החלפת ירך בגישה הקדמית: ללא חיתוך השרירים והחלמה מהירה יותר

למידע והתייעצות

להתייעצות עם ד"ר כרדוש
השאירו פרטים או חייגו
077-4447273

  הנני מאשר את תקנון אתר
  יש לאשר את תקנון האתר

  מדיקו > אורתופדיה

  עד לפני מספר שנים נהוג היה לבצע ניתוחים להחלפת מפרק ירך בגישה צידית שהייתה מלווה בלא מעט סיבוכים, בתשע שנים האחרונות הוחלפה השיטה הקלאסית בשיטת הגישה הקדמית, אשר מספקת ראות מיטבית בזמן הניתוח, מצמצמת את הסיבוכים שהיו נלווים לשיטה הקודמת ומשפרת באופן ניכר את איכות חיי המטופלים

  ד"ר רמי כרדוש מתראיין על כך לתוכנית סטטוסקופ

  מי מועמד לניתוח החלפת מפרק ירך? 

  ניתוח להחלפת מפרק הירך מוצע למטופלים הסובלים משחיקת סחוס רק לאחר שמיצו את כלל הטיפולים השמרניים ואיכות חייהם נפגעה באופן משמעותי.

  לעיתים שחיקת הסחוס יכולה להיות ראשונית ולעיתים שחיקה זו יכולה להיות שניונית כתוצאה מבעיה אחרת הקיימת במפרק.

  יש להדגיש שהפגיעה באיכות החיים תבוא לידי ביטוי בדרך כלל בצליעה, בהגבלת טווח התנועה, בקיצור הרגל, בכאבים בכל תנועה, בעת ההליכה ובעת העלייה והירידה במדרגות.

  חשוב לציין, כי ניתוח להחלפת מפרק הירך מוצע כאשר יש לו השפעה על איכות חייו של המטופל, קרי שחיקה, אשר הודגמה בבדיקה רפואית ובצילום רנטגן, אינה אינדקציה מספקת ואנו כמנתחים מסתמכים על הדיווח של המטופל מבחינת השפעה שלילית על איכות חייו כגורם מכריע על ההחלטה האם לעבור את הניתוח.

  מהו ניתוח להחלפת מפרק ירך בגישה הקלאסית?

  ניתוחי מפרק ירך פותח בשנת 1957 על ידי סר ג'ון צ'ארלי מאנגליה.

  ניתוח זה היה רווח מאוד עד לפני כתשע וחצי שנים, ושימש כפתרון מעשי לבעיה.

  עם זאת ניתוח זה שנעשה בגישה צידית או אחורית בהתאם לשיקולו של הרופא היה מלווה בסיבוכים רבים שכללו פריקות חוזרות, צליעה, שיקום ארוך מאוד, דימום רב מאוד עקב חיתוך השריר, שסיפק את הגישה למפרק, כאבים ולחצים.

  כיצד מתבצע הניתוח?

  הניתוח להחלפת מפרק הירך בגישה הקלאסית נעשה כאשר המטופל שוכב על צידו, מנח זה הקשה מאוד על היכולת להעריך אם ישנם הבדלים בין אורכי הרגליים, כמו כן כיוון שנדרש היה לפלס את הדרך אל מפרק הירך, לא היה מנוס מלבצע חיתוך של השריר, השריר ששימש כתומך המפרק, חדל מתפקודו ומצב זה הביא לדימומים רבים והאריך את משך זמן השיקום וההחלמה.

  נוסף לכך בגישה הניתוחית הצידית המטופל היה מוגבל מאוד בתנועותיו, ובמשך שישה שבועות לאחר הניתוח הוא נדרש להימנע מישיבה במושב נמוך.

  כמו כן, היה עליו להיעזר באביזר שיקומי להגבהת האסלה ולשמור על פישוק בין הרגליים.

  סיבוך נוסף שנבע מהגישה הקלאסית התבטא בהבדלים שבין אורכי הרגליים, שכן כיוון שהניתוח מבוצע כאשר המטופל שוכב על הצד, קשה מאוד להבחין בהבדלי האורך.

  סיבוך זה לא מתרחש בשיטת הניתוח החדשנית, שמבוצעת מזה כתשע וחצי שנים.

  מהו ניתוח להחלפת מפרק ירך בגישה החדשנית?

  הניתוח להחלפת מפרק ירך בגישה החדשנית-קדמית מבוצע כאשר החולה שוכב על גבו, ולכן ניתן עוד במהלך הניתוח להבחין אם ישנם הבדלי אורך בין הרגליים ואף לתקן אותם.

  כמו כן, בגישה ניתוחית קדמית אין צורך לבצע חיתוך של השריר, אלא רק הסטה הצידה.

  מהם היתרונות להחלפת מפרק ירך בגישה הקדמית?

  שימור השריר מאפשר למנוע סיבוכים רבים ביניהם: דימום, בצקות, כאבים, לחצים, מניעת צליעה ופריקות וקיצור משך זמן ההחלמה.

  מנותחים שנותחו בגישה החדשנית מציינים שאיכות חייהם השתפרה עד מאוד, כל שכן, אלו שנותחו בעבר בגישה הקלאסית והגיעו לניתוח חוזר בגישה החדשנית.

  יתרון נוסף הינו בזכות המנח הקדמי, המאפשר למנתח לבצע צילום שיקוף נוסף ולבחון שהמשתל שנבחר אכן מתאים לנתונים האנטומיים של המטופל ומחובר בצורה הנכונה.


  ד"ר רמי כרדוש
  כירורגיה אורתופדית
  ד"ר רמי כרדוש הינו מומחה לכירורגיה אורתופדית, בעל מרפאה פרטית בראשון לציון.

  להתייעצות עם ד"ר כרדוש
  השאירו פרטים או חייגו
  077-4447273

   הנני מאשר את תקנון אתר
   יש לאשר את תקנון האתר

   תגובות