שברים בשורש כף היד: מתי עולה הצורך בניתוח?

למידע והתייעצות

להתייעצות עם ד”ר קיש
השאירו פרטים או חייגו
077-997-7738

  מדיקו > אורתופדיה

  כף היד היא מערכת מפרקית מורכבת. מספר רב של עצמות, גידים ומפרקים מרכיבים אותה ומאפשרים את מגוון יכולות התנועה במרחב של כף היד

  צפו בד”ר קיש מסביר על כך בראיון עם פרופ’ קרסו בתכנית המילון הרפואי

  פרק כף היד מורכב משמונה עצמות שורש כף היד ומשתי עצמות האמה. עצמות האמה מורכבות מעצם הרדיוס(חישור) ומעצם האולנה(גומד).

  החלק המרוחק של עצם הרדיוס רחב ובעל שני משטחים מפרקיים. משטח מפרקי בצד המתאים לקצה עצם האולנה ומשטח מפרקי רחב בקצהו המתאים לעצמות שורש כף היד.

  השבר השכיח בשורש כף היד הוא שבר בעצם הרדיוס. שבר זה נגרם בד”כ מנפילה ביד מושטת וחבלה ישירה ונפוץ בכל הגילאים.

  שבר זה נקרא שבר רדיוס מרוחק (דיסטלי) Distal Radius Fracture

  אבחון שבר בשורש כף היד

  חשוב לאבחן מוקדם את השבר בשורש כף היד ולמנוע השלכות עתידיות של מוגבלות בתנועה עקב אבחון מאוחר. שבר בשורש כף היד ייצור נפיחות, הגבלת תנועה וכאבים באזור.

  כדי לאבחן את השבר יש צורך לבצע צילום רנטגן. צילום רנטגן יעזור להעריך את חומרת השבר ואת הצורך בניתוח.

  כיצד מטפלים בשבר בשורש כף היד?

  הטיפול בשברים בשורש כף היד תלוי בגורמים שונים החל מעצמת הפגיעה הראשונית וכלה במאפיינים של החולה עצמו- גילו, ידו הדומיננטית ורמת הפעילות הגופנית שלו.

  פגיעות קודמות הינן שיקול נוסף בקבלת ההחלטה על הטיפול הנכון בשבר.

  עם זאת, ניתן לחלק את סוגי השברים לשני סוגים עיקריים-שברים ללא תזוזה ושברים הכוללים תזוזה של העצם ממקומה.

  צילום: 123RF

  בשברים ללא תזוזה ניתן לטפל בגבס ובשברים עם תזוזה קלה בלבד ניתן לטפל בחדר המיון על ידי החזרת העצם למקומה וקיבוע בגבס. למרות הקיבוע בגבס ישנה חשיבות גדולה למעקב שבועי כדי לוודא שהשבר יציב ואין תזוזה של השבר בתוך הגבס.

  מתי יש צורך בניתוח?

  בשברים עם תזוזה משמעותית בין חלקי העצם יש צורך לבצע ניתוח לתיקון השבר, לרוב בהרדמה כללית או אזורית. את הניתוח כדאי לבצע את בשבועיים הראשונים לאחר החבלה.

  ניתוח לתיקון השבר מבוצע על-ידי החזרה אנטומית של השבר למקומו וקיבוע באמצעות מסמרי נירוסטה או פלטה אנטומית ננעלת. פלטה זו המיוצרת מטיטניום בנויה להתאים במדויק למבנה העצם המקורי באזור השבר.

  את הפלטה מקבעים למקומה בעזרת ברגים הננעלים אל הפלטה ואל העצם. מבנה זה נועד לאפשר יציבות מקסימלית של התיקון ומאפשר תנועה מוקדמת של שורש כף היד.

  ההחלמה לאחר הניתוח

  לרוב החולה ישוחרר ביום הניתוח או למחרת. לאחר הניתוח יש להעניק תמיכה לעצם המתאחה באמצעות סד גבס. את הגבס יש להשאיר למשך כשבוע, לאחריהם ניתן לעבור לשימוש במגן שורש כף יד.

  את המגן ניתן להוריד מספר פעמים ביום לצורך ביצוע תרגילים מומלצים שנועדו לשפר את תנועת היד.

  כדאי להשתמש במגן שורש כף היד למשך כחודשיים בהם מומלץ לבצע תרגילי פיזיותרפיה לשיפור התנועה בשורש כף היד וכן לצורך חיזוק שרירים מסביב, זאת כדי לחזור מהר יותר לתפקוד יום יומי.

  משך ההחלמה בעקבות שבר בשורש כף היד משתנה בין סוגי אנשים וסוגי שברים ולרוב תלוי בעיקר בעוצמת הפגיעה הראשונית. למעשה משך ההחלמה נע בין חודשיים ל-חצי שנה ואף יותר.

  החלטה נכונה על טיפול בשבר בשורש כף היד תאפשר חזרה מהירה יותר לתפקוד יום יומי.

  דירוג:

  6 גולשים דירגו 3.8
  ד"ר בנימין קיש
  כירורגיה אורתופדית
  ד״ר קיש מתמחה יותר מ-20 שנה בטיפול בשברים מורכבים בגפיים ומוביל את השימוש בטכניקות חדשות ובמשתלים המתקדמים ביותר הקיימים בעולם. ד״ר קיש סגן מנהל המערך האורתופדי ומנהל הטראומה האורתופדית, בית חולים מאיר, מרכז רפואי ספיר,...

  להתייעצות עם ד”ר קיש
  השאירו פרטים או חייגו
  077-997-7738

   תגובות

   דירוג: