טיפול בצלקות: השיטה החדשה ופורצת הדרך

למידע והתייעצות

להתייעצות עם ד"ר לבנברג
השאירו פרטים או חייגו
077-2309330

  הנני מאשר את תקנון אתר
  יש לאשר את תקנון האתר

  מדיקו > כירורגיה פלסטית

  עד כה התבסס הטיפול בצלקות על הזרקת סטרואידים לאזור הצלקת עם שיעורי הצלחה שנעו בסביבות ה-30 אחוזים. לאחרונה, נכנס לשימוש טיפול חדשני המבוסס על הזרקת חומר הקרוי פייברפיו, אשר מפסיק את שגשוג העור באזור הצלקת ומשטיח אותה. צלקות אינן ניתנות להעלמה מוחלטת, אך בעזרת הטיפול החדש ניתן בהחלט להקטין אותן, לטשטש אותן ולמנוע את הגרד שהן יוצרות

  צפו בד"ר לבנברג מסביר על כך בראיון עם פרופ' קרסו בתכנית המילון הרפואי בווידאו

  כיצד נוצרת צלקת בעור?

  כאשר קיים פצע בעור, נוצר למעשה חסר של רקמת עור. מצד אחד של הפצע ישנו שול אחד של העור, מצד שני שול שני ובאמצע חסר בעור.

  בתהליך ההגלדה של הפצע, מתקרבים שני שולי העור זה אל עבר זה עד שהם מתחברים ומשלימים את החסר בעור. כאשר שוליים אלה מפסיקים את צמיחתם עם החיבור בין שולי הפצע, נוצרת צלקת קטנה מאוד שלרוב נעלמת מעצמה.

  במקרה של צלקות היפרתרופיות או קלואידליות, מתרחש תהליך דומה של התקרבות שולי הפצע זה אל עבר זה, אך לאחר חיבור השוליים, ומסיבה שאנחנו לא יודעים אותה במאה אחוז, ממשיך העור לצמוח כלפי מעלה ולשגשג. במצב זה נוצרת צלקת בולטת, עבה ומגרדת.

  ישנם אזורים בגוף שבהם ישנה נטייה להיווצרות צלקות בולטות, ובהם בית החזה ואזורים נעים כמו המפרקים והגב.

  כמו כן, לאנשים בעלי גוון עור כהה ובמיוחד אפרו אמריקאים, ישנה נטייה רבה יותר לייצור צלקות בולטות. ביתר המקרים לא ברור לגמרי מהן הסיבות להיווצרות הצלקת, וכנראה שיש לכך מניעים גנטיים.

  האם ישנן השלכות פסיכולוגיות להיווצרות צלקות?

  הופעת צלקות יכולה בהחלט לגרום להשלכות פסיכולוגיות, בעיקר כאשר הן מתרחשות באזורים בולטים או בקרב אנשים בעלי מודעות גבוהה למראה שלהם, כדוגמת בני נוער.

  כך למשל, נערה שעושה פירסינג באוזן, ובמקום נוצרת צלקת גדולה ומכוערת שיכולה להגיע אף לגודל של בוטן, עלולה לסבול מקושי נפשי שיוביל להשלכות פסיכולוגיות.

  למדריך "תיקון צלקות" הכולל תמונות לפני ואחרי ומחירים

  צלקות חטטים
  צילום: shutterstock

  מהן אפשרויות הטיפול שהיו קיימות עד כה?

  עד כה, לא היו באמת אפשרויות טיפול ייעודיות להעלמת צלקות, והטיפול התבסס בעיקרו על הזרקת סטרואידים לאזור הצלקת. אחוז ההצלחה של טיפול זה נע בסביבות ה-30% בלבד.

  כמו כן, לא קיימת האפשרות לכרות את הצלקת באמצעות ניתוח. כריתה כזאת תוביל לחזרת הצלקת ב-70% מהמקרים, ובדרך כלל תופיע לאחר מכן צלקת אף יותר בולטת ומכוערת מזו שהייתה קודם לניתוח.

  מהו הטיפול החדש בצלקות?

  כיום קיים טיפול חדש המבוסס על הזרקת חומר הנקרא פייברפיו (Feverfew) ושבעבר היה משמש לטיפול בחולי סרטן. במסגרת הטיפול מוזרקות כמויות זעירות ביותר של החומר אל תוך הצלקת עצמה.

  החומר פוגע ביכולתו של העור לשגשג באזור הצלקת, מוביל להשטחת הצלקת ואף מונע גירוד. אחד היתרונות החשובים של הפייברפיו הוא שניתן ליישם אותו גם עבור צלקות ישנות בנות 5-15 שנה וזאת בניגוד לטיפול בסטרואידים שהיה יעיל בעיקר לצלקות בנות שנה ומטה.

  ההזרקה עצמה מבוצעת באמצעות מכשיר מיוחד, אשר "יורה" את החומר אל תוך הצלקת באמצעות לחץ אוויר. ניתן לכוונן את לחץ האוויר בכל הזרקה בכדי לקבל חדירות זהה בכל שטח הצלקת ולכל אורכה. כמו כן, לאחר ביצוע הטיפול ניתן לעשות טיפול לייזר ל"שיוף" של הצלקת וטשטושה.

  צלקת קלואידית

  ד"ר אלכס לבנברג: "הטיפול החדשני מתאים לצלקות קלואידיות (צלקת עם צמיחת יתר באזור העור הפגוע בדרך כלל קשה מעוגלת ולא אחידה וגם לצלקות היפרטרופיות (צלקות לאחר טראומה או כוויה)"

  האם הטיפול מעלים את הצלקת?

  העלמת צלקות לחלוטין היא מטרה שלא ניתן להשיג אותה. באמצעות הטיפולים הקיימים ניתן רק להקטין את גודל הצלקת ולטשטש אותה, אך בלתי אפשרי להעלים צלקות באופן מוחלט.


  ד"ר אלכס לבנברג
  כירורגיה פלסטית
  ד"ר אלכס לבנברג הינו מומחה לכירורגיה פלסטית, מנתח פלסטי בכיר ומוערך בישראל ובעולם, לזכותו נרשמו במהלך העשורים האחרונים אלפי ניתוחים, הזרקות וטיפולים קוסמטיים מוצלחים, שביצע כמנתח פלסטי, בקרב לקוחות מרוצים. ד"ר לבנברג מקפיד בעבודתו על...

  להתייעצות עם ד"ר לבנברג
  השאירו פרטים או חייגו
  077-2309330

   הנני מאשר את תקנון אתר
   יש לאשר את תקנון האתר

   תגובות