שיקום לאחר החלפת מפרק: הטכנולוגיות המתקדמות לשיקום מהיר

למידע והתייעצות

להתייעצות עם ד”ר דבי
השאירו פרטים או חייגו
077-729-9292

  מדיקו > אורתופדיה

  ניתוח החלפת מפרק ירך וניתוח החלפת מפרק ברך הם ניתוחים בהם מוסר הסחוס הפגוע והשחוק של עצמות הירך או הברך והמפרק מוחלף במפרק מלאכותי. ניתוחים אלה הם מהנפוצים והמוצלחים ביותר. וכיום בשל השאיפה של המטופלים לאיכות חיים טובה יותר וליכולת לעשות פעילות, כמעט בכל גיל

  צפו בד”ר דבי מסביר על כך בראיון לתכנית בקו הבריאות

  החידושים הטכנולוגים, ההכנה מראש, הבנת צרכי המטופל, גישות הניתוח, המשתלים, המיומנות הכירורגית, מערכות הניווט והשיקום המהיר – יצרו עולם חדש בתחום ניתוחי החלפות המפרקים.

  ניתוחי החלפת מפרק ירך וברך הם ניתוחים בעלי שיעורי הצלחה מאוד גבוהים, ומטרתם שיפור איכות החיים והפחתת המוגבלות התפקודית של המטופלים. בשנים האחרונות מספר תמורות בטכניקת הניתוח, בטיפול התרופתי, בהרדמה, בהכנה, במיומנות המנתח, בטכנולוגיות ובמשתלים – הביאו לקיצור משך האשפוז ותקופת ההחלמה וחזרה לתפקוד טוב יותר ומהר יותר.

  מה היא השיטה הקינמטית?

  השיטה הקינמטית עוסקת בהשתלת מפרק באופן מותאם אישית לכל מטופל בהתאם לצירי התנועה הפיזיולוגים הטבעיים שלו.

  גישה זו מאפשרת ניצולת טובה יותר של כח השריר ושימור צירי התנועה האורכיים של הגפה. דבר המאפשר למטופל יציבות טובה יותר של המפרק.

  החלפת מפרק ירך בגישה קדמית וקינמטית וניתוח החלפת מפרק ברך בגישה הקינמטית בשילוב עם הטכנולוגיות החדשות מאפשרים הגעה לשיאים חדשים ביכולת הטיפול.

  מה הם שלבי הטיפול?

  ההחלטה על הניתוח והכנת המטופל לקראת הניתוח הם קריטיים להצלחת התהליך. הכנה נכונה, תיאום ציפיות, הבנת המטופל מה יהיה בניתוח ומה עליו לעשות מאפשרים שיתוף פעולה הדוק ודורשים תקשורת רציפה לכל אורך שלבי הטיפול.

  המטופל מגיע עם תמונה בהירה לגבי הטיפול הניתוחי, ההרדמה (לרב-איזורית), הטיפול התרופתי, מראה הגפה לאורך כל שלבי ההחלמה. המטופל מקבל גם ערוץ תקשורת רציף לשאלות ועדכונים באופן יומיומי בהתאם לצורך.

  ד״ר דבי רונן: ״לפני כל טכנולוגיה – מדברים על יחסי מטפל- מנותח. על קשר אישי, הבנת הצרכים של כל מטופל ומטופל, יחסי אמון ושיתוף במטרה להגיע ביחד לתוצאה האידאלית ולשיקום המהיר והטוב ביותר. על ניתוח ע״י מנתח מיומן ומנוסה בטכניקה, שניתח ניתוחים מהסוג המדובר ושמיומן ברזי הניתוח.״

  התוכית לניתוח נערכת באופן דיגיטלי ומאפשרת למנתח לתכנן מראש את שלבי הניתוח, סוג השתל ואת הדרישות מהצוות הניתוחי הרבה לפני הניתוח. לאורך הניתוח על המנתח המיומן לבצע את הניתוח בהתאם לתכנון.

  לשם כך יש צורך בכירורגיה שלשמה פותחו מערכות רבות כמו מערכות ניווט. המאפשרות למנתח לדעת בכל שלב, את ההתאמה והדיוק בהתאם לתוכית הדיגיטלית טרם הניתוח. כל אלה מאפשרים לפגוע פחות ברקמה הרכה ולדייק את התוצאה הסופית.

  יש חשיבות רבה גם להבניית תהליך השיקום שלאחר הניתוח. המטופל יודע מראש שכדי לחזור להליכה ולתפקוד מלא תוך זמן קצר. עליו לעמוד ביעדי הפיזיותרפיה הנדרשים, לבצע תרגול יומיומי, ליטול את הטיפול בכאב ולהקפיד על תזונה שיקומית ומנוחה מספקת.

  ביומיים הראשונים שלאחר הניתוח מטרתנו להביא את המטופל לעצמאות מלאה, קרי קימה עצמאית מהמיטה לשירותים, מקלחת, הליכה קלה ואף עליה וירידה במדרגות. ולכן מטופלים רבים מעוניינים לחזור הביתה כבר ביום שלאחר הניתוח. ויכולים לחזור לפעילות מתונה זמן קצר לאחר מכן.

  הכנה טרום ניתוחית מה היא כוללת?

  הכנה טרום ניתוחית כוללת:

  1. תיאום ציפיות
  2. פיזיותרפיה, תרגול והכנת השריר
  3. תזונה שיקומית
  4. אפוסתרפיה
  5. טיפול מניעתי בכאב, כדי שחווית הטיפול תהיה ללא כאב. הטיפול בכאב מתחיל טרם הניתוח, ממשיך בניתוח עצמו, תוך שימוש בחסמי עצב, וממשיך לפי פרוטוקול ידוע מראש, גם לאחר הניתוח במטרה לאפשר למטופל להשתקם מהר יותר וללא כאב.
  6. הכנה של המנתח הכוללת לאחר הבדיקה הגופנית וצילומי הרנטגן. גם תכנון דיגיטלי למיקום החיתוכים והשתל, בחירת השתל והתאמה מלאה למבנה של המטופל.

  הניתוח עצמו

  1. אנו מגיעים לניתוח עם הכנה מוקדמת של הניתוח ותכנית דיגיטלית ממוחשבת בעזרת תוכנת מחשב דו ממדית. במקרה של עיוות או מפרק בעייתי ניתן גם לעשות הדפסה של מודל תלת ממדי כדי לתרגל ולתכנן את הניתוח ואת זוויות החיתוך.
  2. ההרדמה בניתוח היא לרב הרדמה אזורית + חסם עצבי להפחתת כאב, במטרה לאפשר חזרה מהירה להפעלת הגפה המנותחת.
  3. הניתוח נעשה תוך שימוש בטיפול למניעת דימום להפחתת הצורך במתן דם במהלך הניתוח או לאחריו.
  4. הכירורגיה פחות פוגעת ברקמה הרכה ודורשת מיומנות כירורגית.
  • בניתוח החלפת מפרק ברך בגישה הקינמטית– אנטומית, מעתיקים את צירי התנועה הטבעיים של הברך במטרה לחזור ככל האפשר לתנועתיות של הברך הטבעית. בגישה הקינמטית אין צורך בשחרור הרצועות, כי המטרה היא לשחזר את אותו מבנה תלת ממדי אינדבדואלי שהיה לברך הבריאה טרם השחיקה.
  • בניתוח החלפת מפרק ירך אנו נעזרים גם בגישה הקדמית בה לא חותכים שריר וגם בשיטה קינמטית בהתאמה אישית לצירי התנועה הטבעיים של המטופל. בגישה הקינמטית ניתן להתאים את זווית המרכיב האגני לאנטומיה הטבעית שלו.
  • מערכות רובוטיקה ושימוש במכשירי ניווט לשם דיוק והתאמה מרבית. שילוב הגישה הקינמטית או הגישה הקדמית והקינמטית עם מערכת ניווט ושיקוף במהלך הניתוח מאפשרים להגיע לשימור מיטבי של אורך וכוח השריר, למיקום מדוייק של מנח המשתלים ולתוצאה ניתוחית מדויקת. כשמשתמשים במערכות ניווט, מכיילים את מערכת המחשב טרם הניתוח, משקפים את  המפרק, רושמים את המרחקים האופקיים והאנכיים לשם בקרה לאחר הניתוח. והמערכת נותנת נתונים מדויקים במהלך הניתוח ולאחריו
  • המשתלים משודרגים, עמידים יותר ומתאימים יותר לאנטומיה של המטופל.

  השיקום ופעילות גופנית:

  השיקום האידאלי והמומלץ הוא השיקום הביתי והמהיר –  Rapid recovery.

  מטופלים רבים שמדווחים כי לאחר ניתוח החלפת מפרק הברך בגישה הקינמטית, או החלפת מפרק הירך בגישה קדמית וקינמטית הם מרגישים כמו בתקופה טרם שחיקת הסחוסים.

  בזכות מיומנות המנתח, שיתוף המטופל בתכנית הטיפולית והטכנולוגיות  המטופלים מתחילים בתרגול ובתהליך השיקום זמן קצר לאחר הניתוח  ויום-יומיים לאחר הניתוח ממשיכים בשיקום ביתי.

  טכנית, שעות ספורות לאחר ניתוח החלפת מפרק ירך וברך כבר ניתן להניע את המפרק ומנותחים שנותחו אחה״צ מעוניינים פעמים רבות, לחזור לביתם כבר ביום שלמחרת.

  פעילויות כמו הליכה, שחיה ורכיבה על אופניים ניתן לבצע כבר זמן קצר לאחר הניתוח.

  לסיכום:

  ניתוחי החלפות מפרקים – החלפת מפרק ירך והחלפת מפרק ברך, עברו מהפך במאה ה-21. מהבנת צרכי המטופל והכנתו, משתלים חדישים, מיומנות והכנת המנתח, חידושים טכנולוגיים, רפואה מותאמת אישית, מערכות ניווט, טיפול בכאב ועד לתפישת השיקום וההחלמה.


  פרופ' רונן דבי
  כירורגיה אורתופדית
  פרופ’ רונן דבי הינו מומחה לכירורגיה אורתופדית והחלפות מפרקי הברך והירך, מוביל בתחומו. פרופ’ דבי החל לנהל את המחלקה לאורתופדיה בבי”ח ברזילי ומאז מחלקה זו הפכה למערך מוביל בארץ. פרופ’ דבי הינו מומחה מוביל בהחלפת...

  להתייעצות עם ד”ר דבי
  השאירו פרטים או חייגו
  077-729-9292

   תגובות