אני מאשר/ת שאני מעל גיל 21 ומבקש/ת לקבל תוכן אודות מוצרי עישון ומוצרי טבק

סקר חדש חושף – מרבית הציבור בישראל לא מודע לגורמי הנזק העיקריים בעישון

מדיקו > רפואת משפחה

מעל 30% מהציבור בישראל מחזיק בתפיסה שגויה וסבור שניקוטין הוא גורם הנזק העיקרי בעישון סיגריות, גורם הנזק המשמעותי ביותר על פי מחקרים מדעיים, עשן הסיגריה שנוצר כתוצאה משריפת הטבק, מדורג כגורם משני בלבד (13.4%), בשנים האחרונות מספר המעשנים בישראל נותר כמעט ללא שינוי – 20%

חרף המאמצים הרגולטורים וההסברתיים הנרחבים שנעשים בשנים האחרונות על מנת להפחית את מספר המעשנים בישראל, אחוז המעשנים נותר כמעט ללא שינוי ועומד על כ-20% (על פי הדו"ח האחרון של משרד הבריאות אודות היקפי העישון בישראל).

שיעור זה גבוה מיתר מדינות ה-OECD ואף לא פחת בתקופה מגפת הקורונה.

כחלק מקידום חזונה לעבר "עתיד ללא עשן" יוצאת פיליפ מוריס בע"מ בפעילות להגברת המודעות לנזקי עישון הסיגריות "שווה לותר על טבק בוער".

סקר חדש מצביע כי קיימת בציבור תפיסה שגויה בדבר גורמי הנזק בהתפתחות מחלות הקשורות בעישון.

הסקר נערך על ידי מכון "שילוב" בהזמנת פיליפ מוריס בע"מ בקרב מדגם מייצג של מעל 1000 איש בקרב הציבור הכללי (לא מעשנים ומעשנים) הבגיר בישראל (+18) ובחן את תפיסות הסיכון בעישון סיגריות.

כשליש מהנשאלים (30.5%) סבורים כי הניקוטין הוא הגורם העיקרי להתפתחות מחלות הקשורות בעישון סיגריות, בעוד הנזק המשמעותי ביותר- עשן הסיגריה שנוצר כתוצאה משריפת הטבק, מדורג כגורם משני בלבד (13.4%) ושריפת הטבק כגורם זניח (3.2%).

תפיסות ביחס דומה התקבלו גם בקרב מעשנים כש27.5% הצביעו על הניקוטין כגורם הנזק העיקרי, בעוד העשן נתפס כגורם הנזק העיקרי בקרב 7% בלבד ואילו שריפת הטבק נתפש כגורם הנזק בקרב 4.1% מהמעשנים בלבד. המחקר המלא מצ"ב.

על פי המדע, הפעולה המשחררת כמות גדולה של כימיקלים מזיקים וזו הקשורה למחלות הנגרמות מעישון היא שריפת הטבק.

כאשר מציתים סיגריה היא שורפת טבק בטמפרטורות המגיעות עד C°900.

הטמפרטורות הגבוהות הנוצרות כתוצאה מתהליך שריפת הטבק גורמות להיווצרותם של מרבית הכימיקלים המזיקים הנמצאים בעשן סיגריות. מחקרים מדעיים מוכיחים כי ככל שטמפרטורת שריפת הטבק עולה, כך גדלות גם רמות הכימיקלים המסוכנים הנוצרים.

ניקוטין, על אף היותו חומר ממכר ואינו נטול סיכון, אינו הגורם העיקרי בהתפתחות מחלות הקשורות לעישון.

מקור הניקוטין  בצמח הטבק.

לאחר שאיפתו, הניקוטין נספג באמצעות הריאות לתוך זרם הדם, המביא אותו לרקמות ולאיברי הגוף, כולל המוח.

במוח, הניקוטין נקשר לקולטנים ספציפיים וגורם לשחרור דופמין ומוליכים עצביים אחרים.

הניקוטין המשתחרר בטמפרטורה של 247 מעלות הוא אחת הסיבות לכך שאנשים מעשנים, והמשך צריכתו הוא אחד הגורמים, לצד הטעם והריטואל, הממלאים תפקיד חשוב במעבר של מעשנים בוגרים מסיגריות לתחליפים או לגמילה רצוייה מעישון.

רועי עמית, מנכ"ל פיליפ מוריס בע"מ: "הדבר הטוב ביותר עבור מעשנים הינו להפסיק לעשן, אולם חרף המאמצים הרגולטורים הגדולים שנעשים על מנת להפחית את מספר המעשנים, אחוז המעשנים בישראל נותר כמעט ללא שינוי בשנים האחרונות ועומד על כ-20%.

היום ידוע שהנזק הבריאותי העיקרי בעישון סיגריות נגרם למעשה משריפת הטבק.

ביטול תהליך השריפה יכול להפחית במידה משמעותית את רמות הכימיקלים המזיקים הנוצרים בהשוואה לעשן סיגריות, ולכן, מדינות מתקדמות רבות ביניהן ארה"ב, בריטניה וניו זילנד כבר הבינו שמוצרים נטולי עשן ומבוססי מדע יכולים למלא תפקיד בהפסקת השימוש בסיגריות בקרב מעשנים בגירים.

בעזרת העלאת המודעות לנושא, ועם העידוד הרגולטורי הנכון, אנו מקווים כי גם בישראל, מעשנים בגירים יזנחו את הסיגריה, ואלה שבוחרים להמשיך לעשן יעברו לאלטרנטיבות נטולות בעירה, למענם ולמען קידום בריאות הציבור."


מערכת מדיקו
מדיקו הינו אתר בריאות מוביל אשר נועד לתת מידע עדכני ומקיף בתחום הבריאות לציבור הגולשים הישראלי זאת במטרה להוות צומת מרכזית המסייעת לגולשי האינטרנט בישראל בחיפוש המידע הרפואי ברשת וזאת בהתאם לתנאי השימוש באתר. במסגרת פעילות האתר, מדיקו מפעילה גם את תכני המילון הרפואי בוידאו בהנחיית פרופסור רפי קרסו. התוכן המוצג באתר מדיקו מוגן בזכויות יוצרים ואין לעשות בו שימוש ללא אישור מערכת האתר. לפניה למערכת האתר ניתן לפנות בכתובת: info@medico.co.il

תגובות