כאבים בכתף? לא חייבים לסבול: הניתוח החדשני שהציל את מאיר

למידע והתייעצות

להתייעצות עם ד”ר רוזן
השאירו פרטים או חייגו
077-9968440

  מדיקו > אורתופדיה

  ד”ר בנימין רוזן, מומחה לניתוחי כתף, הצליח להציל כתף של חובב ספורט אתגרי אחרי פציעה חמורה בתאונה שגרמה לו לקרע בגיד הכתף. הכירו שיטת ניתוח חדשנית שתחזיר את הכתף שלכם לתפקוד מלא

  צפו בד”ר רוזן מסביר על כך בראיון לתוכנית בקו הבריאות

  בתור אדם שעוסק באופן קבוע בפעילות אקסטרים, מאיר אפילו לא ייחס חשיבות לאותה פעם בה התהפך עם אופנוע שטח. רק אחרי שהיד שלו הפכה לנפוחה, בצקתית וסגולה, הוא פנה לרופא כדי לעשות מספר בדיקות.

  אחרי ביצוע MRI מאיר הופנה לניתוח. ד”ר בנימין רוזן, מומחה בכיר לניתוחי כתף מבית החולים אסותא,משחזר: “מאיר הגיע אלי עם צניחת כתף. תוצאות ה-MRI היו גרועות, אבל אפילו הן לא השתוו למה שראיתי בפועל בתוך המפרק.

  הוא הצליח להרוס כמעט את כולו, במיוחד אם לקחת בחשבון שהכתף סבלה מעומס יתר עוד לפני התאונה, בגלל העיסוק שלו בספורט אתגרי ופעילות גופנית”.

  ד"ר בנימין רוזן: מנתח כתף בכיר באסותא תל אביב
  ד”ר בנימין רוזן: מנתח כתף בכיר באסותא תל אביב ובהסדר עם כל הביטוח הפרטיות

  ד”ר בנימין רוזן: “בזכות השיטת הארתרוסקופית, הניתוח נעשה באמצעות חתכים זעירים באזור הכתף בו מחדירים כלים ניתוחיים ומצלמה זעירה, כדי לראות היטב את מצב המפרק מה שמביא לדיוק בתוצאות הניתוח ובכך המטופל מרוויח תקופת החלמה ושיקום קצר יותר.

  מפרק הכתף: נפגע בסיבוב

  הכתף נחשבת למפרק הכי גמיש בגוף האדם. היציבות שלו תלויה בעיקר ברקמות הרקות, הרצועות והגידים.

  גמישות זו מעניקה לנו את היכולת להרים את הידיים קדימה או לצדדים ולסובב אותן בכיוונים שונים, אבל מצד שני היא גם הופכת את הכתף לאחד המפרקים הפחות יציבים והיותר פגיעים ביותר בגוף.

  כל שנה מיליוני אנשים בעולם פונים לרופא בגלל בעיות כתף.

  מפרק הכתף נמצא במפגש של שלוש עצמות – עצם הזרוע, עצם השכם ועצם הבריח. החיבור בין העצמות מרופד בשכבה של רקמת סחוס ונמצא בתוך מבנה שנקרא “הקופסית”, ששומר בפועל על יציבות המפרק.

  כדי להמחיש את חומרת הבעיה אצל מאיר, קופסית המפרק שלו הייתה קרועה לחלוטין ואף נפרדה מהעצם. לפי ד”ר רוזן, גם הגידים האחראיים על תנועת הכתף, כולל הגידים של השרוול המסובב, האחראיים על תנועות סיבובי הידיים, היו קרועים, בנוסף לגיד המוביל לשריר דו-ראשי.

  במהלך הניתוח של מאיר ביצע ד”ר רוזן את שחזור הקופסית במלואה. כל הגידים שוחזרו גם הם ונתפרו למקומם הטבעי, חוץ מגיד אחד שהחיבור שלו לעצם השכם היה הרוס לחלוטין כך שלא ניתן היה לחבר אותו למקום הרגיל. הפתרון: הגיד חובר במיקום נמוך יותר על עצם הזרוע.

  בעיות כתפיים: משחרור המפרק ועד השחיקה של הרקמות

  קיימים שני סוגים של פגיעות בכתף, אחת אופיינית לאנשים צעירים, בני 35-40, שנוטים לעשות ספורט אתגרי או פעילות גופנית מאומצת. בדרך כלל במקרים כאלה מדובר בפריקת כתף כתוצאה מחבלה.

  סוג הפגיעות השני מוכר יותר בגיל מבוגר יותר, חמישים פלוס, כשהגידים נשחקים עם הגיל ונמתחים יתר על מידה ואף נקרעים. במקרים נדירים יותר, כמו המקרה של מאיר, ייתכן שילוב של שתי הפגיעות ולכן גם הטיפול במקרה הזה יהיה משולב.

  מאיר נמיר: “תודות לד”ר בנימין רוזן חזרתי לעצמי ,היה איזה שלב שכבר לא יכולתי בכלל להשתמש ביד, לא להרים ולא לסובב. בתור מי שכל החיים עסק בפיתוח גוף ואומנויות לחימה, הפכתי לנכה. סבלתי חמישה חודשים מכאב כל כך חזק, שאפשר להשוות אותו אולי רק לכאב שיניים, היום אחרי הניתוח והשיקום זה עולם אחר לגמרי”. 

  מה עלול לגרום לקרע בגיד הכתף?

  ד”ר בנימין רוזן: קרע בגידי הכתף עלול להיווצר בעקבות חבלה או נפילה בודדת, או כפגיעה כרונית – עקב שימוש יתר ממושך, לאורך שנים. הפגיעה הופכת נפוצה יותר, ככל שעולה הגיל. בגיל 70 נמצא קרע מלא של אחד הגידים, בקרב למעלה משליש מהאוכלוסייה המבוגרת. לא תמיד קרע כזה מלווה בכאב או הגבלה בתנועה בכתף.

  רוב ניתוחי הכתף היום מתבצעים בשיטת ארתרוסקופיה, בה דרך מספר חתכים קטנים באזור הכתף מחדירים כלים ניתוחיים ומצלמה זעירה, כדי לראות היטב את מצב המפרק.

  השיטה הארתרוסקופית עדיפה על שיטת הניתוח המסורתית הפתוחה, מאחר והנזק שנגרם במהלכה לרקמות הרקות הוא מינימלי, הניתוח עצמו ותקופת ההחלמה והשיקום קצרים יותר.

  לדבריו של ד”ר בנימין רוזן, פעולות מסוימות שנחשבות לשגרתיות בניתוחים ארתרוסקופים פשוט בלתי ניתנות לביצוע כשמדובר בניתוח “פתוח”.

  לדוגמא, כדי לקבל רקמה טובה ולהחזיר אותה למקום צריך קודם כל לשחרר ולאחר מכן לשחזר אותה. אפשרות זו קיימת רק בשיטה ארתרוסקופית ולא בשיטה הפתוחה.

  כשניתוח מאחורינו, הדבר החשוב ביותר הוא ביצוע פיזיותרפיה. יש להתמיד, אחרת לא תהיה התקדמות בתהליך. כמו כן, חשוב מאד בשבועות הראשונים, לפי הוראת הרופא, ליטול משככי כאבים כדי להקל על תנועות הכתף המחלימה.

  אחרי ההחלמה המלאה וביקורת הרופא המנתח, ניתן לחזור לעשות ספורט. כמובן, יש להימנע מפעילות מאומצת מדי, אך בהחלט ניתן לעסוק בפעילות גופנית כשגרת חיים.

  דירוג:

  1 גולשים דירגו 5.0
  ד"ר בנימין רוזן
  כירורגיה אורתופדית
  ד”ר בנימין רוזן הינו מומחה לכירורגיה אורתופדית וניתוחי כתף, מעניק חוות דעת מומחים לבית משפט וחוות דעת שנייה. מעביר השתלמויות לרופאים בתחום ניתוחי כתף בארץ ובחו”ל.

  להתייעצות עם ד”ר רוזן
  השאירו פרטים או חייגו
  077-9968440

   תגובות

   דירוג: