ניתוחי החלפת ברך בשיטה הרובוטית

למידע והתייעצות

להתייעצות עם פרופ' דרקסלר
השאירו פרטים או חייגו
077-9978655

  הנני מאשר את תקנון אתר
  יש לאשר את תקנון האתר

  מדיקו > אורתופדיה

  ניתוחי החלפת ברך והחלפת ירך הם בין הניתוחים השכיחים והנפוצים ביותר בעולם הרפואה. טכנולוגיה חדשה, המסייעת למנתח לבצע את הניתוח ברמת דיוק יוצאת דופן באמצעות מערכת ממוחשבת בעלת זרוע רובוטית, מאפשרת למטופלים לחזור לעצמם בתוך שעות ספורות וליהנות משיעורי הצלחה גבוהים יותר

  צפו בפרופ' מיכאל דרקסלר מסביר על הרובוט החדשני מתוך התכנית סטטוסקופ

  ניתוח החלפת ברך בשיטה הרובוטית – איך זה עובד?

  ניתוח החלפת ברך הוא אינו ניתוח חדש, אך אחרי שנים רבות בהן נערך הניתוח בשיטה המסורתית, הולך ומתרחב בשנים האחרונות השימוש בשיטה רובוטית חדשנית הנהוגה נכון להיום, בעיקר בפרקטיקה הפרטית. לדברי פרופ' דרקסלר, נוכחותו של הרובוט במהלך הניתוח לא נועדה להחליף את הרופא, אלא לסייע לו בביצוע ניתוח מדויק יותר שיאפשר קבלת תוצאות אפקטיביות יותר מן המקובל בניתוח המסורתי.

  המערכת הרובוטית עליה מבוסס ההליך, מורכבת ממספר רכיבים ובראשם זרוע רובוטית, מצלמה חדשנית, מסך גדול וחיישנים מתקדמים הממוקמים באזור הברך. לאורך הניתוח סורקת המצלמה, בסיוע החיישנים, את אזור הברך על בסיס קבוע ומעבירה את הנתונים למחשב, שמבצע עיבוד של הנתונים ומציג בזמן אמת על גבי המסך, הדמיה תלת ממדית של מפרק הברך. לצד מודל ההדמיה, מוצגים למנתח שורה של נתונים על כל חלקי מפרק הברך, המיקום המדויק שלהם והזוויות שלהם זה כנגד זה וביחס למפרק כולו, לרבות נתונים על מתח רצועות הברך בכל רגע נתון. נתונים אלה מאפשרים למנתח להביא את מפרק הברך למצב של איזון מלא, במטרה להגביר את רמת הדיוק של ההליך כולו, מה שפשוט בלתי אפשרי בשיטת הניתוח המסורתית.

  בשלב הזה, נכנסת לפעולה הזרוע הרובוטית המחוברת אל המערכת. זרוע זו היא הזרוע שבאמצעותה מבוצעים החיתוכים והפעולות הכירורגיות במפרק הברך, אלא שתנועתה של הזרוע אינה מבוצעת ביד חופשית של הרופא המנתח, אלא בהנחיית המערכת על סמך כל הנתונים שמתקבלים מסט החיישנים והמצלמה ובהתאם לתכנית הניתוח שהוזנה למערכת מראש. בצורה זו, ניתן להגיע לרמת דיוק יוצאת דופן ברמה של חצי מ"מ בביצוע חיתוכים ופעולות כירורגיות מבלי לפגוע ברקמות סמוכות כמו שרירים, גידים ורצועות הברך.

  רמת דיוק גבוהה זו, היא שמבטיחה תוצאה שעולה בקנה אחד ובצורה מושלמת עם האנטומיה הטבעית של המפרק, מה שמאפשר גם להקל ולקצר את תהליך ההחלמה וגם להגיע לרמות שביעות רצון ושיעורי הצלחה גבוהים יותר בצד המטופל.

  החלפת מפרק ברך באמצעות רובוט

  היכן ניתן לעבור ניתוח החלפת ברך בשיטה הרובוטית?

  נכון להיום, ניתוחי החלפת ברך בשיטה הרובוטית מבוצעים בעיקר בפרקטיקה הפרטית כשלאחרונה החלה גם המחלקה האורתופדית בבית החולים אסותא אשדוד, אותה מנהל פרופ' דרקסלר, לבצע את הניתוח במטופלי בית החולים. ככלל, בכפוף להצגת הפנייה והתחייבות מטעם קופת החולים בה הוא חבר, יכול כל מבוטח בכל אחת מקופות החולים, לעבור את הניתוח באסותא אשדוד.

  היקף ההשתתפות העצמית מצד המבוטח יכול להשתנות בהתאם למדיניות קופת החולים בה הוא חבר, אך בסך הכל מדובר בעלויות נמוכות משמעותית מאשר ביצוע הניתוח בפרקטיקה פרטית ובמקרים רבים גם לא נדרשת השתתפות עצמית כלל.

  כיצד נראה תהליך ההחלמה לאחר הניתוח?

  פרופ' דרקסלר, שרכש ניסיון רב מאוד בשיטת הניתוח הרובוטית, מסביר כי הניתוח אינו מבוצע תחת הרדמה כללית, אלא תחת שני רכיבי הרדמה נפרדים: הרדמה אפידורלית לחוט השדרה, שיוצרת חסימה עצבית לרגל המנותחת למשך 24 שעות ובנוסף, טשטוש של המטופל במטרה לנתק אותו מהליך הניתוח עצמו.

  מודל טיפולי זה מאפשר למטופל לקום ולהתהלך על רגליו, שעות ספורות לאחר הניתוח עם התפוגגותה של השפעת ההרדמה. ברובם המכריע של המקרים, יום לאחר הניתוח משתחרר המטופל לביתו כשהוא כבר יכול להתהלך על רגליו, עם או בלי הליכון.

  מהי החוויה של המטופלים בשיטה הרובוטית להחלפת ברך?

  ניתוח החלפת ברך בשיטה הרובוטית הוא עדיין ניתוח, על כל המשתמע מכך מבחינת חוויית המטופל ובכל זאת, על פערי החוויה יכולה לספר מאיה, שעברה לאחרונה ניתוח בשיטה הרובוטית אצל פרופ' דרקסלר. בעקבות קשיי הליכה חריפים מהם סבלה לאורך שנים, עברה מאיה לפני כשנה, ניתוח החלפת ברך בשיטה המסורתית לצורך החלפת הברך ברגל שמאל.

  הניתוח שהסתיים בהצלחה, שינה לחלוטין את חייה של מאיה ואפשר לה ליהנות מאיכות חיים טובה יותר ושיפור משמעותי ביכולת ההליכה והפחתת הצליעה. כעת, החליטה מאיה לעבור ניתוח דומה גם בברך ימין, אך הפעם בשיטה הרובוטית. לדברי מאיה, יום לאחר הניתוח בשיטה הרובוטית, כבר יכלה להתהלך באופן חופשי למדי במסדרונות בית החולים מבלי שנזקקה להליכון או למקל ועשתה את צעדיה הראשונים לקראת עתיד נטול כאבים, נטול צליעה ונטול קושי.


  פרופ' מיכאל דרקסלר
  כירורגיה אורתופדית
  פרופ' מיכאל דרקסלר הינו מומחה לאורתופדיה והחלפות מפרקים ברך וירך בשיטה חדשנית עם החלמה מהירה. מנהל המערך להחלפות מפרקים והמחלקה האורתופדית בבית חולים האוניברסיטאי אסותא אשדוד. לפרופ' דרקסלר ניסיון רב בהוראה פרונטלית וקלינית של סטודנטים,...

  להתייעצות עם פרופ' דרקסלר
  השאירו פרטים או חייגו
  077-9978655

   הנני מאשר את תקנון אתר
   יש לאשר את תקנון האתר

   תגובות