קרעים בגידי הכתף: תיקון זעיר פולשני ללא עוגנים

למידע והתייעצות

להתייעצות עם ד”ר אטון
השאירו פרטים או חייגו
077-6670139

מדיקו > אורתופדיה

קרעים בשרוול המסובב בכתף היא תופעה שכיחה למדי, שהטיפול בה עד לפני מספר עשורים התבסס על ניתוח פתוח. בעשורים האחרונים מבוצע הניתוח בשיטה הזעיר פולשנית בעזרת משתלים הנקראים עוגנים אך שיעור הקרעים החוזרים ועצמת הכאב לאחר הניתוח עדיין גבוהים מהרצוי. בשנים האחרונות, באמצעות פיתוחים חדשים בתחום, ניתן לתקן קרעים אלו ללא עוגנים

מהם הפיתוחים החדשים שמאפשרים זאת? מהם היתרונות של תיקון קרע בגיד הכתף ללא עוגנים? על שאלות אלו ועוד, עונה פרופ’ אהוד אטון, מנתח כתף, מומחה לכירורגיה אורתופדית.

מה הטיפול בקרעים בגידי הכתף?

הטיפול הראשוני במרבית המקרים של בעיות בשרוול המסובב הוא לא ניתוחי. הדבר נכון לכל מנעד הפגיעות החל מקרעים חלקיים ועד לקרעים מאסיביים. יש לציין שאיחוי ספונטני של הקרע לא אפשרי בטיפול לא ניתוחי אך הגוף האנושי יודע לפצות על נזקים הדרגתיים ובחלק גדול מהמקרים הטיפול הלא ניתוחי יכול להביא לחזרה לתפקוד מלא ללא מגבלה.

מתי מומלץ לשקול ניתוח לתיקון קרע בגידי הכתף?

הטיפול הניתוחי מומלץ במקרים בהם:

  • התסמינים נמשכים לאחר 6-12 חודשים של טיפול לא ניתוחי.
  • הקרע גדול (מעל ל 3 ס״מ).
  • הקרע גדל עם הזמן.
  • הקרע נגרם על ידי חבלה או תנועה חדה.

איך מתבצע הניתוח לתיקון קרעים בגיד הכתף?

בעבר, התבסס ההליך הכירורגי לתיקון קרע בגיד הכתף על ניתוח פתוח, במסגרתו נדרש הרופא לבצע חתך גדול ולהפריד את השרירים השטחיים על מנת להגיע לגידי השרוול המסובב. בשני העשורים האחרונים, מבוצע הניתוח באמצעות השיטה הארתרוסקופית (זעיר פולשנית), במהלכה, דרך חתכים זעירים בעור, מוכנסים סיב אופטי ומכשירים ייעודיים המאפשרים תיקון הקרע לכתף.

טכניקה ניתוחית זו מבוססת על שימוש בעוגנים: משתלים דמויי בורג המחדרים לעצם מהם יוצאים חוטים המאפשרים הצמדת הגיד מחדש אל העצם. איחוי הגיד הוא תהליך ארוך המתבסס על תאים המגיעים מהדם דרך העצם לאזור התיקון.

מהם החידושים הבולטים שנכנסו לתחום בשנים האחרונות?

בשנים האחרונות פותחו מספר פתרונות חדשניים, שמאפשרים את הצמדת הגיד לעצם בצורה ארתרוסקופית ללא הצורך בשימוש בעוגנים. מדובר על מכשירים ייחודיים המאפשרים העברת חוט דרך העצם שמאפשר הצמדת הגיד אליה.

מהם היתרונות של תיקון קרעים בכתף ללא עוגנים?

יתרונות תיקון קרעים בכתף ללא עוגנים:

  • מאחר ואין צורך בעוגנים, השיטה החדשה אינה כרוכה בהותרת גופים זרים (למעט החוטים) בתוך גופו של המטופל.
  • מאחר והעוגנים נשארים בעצם בדיוק במקום אליו אנו רוצים לחבר מחדש את הגיד, הם מונעים מגע ישיר של מלק מהגיד לעצם. בשיטה החדשה לא נעשה שימוש בעוגנים ולכן ניתן ליצור מגע ישיר של הגיד אל העצם כולה.
  • העוגנים חוסמים זרימה של דם אל אזור הצמדת הגיד לעצם. בשיטה החדשה ללא עוגנים, נהנה הגיד מאספקת דם טובה יותר באזור התיקון.
  • השיקום מניתוחי כתף כרוך בכאב עז בכל השיטות הקיימות, יחד עם זאת מחקרים שבוצעו לאחרונה והשוו את השיטה הארטרוסקופית לתיקון הגיד עם עוגנים לשיטות החדשות בלעדיהם הראו כי הכאב בשיטות החדשות פחות.

לאתר האקדמיה לתיקון קרעים ללא עוגנים

לספרי לימוד על תיקון קרעים ללא עוגנים

דירוג:

10 גולשים דירגו 5.0
פרופ' אהוד אטון
כירורגיה אורתופדית
פרופ’ אהוד אטון הינו מומחה לכירורגיה אורתופדית ומנתח כתף בעל שם עולמי. פרופ’ אטון משמש כפרופ’ חבר בפקולטה למדעי הבריאות באוניברסיטת בן גוריון. מקדם בארץ ובחו”ל טיפולים מחליפי ניתוח, ניתוחים בהרדמה מקומית, ניתוחים ללא משתלים...

להתייעצות עם ד”ר אטון
השאירו פרטים או חייגו
077-6670139

תגובות

  1. מעוניין לקבל מידע או אף יצירת קשר למייל לצורך ניתוח(ניראה לי שלא אצטרך עוגנים וקידוח וכך לא יגרם כאב עז וממושך בהחלמה)

דירוג: