הבשורה לסובלים מערמונית מוגדלת: הליך רפואי מאושר FDA שאינו פוגע בתפקוד המיני

למידע והתייעצות

להתייעצות עם ד"ר רויזמן
השאירו פרטים או חייגו
077-7299729

  הנני מאשר את תקנון אתר
  יש לאשר את תקנון האתר

  מדיקו > אורולוגיה

  Rezum טכנולוגיה זעיר פולשנית מהפכנית מארה"ב, מאושרת FDA מגיעה לארץ. לראשונה ניתן לטפל בערמונית מוגדלת מבלי לפגוע בתפקוד המיני

  צפו בכתבה המלאה בסטטוסקופ ערוץ 13 על הטכנולוגיה החדשה לטיפול בערמונית מוגדלת

  בלוטת הערמונית היא חלק מצינור השופכה, תפקידה העיקרי הוא לייצר נוזל השומר ומוביל את תאי הזרע אל מחוץ לגוף.

  החל מגיל 45 הערמונית גדלה וחוסמת את מוצא כיס השתן. במצב זה, אונות הערמונית גדלות בתוך חלל השופכה.

  גברים הסובלים מתסמיני ערמונית מוגדלת מדווחים על קימה מספר פעמים בלילה לשירותים ומכאן פגיעה באיכות השינה, תכיפות ודחיפות במתן שתן, היסוס תחילי, זרם שתן חלש ומקוטע, תחושת חוסר התרוקנות ותסמינים נוספים הפוגעים באיכות חייהם.

  כמחצית מהגברים בגיל 50 ו- 85% מהגברים מעל גיל 70 סובלים מהתסמינים. זו אחת הבעיות הנפוצות בגברים. למשל, בארה"ב כשליש מהפניות לאורולוג קשורות לערמונית מוגדלת.

  מהי שיטת רזיום REZUM?

  זהו הליך זעיר פולשני אנדוסקופי, בו הרופא צופה במסך לקבלת תמונת מצב מדויקת בכל שלב. ההליך נמשך כחצי שעה, ניתן לבצעו תחת הרדמה כללית או מקומית.

  ההתרון הבולט של Rezum בעובדה כי בנוסף לשיפור איכות ההשתנה אין פגיעה בתפקוד המיני ובסה"כ פחות מ 2% מהמטופלים עלולים לחוות ירידה בכמות השפיכה.

  תוצאות מקסימליות

  בניגוד לסטנדרט הטיפול המקובל, התרופתי והכירורגי בשיטה של REZUM אין שפיכה אחורית של הזרע (retrograde ejaculation) ולכן לא נגרמת פגיעה בתפקוד המיני ואין פגיעה באיכות חיי המין של המטופל. 

  דר שמואל רויזמן

  ד"ר שמואל רויזמן מומחה בכירורגיה אורולוגית, רופא בכיר במחלקה האורולוגית במרכז הרפואי שמיר (אסף הרופא), בוגר התמחות-על באורולוגיה תפקודית ושחיזורית מתמחה בהפרעות במתן שתן ותפקוד מיני מסביר על הטיפולים המקובלים בתחום:

  מה הטיפול הנהוג בערמונית מוגדלת?

  עד היום היו נהוגות שתי גישות טיפוליות עיקריות, טיפול תרופתי וניתוחי. לאחרונה התווסף שחקן חדש ומבטיח מאושר FDA לארסנל הטיפולים בערמונית מוגדלת – הרזיום Rezum.

  על אף שמדובר בגישות יעילות לצערנו לכל אחת מהן אם התרופתית או הניתוחית, יש תופעות לוואי שעלולות להביא לשינויים בערכי לחץ הדם, שפיכה אחורית, ירידה בחשק המיני, אשפוז ובחלק מהמקרים אף לדליפת שתן.

  טיפולים ניתוחיים:

  TURP – הניתוח נמשך כ 60 דק' חותכים או מגרדים בעזרת אנרגיית חשמל את אונות הערמונית הבולטות לתוך השופכה וכיס השתן. הטיפול מתאים לערמונית בגודל 30-80 סמ"ק. נדרש אשפוז של יומיים במהלכן המטופל עם קטטר. זהו טיפול יעיל אך קיימת סכנת דימום. הניתוח גורם לשפיכה אחורית ועלול לגרום לדליפת שתן או פגיעה בצינור השופכה.

  HOLEP – ניתוח בעזרת לייזר, מתאים לערמונית גדולות מ 80 סמ"ק נמשך כ 90 דק', הניתוח יעיל אך עלולה להיגרם פגיעה תמידית ביכולת השפיכה ולפעמים אף פגיעה בזיקפה.

  טיפול תרופתי:

  חסמי אלפא – דור התרופות הראשון והוותיק לטיפול בתסמינים, לא משפיע על גודל הערמונית אלא יוצר רפיון מסוים של מעטפת הערמונית ולכן זרימת השתן משתפרת. במקור תרופות אלו שימשו לטיפול ביתר לחץ דם ולכן תופעות הלוואי עלולות לכלול שינוי בלחץ הדם ולגרום לסחרחורת ונפילה. בנוסף הטיפול גורם לשפיכה אחורית של נוזל זרע, קרי לא קורת פליטת נוזל בעת אורגזמה אלא הנוזל חוזר אחורה לתוך כיס השתן.

  מעכבי 5 אלפא רדוקז – זהו הטיפול התרופתי היחיד עם יכולת להקטין את הערמונית בכ 30% , אך עם הפסקת הטיפול הערמונית חוזרת לגודלה. הטיפול משפיעה על יצור הטסטוסטרון ולכן יש לו השפעות על החשק המיני והזקפה, מחקרים מצאו שבחלק מהמקרים ההשפעה אינה הפיכה. כמו כן עלולות להיות תופעות לוואי נוספות.

  טיפול אנטיכולינרגי וטיפול בביטא 3 אגוניסט – אלה תרופות נלוות לתרופות שאוזכרו לעיל, והן משפיעות על יכולת ההתכווצות של כיס השתן. השימוש בהן עולה כשיעילותן של חסמי אלפא ומעכבי 5 אלפא רדוקטז פוחתת. הטיפול האנטיכולינרגי גורם ליובש בפה ובריריות, עצירות ואף יכול להוביל להפרעות קצב. ואינו מותאם לסובלים מלחץ דם גבוה או אי ספיקת כליות".

  מה החידוש שרזיום Rezum מציע?

  "בניגוד לטיפולים המקובלים עד היום, הטיפול ברזיום מאפשר שיפור משמעותי בהטלת שתן, שיפור באיכות החיים, שחרור מהיר מבית החולים חזרה מהירה לשגרה ופרופיל תופעות לוואי נמוך ללא פגיעה בתפקוד המיני או דליפת שתן".

  למי מתאים הטיפול?

  "הטיפול מתאים לרוב הגברים שסובלים מתסמינים של חסימה במוצא כיס השתן על רקע ערמונית מוגדלת, במיוחד כשגודל הערמונית בן 30-80 סמ"ק ולאלה המעוניינים לשמור על תפקוד מיני מלא".

  האם הטיפול כלול בסל?

  "כרגע, הטיפול זמין רק דרך חברות הביטוח הפרטיות ובאופן פרטי. ומתבצע במרכז הרפואי רמת אביב בלבד".

  יהודה אזולאי בעדותו אחרי טיפול בטכנולוגיית רזיום Rezum לערמונית מוגדלת:

  "במשך שנים סבלתי מקושי בהטלת שתן, עם הזמן הבעיה החמירה והגעתי למסקנה שצריך לטפל בה. תחילה התייעצתי עם רופאים אורולוגיים והתחלתי לקבל תרופות, הטיפול הרפואי הביא להטבה אבל בשנה השנייה לטיפול הבנתי, שהמצב חוזר לקדמותו, הקושי בהתרוקנות, ממש לחצתי עם היד על הבטן.

  בנוסף לבעיות במתן השתן, הטיפול התרופתי הביא לנפילת הטסטוסטרון ופגע באיכות חיי המין שלי.

  כאשר שמעתי על Rezum הגעתי למסקנה חד משמעית שזה הטיפול היעיל המהיר והבטוח ביותר, כעת אני מספר שבועות לאחר הטיפול, מרגיש מצוין, חזרתי לשגרה בכל היבטי חיי ואני ממליץ בחום לעבור את הטיפול".


  ד"ר שמואל רויזמן
  כירורגיה אורולוגית
  ד"ר שמואל רויזמן מבצע אידוי ערמונית בטכנולוגיית רזיום (Rezum) במרכז הרפואי רמת אביב. רופא בכיר במחלקה לכירורגיה אורולוגית, מרכז רפואי שמיר (אסף הרופא), מרכז תחום ניתוחי שחזור שופכה ודליפת שתן בגברים. ד"ר שמואל רויזמן הינו...

  להתייעצות עם ד"ר רויזמן
  השאירו פרטים או חייגו
  077-7299729

   הנני מאשר את תקנון אתר
   יש לאשר את תקנון האתר

   תגובות

   • מרדכי לפיד 8 באוגוסט 2022 19:57

    מעניין.

     הגב

   • ש . ק. ‬‎ 8 באוגוסט 2022 15:37

    במרס 21 עברתי צינתור אצל זלמן יצחקוב שעושה צריבה של נימי הדם המזינים את הערמונית. הפרוצדורה היא של שעה וחצי ואחרי כעשר שעות הולכים הביתה. אין קטטר ואין אישפוז. אחרי יומיים הפסקתי לקום בלילה , והיום אני מחזיר הרבה שעות בלי ללכת לשירותים. מצבי לפני הפרוצדורה היה קשה (כל חצי שעה שעה לשירותים וקימה כל שעתיים בשינה), עברתי חמש שנים של איכות חיים פחותה והיום חזרתי למצבי הקודם.
    תחפשו באינטרנט זלמן יצחקוב ותלמדו על השיטה. פרופסור קובי סתיו שהוא אורולוג בכיר בארץ המליץ על השיטה למרות שהוא אישית עושה אידוי דרך קטטר.
    בקיצור מומלץ.

     הגב

   • שאול 26 ביולי 2022 6:31

    עשיתי ניתוח rezum לפני 4 חודשים, זה ממש עובד, אני גם נותן שתן כמו בן 25 וגם לא קם יותר באמצע הלילה להשתין. בהתחלה אחרי הניתוח היה לי קטטר כמה ימים אבל אחרי זה הכל פיקס, מומלץ בחום, כל שאר הניתוחים שהציעו לי היו אגרסיביים מדי בשבילי

     הגב

    1. פיני יפה 29 ביולי 2022 0:57

     אני עשיתי ניתוח ערמונית ב2018 ומאז סבלתי מדימומים עד כחצי שנה .נכון יש לי זרימת שתן טובה אך עם הזמן הזיקפה ירדה וסגרו לי את צינור הזרע אך
     למרות זאת יש ליפליטה זרע מועטה אך החשוב לי הזיקפה ירדה כמעט טוטלית ופגע לי בחיי הנישואין שכרגע עלו על שרטון ואן אפשרות לתקן זאת גם בגלל שנוספו לכך דברים נוספים שאינם קשורים לנושא מה אפשר לעשות אנה חזרו אלי
     תודה

      הגב