבאים המשתתפים במחקר הקליני:

  שערי צדק, איכילוב, וולפסון, בילינסון (רבין), הדסה עין כרם, ובית חולים העמק.


  פרופ' דוד צדוק
  רפואת עיניים
  פרופ' דוד צדוק הינו מומחה לרפואת עיניים, בעל מרפאה פרטית בחולון. פרופ' צדוק מנהל מחלקת עיניים בית חולים שערי צדק ומכהן כחבר בפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב.

  להתייעצות עם פרופ' צדוק
  השאירו פרטים בטופס או חייגו:
  077-8038112

   הנני מאשר את תקנון אתר
   יש לאשר את תקנון האתר

   תגובות

   • מרדכי 26 באוגוסט 2021 0:32

    האים זה מתאים לשוגרם סינדרום?

     הגב

    1. מערכת מדיקו 11 בנובמבר 2021 15:57

     אכן, אם כי זו היא תסמונת נדירה יחסית, יש לעבור הערכה אצל רופא.
     אין לראות בכתוב תחליף לייעוץ רפואי ויש לפנות לרופא המטפל.

      הגב

   • ויקטוריה כהן 6 בדצמבר 2020 10:20

    שלום, סובלת היובש קשה. טיפות, ג'לים ומשחות אינם עוזרות. אשמח להשתלב בטיפול.

     הגב

    1. מערכת מדיקו 9 בדצמבר 2020 11:01

     ויקטוריה שלום,
     את מוזמנת ליצור קשר לרישום למחקר בטלפון 077-8038112.
     בברכה,
     צוות מדיקו

      הגב

   • נורית צבר 23 בספטמבר 2020 12:39

    שמחתי לשמוע שיש טיפול ביובש בעיניים סובלת מאד. תודה

     הגב